Dutch Angle - jak krzywić kadry, żeby zbudować napięcie

Nie trzeba tłumaczyć jak ważna jest kwestia kadrowania w filmach. Począwszy od prowadzenia akcji, kontrolowania dynamiki na ukazaniu emocji kończąc, odpowiednie ustawienie kamery może dużo zmienić na lepsze jak i na gorsze.

© Fandor Keyframe / Vimeo

Jedną z artystycznych technik kadrowania jest tzw. Dutch Angle lub Dutch Tilt. Sama nazwa w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z Holandią. Najprawdopodobniej słowo „deutsch” oznaczające „niemiecki” zostało źle odczytane. W głównej mierze sposób kadrowania polega na przechyleniu osi kamery względem horyzontu lub linii poziomych w danym ujęciu. Dodatkowo przyjmuje się, iż przechylenie w stronę prawą poprzedza przechylenie w stronę lewą. Zabieg ten wzbudza u widza uwagę, coś ma się wydarzyć wymagającego skupienia oraz interpretacji. Stosując taktykę kadru holenderskiego na przestrzeni lat, filmowcy ukazywali sceny nacechowane emocjami z pogranicza szaleństwa, niepokoju i napięcia.

Początki kadru holenderskiego sięgają czasów Niemieckiego Ekspresjonizmu w kinie. „Gabinet doktora Caligari” z roku 1920, w reżyserii Roberta Wiene przy pomocy przechyleń akcentował motywy szaleństwa oraz społecznej dewastacji po I Wojnie Światowej. Natomiast „Trzeci Człowiek” z 1949 roku łączy kadry holenderskie z ostrym światłem scen, wspomagane tematyczną muzyką, oddając napiętą atmosferę powojennego Wiednia.

Docierając do Hollywood w latach 30., technika przyciągnęła uwagę twórców takich jak Orson Welles czy Alfred Hitchcock. Wielu filmowców grozy, horroru czy thrillera chętnie sięgało po Dutch Angle. Wśród nich należy wymienić Tima Burtona ("Batman", "Ed Wood", "Edward Nożycoręki"), Terrego Gilliama ("Brazil", "12 Małp", "Las Vegas Parano") oraz Sama Raimiego ("Spiderman", "Martwe Zło").

Jacob T. Swinney z portalu Fandor stworzył kompilację dotycząca Dutch Angle. W ciągu 3 minut prezentuje technikę począwszy od subtelnych ustawień, aż do ekstremalnego przechylenia o 90 stopni. Niezaprzeczalnie, jest to technika wykorzystywana chętnie przez hollywoodzkich filmowców.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Umiarkowane i umiejętne stosowanie taktyki kadru holenderskiego jest w stanie wpłynąć pozytywnie na aspekt artystyczny danego dzieła. Przesadne wykorzystanie może pozostawić zły smak. Niestety zdarzały się przypadki nadużycia techniki, co zaowocowało negatywnymi opiniami, zarówno wśród krytyków jak i widzów. Przykładem może być nadmierne wykorzystanie w serialu „Batman” z lat 60., a także niesławnym hołdzie scjentologii pt. „Bitwa o Ziemię” z Johnem Travoltą w roli głównej, który uznawany jest za jeden z najgorszych filmów w historii.

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_angle
http://www.videoeditingsage.com/camera-angles-dutch-tilt.html
http://nofilmschool.com/2015/09/should-you-use-dutch-angles-films-yes-but

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Aktor nagrał zwiastun filmu z gościnnym występem przypadkowych ludzi „Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów Jody McDonald podróżowała najbardziej niebezpiecznym pociągiem świata „Ukryte piękno" ukazane w pastelowych wizjach Cristiny Coral Niesamowite uliczne portrety tancerzy z całego świata 100,000 średnioformatowych zdjęć połączonych w timelapse 8K Victor Aerden poznaje swój nowy dom – Kanadę – poprzez piękne fotografie krajobrazowe Czym jest tytułowe „Mgnienie Oka” Gregora Laubscha? David Yarrow tworzy czarno-białe opowieści o zwierzętach „Wojownicy” to opowieść o współczesnych polskich rekonstruktorach Artysta odtworzył wygląd XIX-wiecznego studia na miniaturze Michał Sośnicki mówi o fotografii: "Sam moment wyzwolenia migawki jest zwieńczeniem dzieła" Yurko Dyachyshyn ukazuje piękno i wolność koni z ukraińskich Karpat Jeffrey Moustache używa drona jako latającego statywu oświetleniowego Poznaliśmy zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2016 Konkurs Travel Photographer Asia 2016 to piękny przykład na połączenie dwóch pasji – fotografowania oraz podróży Konkurs PDN Photo Annual 2016 rozwiazany. Polak wśród zwycięzców Aleksandra Śmigielska: „Myślę, że największą inspiracją jest człowiek” Najlepsze zdjęcia ptaków w Audubon Photo Contest 2016 Galactic Warfighters, czyli zdjęcia wojenne przerobione na Gwiezdne Wojny Czy owady w ustach modelek to zaprzeczenie fotografii beauty? Najlepsze zdjęcia kulinarne 2016 roku w konkursie Pink Lady Food Photographer of the Year

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Student zrobił poruszającą do łez reklamę Adidasa. Firma ją zignorowała, ale pokochali ją ludzie Intymne podejście do portretowania kobiet w twórczości Stanisława Surmana Sesja stroju kąpielowego i 61-letnia modelka? Powstały szczere, naturalne i piękne zdjęcia Żona kupiła mężowi aparat, by fotografował ich dzieci. Efekt przerósł jej oczekiwania Czy uwierzycie, że te niesamowite zdjęcia w stylu renesansowych mistrzów, powstały zupełnym przypadkiem? Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Artur Rogalski – fotograf, którego nie zatrzyma nic w podróży do świata kreatywności Minimalistyczne krajobrazy Magdy Chudzik na zimne dni Urocze zdjęcia Natalii Żyłowskiej, które pomogły w leczeniu chorego psa Najlepszy czarno-biały burzowy film poklatkowy 4K, jaki widzieliśmy