„Reminiscencje bielskie" - sentyment, przemijanie i fotomontaż na zdjęciach Mateusza Taranowskiego

„Reminiscencje bielskie" - sentyment, przemijanie i fotomontaż na zdjęciach Mateusza Taranowskiego

Marcin Watemborski: Mateusz, jesteś absolwentem wrocławskiej ASP, należysz również do Związku Polskich Artystów Plastyków. Skąd w Twoim życiu pojawiła się fotografia?
Marcin Watemborski: Mateusz, jesteś absolwentem wrocławskiej ASP, należysz również do Związku Polskich Artystów Plastyków. Skąd w Twoim życiu pojawiła się fotografia?
Źródło zdjęć: © © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)
Marcin Watemborski
05.04.2016 13:11, aktualizacja: 05.04.2016 16:21

Fotografia konceptualna to bardzo skomplikowany typ naszej ukochanej dziedziny. Wymaga ona od twórcy wolnego, otwartego umysłu, który potrafi połączyć różne, może wydawać się niepasujące fragmenty. Mateusz Taranowski pokaże wam, jak dać upust swojej kreatywności.

Mateusz Taranowski: Początku datuję na rok 2005, kiedy zacząłem interesować się wyborem uczelni oraz dziedziną artystyczną, którą chciałem studiować. Wybrałem kierunek łączący dwie dziedziny. Nazywał się „Fotografia i multimedia” na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Co wtedy fotografowałeś?
Co wtedy fotografowałeś?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

Zaczynałem od fotografowania opuszczonych fabryk włókienniczych oraz popadającego w ruinę kompleksu hotelowego.

Taką tematykę przedstawiłeś w swojej teczce na ASP?
Taką tematykę przedstawiłeś w swojej teczce na ASP?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

Na egzamin wstępny przygotowałem kilkadziesiąt fotografii. Dominował wśród nich dokument. Moje postrzeganie fotografii zaczęło się jednak zmieniać już od pierwszego roku studiów.

Co przez to rozumiesz?
Co przez to rozumiesz?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

Fotografia zaczynała być dla mnie czymś więcej niż tylko dokumentacją otaczającej mnie rzeczywistości. Coraz większe zainteresowanie wzbudzał we mnie kreatywny retusz i postprodukcja. Inspiracji szukałem głównie w fotografii reklamowej.

To silnie współczesna sztuka. Swoją wiedzę i wyczucie kadru opierałeś na klasykach, czy raczej współczesnych twórcach?
To silnie współczesna sztuka. Swoją wiedzę i wyczucie kadru opierałeś na klasykach, czy raczej współczesnych twórcach?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

Dzięki zgłębianiu tajemnic prac takich artystów jak: Erwin Olaf, czy Eugenio Recuenco, zacząłem zwracać większą uwagę odpowiednie ułożenie obiektu, dobór światła, ustawienie aparatu.

Obecnie większość moich prac funkcjonuje w obszarze fotografii inscenizowanej, gdzie wszystko od początku powstaje w moim umyśle – scenografia i ostateczny wygląd.

Co chciałbyś osiągnąć przez swoje prace?
Co chciałbyś osiągnąć przez swoje prace?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

W swojej twórczości staram się wykorzystywać twórcze możliwości fotografii cyfrowej oraz umiejętność do przedstawiania celowo spreparowanych sytuacji. Dążę do logicznego zaburzenia odbioru rzeczywistości, wykorzystując do tego postprodukcję. Zmierzam do mistrzowskiego operowania światłem i nasyceniem barw.

Masz na swoim koncie również kilka nagród i udziału w prestiżowych konkursach. Które są dla Ciebie najważniejsze?
Masz na swoim koncie również kilka nagród i udziału w prestiżowych konkursach. Które są dla Ciebie najważniejsze?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

Uczestniczyłem w II Międzynarodowym Biennale Plakatu i Festiwalu Sztuk Wizualnych w Bielsku-Białej oraz wystawie „Wcześniej-Dzisiaj” we Wrocławiu w 2011 roku.

W roku 2012, mój zestaw prac zatytułowany „Autportret z aniołem” znalazł się w półfinale prestiżowego konkursu Adobe Design Achievement Awards, kierowanym do młodych artystów z całego świata.

W 2014 zdobyłem wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Cztery Pory Roku”, organizowanym przez Łazienki Królewskie w Warszawie. Natomiast w 2015 otrzymałem wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Odnaleźć Wawel”, za który odpowiedzialny był zarząd Zamku Królewskiego na Wawelu.

Moją szczególną uwagę w Twoim portfolio przykuły „Reminiscencje bielskie”. Mógłbyś opowiedzieć o tym projekcie?
Moją szczególną uwagę w Twoim portfolio przykuły „Reminiscencje bielskie”. Mógłbyś opowiedzieć o tym projekcie?© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)

„Reminiscencje bielskie” to praca, która była prezentowana na ogólnopolskiej wystawie Photo Diploma Award w Poznaniu. Poszerzyła ona zbiory sztuki współczesnej w Muzeum w Bielsku-Białej.

Koncepcja jest bardzo wyrazista. Odbiorca jawnie może poczuć przemijanie płynące z tego obrazu.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)
Obraz
© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)
Obraz
© © Mateusz Taranowski / [Facebook](https://www.facebook.com/MateuszTaranowski1540505002917451/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)