„Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów

Fotografia natychmiastowa była przełomowym wynalazkiem w historii obrazowania. Na początku była przeznaczona dla ludzi, którzy chcieli dokumentować swoje życie rodzinne i mieć odbitki bezpośrednio z aparatu. Z czasem polaroidy stały się środkiem wyrazu wielu fotografów.

W XXI wieku, kiedy każdy może być fotografem i posiadaczem lustrzanki cyfrowej, techniki analogowe, w tym fotografia natychmiastowa stały się środkiem artystycznego wyrazu, popularnym wśród wielu twórców.

„Jest doskonały w swojej niedoskonałości" - mówi Jarek Kasprowiak o fotografowaniu na Polaroidzie

Fotografia natychmiastowa została stworzona na potrzeby uwiecznienia chwili. Firma Polaroid chciała w ten sposób oszczędzić ludziom czasu na…

Popularne Polraoidy, czyli aparaty natychmiastowe firmy Polaroid, zostały wprowadzone w 1947 roku. Pierwszym z nich był Polaroid Land Camera który dawał użytkowi możliwość robienia zdjęć czarno-białych. W 1963 roku pojawiły się wkłady kolorowe. Lata 90. XX wieku były czasem, kiedy ta technika znacznie spopularyzowała się na świecie, lecz niestety z rozwojem nowych technologii zaprzestano produkowania wkładów.


W roku 2008 powstała fundacja Impossible Project, która zrzeszała miłośników fotografii natychmiastowej. Przy pomocy technologii wstecznej jej członkowie przywrócili do życia popularne „polasy”. Obecnie mamy również możliwość korzystania z rozwiązań produkowanych przez Fujifilm, sygnowanych nazwą Instax.

Zwolennicy „prawdziwych polaroidów” są bardziej przychylni idei Impossible Project. Wkłady stają się coraz lepsze i trwalsze. Jednak ze względu na cenę ładunków (ok. 80 złotych) ta technika jest przeznaczona dla świadomych artystów, a nie dla „zwykłych ludzi”, jak zakładała początkowa idea Polaroida.

Impossible Project prezentuje swój pierwszy aparat

Fotografia natychmiastowa ponownie zyskuje na popularności. Ale nie zapominajmy, że nie ma na rynku nowych aparatów, które produkują obrazek o…

Na Instagramie możecie znaleźć konto @Polaroid_Famous, na którym fotografka mody z Nowego Jorku, Presley Ann, wrzuca skany polaroidów wykonanych znanym ludziom. Do swoich zdjęć wykorzystuje ona aparat Polaroid 600 (na ładunki Impossible Project), który ma zawsze przy sobie.


Idea Presley polega na fotografowaniu znanych ludzi w inni, nie-prasowy, sposób. Jej pierwsze podejście do tematu miało miejsce podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody, gdzie za kulisami aż roiło się od rozpoznawalnych twarzy. Z czasem fotografka stała się rozpoznawalna i zaczęto nazywać się „Polaroidową dziewczyną”.

Zobacz również: Korzystanie z przekształcania swobodnego w fotografii mody


Prace Presley Ann można określić mianem przemyślanych pamiątkowych „snap shotów”. Trzeba przyznać, że te pamiątki mogą mieć ogromną wartość w kontekście kulturowo-społecznym. Ludzie uwielbiają „gwiazdy” i podglądanie ich żyć. Nie dziwi więc fakt, że „nietypowe” zdjęcia znanych ludzi przyciągają tak wielką uwagę.

Więcej zdjęć fotografki możecie podziwiać na jej Instagramie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Aktor nagrał zwiastun filmu z gościnnym występem przypadkowych ludzi Jody McDonald podróżowała najbardziej niebezpiecznym pociągiem świata „Ukryte piękno" ukazane w pastelowych wizjach Cristiny Coral Niesamowite uliczne portrety tancerzy z całego świata 100,000 średnioformatowych zdjęć połączonych w timelapse 8K Victor Aerden poznaje swój nowy dom – Kanadę – poprzez piękne fotografie krajobrazowe Czym jest tytułowe „Mgnienie Oka” Gregora Laubscha? David Yarrow tworzy czarno-białe opowieści o zwierzętach „Wojownicy” to opowieść o współczesnych polskich rekonstruktorach Artysta odtworzył wygląd XIX-wiecznego studia na miniaturze Michał Sośnicki mówi o fotografii: "Sam moment wyzwolenia migawki jest zwieńczeniem dzieła" Yurko Dyachyshyn ukazuje piękno i wolność koni z ukraińskich Karpat Jeffrey Moustache używa drona jako latającego statywu oświetleniowego Poznaliśmy zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2016 Konkurs Travel Photographer Asia 2016 to piękny przykład na połączenie dwóch pasji – fotografowania oraz podróży Konkurs PDN Photo Annual 2016 rozwiazany. Polak wśród zwycięzców Aleksandra Śmigielska: „Myślę, że największą inspiracją jest człowiek” Najlepsze zdjęcia ptaków w Audubon Photo Contest 2016 Galactic Warfighters, czyli zdjęcia wojenne przerobione na Gwiezdne Wojny Czy owady w ustach modelek to zaprzeczenie fotografii beauty? Najlepsze zdjęcia kulinarne 2016 roku w konkursie Pink Lady Food Photographer of the Year Fotografująca mama dokumentuje dorastanie swoich dzieci z dala od najnowszej technologii

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Student zrobił poruszającą do łez reklamę Adidasa. Firma ją zignorowała, ale pokochali ją ludzie Intymne podejście do portretowania kobiet w twórczości Stanisława Surmana Sesja stroju kąpielowego i 61-letnia modelka? Powstały szczere, naturalne i piękne zdjęcia Żona kupiła mężowi aparat, by fotografował ich dzieci. Efekt przerósł jej oczekiwania Czy uwierzycie, że te niesamowite zdjęcia w stylu renesansowych mistrzów, powstały zupełnym przypadkiem? Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Artur Rogalski – fotograf, którego nie zatrzyma nic w podróży do świata kreatywności Minimalistyczne krajobrazy Magdy Chudzik na zimne dni Urocze zdjęcia Natalii Żyłowskiej, które pomogły w leczeniu chorego psa Najlepszy czarno-biały burzowy film poklatkowy 4K, jaki widzieliśmy