Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!"

Jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce oraz całej Europie jest krakowski Miesiąc Fotografii. W tegorocznej edycji pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?” będzie można zobaczyć wiele wartościowych prac.

© Aneta Grzeszykowska

Tematem przewodnim 14. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim świecie fotografii, jest „kryzys”. Kuratorem programu jest niemiecki antropolog kultury - Lars Willumeit.

Hasło „Kryzys? Jaki kryzys?” jest nawiązaniem do współcześnie panującej na świecie sytuacji gospodarczo-politycznej, w której wspomniany kryzys nie jest już stanem przejściowym, a permanentnym. Obecnie ludzie muszą zmagać się z trudnościami w każdej dziedzinie życia – politycznej, ekonomicznej, ekologicznej, migracyjnej w przestrzeni prywatnej, publicznej i globalnej. Problemy dotyczą również poczucia tożsamości, zaufania, czy zagadnienia indywidualności w „globalnej wiosce”.

Krakowski miesiąc fotografii trwa od 12 maja, a zakończy się 12 czerwca. W ramach festiwalu można zobaczyć łącznie aż 17 wystaw oraz indywidualne prace 26 artystów i 5 kolektywów fotograficznych.

Swoje prace zaprezentuje m.in. Paul Graham, twórca projektu Nowa Europa, który opowiada historię kryzysu wartości europejskich. Dalej widzowie będą mogli podziwiać twórczość szwajcarskiego artysty Yanna Mingarda, który podjął się tematyki sposobów zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Wykonał on zdjęcia w 21 różnych miejscach i sklasyfikował w 4 kategoriach: Rośliny, Zwierzęta, Ludzie oraz Dane.

Anna Grzeszykowska porusza trudny temat niedopasowania jednostki oraz ról, jakie ma do odegrania ludzkie ciało. Jej wystawę będzie można zobaczyć w MOCAK-u. Tam również pojawią się prace Maxa Pinckersa, najmłodszego w historii kandydata do bycia członkiem agencji Magnum. W swoim projekcie fotograf porusza tematykę trudnej, zakazanej w indyjskiej kulturze kastowej, miłości. Kryzys, którego historii podejmuje się Pinckers, dotyczy klasycznej fotografii dokumentalnej w kontekście fotografii ślubnej na podstawie własnych zdjęć, wycinków z gazet oraz notatek.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Na wystawie zbiorowej pod kuratelą Iris Sikking zostanie zaprezentowane 6 projektów traktujących o tematyce: handlu heroiną, ludobójstwa i migracji. Nie będą to klasyczne fotoreportaże, lecz uwspółcześnione ich wersje przedstawione w multimedialnej formie, co jest nawiązaniem do kryzysu w branży mediów XXI wieku. Zdjęcia zostaną uzupełnione o nagrania radiowe, filmy z YouTube oraz archiwalne ilustracje.

O kryzysie dziennikarstwa w dobie mediów cyfrowych opowie kolektyw #Dysturb, który za pomocą ścian budynków oraz nośników reklamowych zmusi mieszkańców Krakowa do konfrontacji z globalnymi aktualnościami, które często są spychane na margines przez media masowe.

Podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie szczególnie zaznaczona została praca również innych kolektywów fotograficznych. Polski Sputnik przedstawi instalację dotyczącą autonomii obrazu na podstawie zdjęć przygotowań oraz samych podróży do byłych krajów związkowych ZSRR. Oprócz tego pojawią się wystawy kolektywów: szwedzkiego Klara Källström & Thobias Fäldt, holendersko-hiszpańskiego Werker Magazine i włoskiego Discipula. Wspólnym mianownikiem wszystkich z nich jest przekonanie, że interpretacja obrazu zależy od kontekstów społecznych, politycznych i przekonań odbiorców.

Więcej informacji na temat MFK znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 7. edycja warsztatów Profi Post Photo Tournee z House of Retouching startuje we wrześniu Corel AfterShot Pro 3 ma być 4x szybszy od Lightrooma Sony sprzedaje mniej aparatów, ale zarabia więcej. Czy to koniec spadków w branży fotograficznej? Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi 80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok W Instagramie zobaczymy nowe logo i interfejs Sztuka wymaga poświęceń – fotograf przypadkowo podpalił zabytkową stację benzynową 24-latek zniszczył 126-letnią rzeźbę podczas robienia selfie Steve McCurry i skandal z manipulacją przy postprodukcji fotografii Odszedł wybitny fotograf mody - Nicholas Javed Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.05.2016 - 15.06.2016 Wrażenia po Grand Press Photo 2016 i najciekawsze zdjęcia #FotoUBER Wrocławską Renomę wypełniły prace młodego pokolenia fotografów mody FotoUBER #1 - fotograficzne wiadomości na maj 2016 Nowe, ciekawe aparaty na horyzoncie Trzęsienie ziemi w Kumamoto spowolni dostawy aparatów Nikona oraz innych producentów Niedługo zobaczymy nowy program do edycji plików RAW – ON1 Photo RAW Wro Fashion Foto vol. 3 niebawem zagości we Wrocławiu Mikrokalibracja obiektywów w Nikonie jest dziecinnie prosta Czy darmowi fotografowie naprawdę psują rynek? Oto zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2016 Konkurs fotograficzny Canon – New Cosmos of Photography 2016 Huawei wyjaśnia wkład Leiki w projektowanie podwójnego modułu aparatu w P9

Popularne w tym tygodniu:

Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017 Nikon D820 - system AF z D5, matryca 45 Mpix. Czy doniesienia się potwierdzą? 500px sprzedało zdjęcia Fotolii i nie podpisało fotografa. Was też to może spotkać Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Warsztaty "Portret doskonały" prowadzone przez Wiktora Franko Już teraz możecie otrzymać 860 zł rabatu na aparat Fujifilm X-T2 z gripem Lato z Tamronem – kupując obiektyw statyw lub monopod Valbon kupicie za 1.22 zł Olympus Cashback - to najlepszy moment na kupowanie sprzętu Zapisy na cykle bezpłatnych warsztatów z Fujifilm już ruszyły Targi Photokina przechodzą wielkie zmiany - będą odbywać się co roku Już jutro premiera nowego mini drona DJI. Oto, co nas czeka