Podczas 16. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej sprzedano zdjęcia za prawie 300 000 złotych

Podczas 16. aukcji projektu Fotografia Kolekcjonerska sprzedano zdjęcia za prawie 300 000 złotych. Tradycyjnie największą uwagę skupił Witkacy, nie zabrakło też zdjęć z lat 60. i 70. autorów tworzących w obszarze sztuki konceptualnej.

Scena improwizowana z Janiną Turowską, 1932

Scena improwizowana z Janiną Turowską, 1932 (Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy))

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. proponowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Jednym z celów tego projektu kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.

16. edycja aukcji Fotografia Kolekcjonerska

16. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii” była już trzecią jego edycją tematyczną. Podczas wystawy przedaukcyjnej można było obejrzeć dzieła mistrzów polskiej fotografii - od Karola Beyera, przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Romana Opałkę, Zofię Rydet, Chrisa Niedenthala, aż do Magdy Hueckel czy Rafała Milacha.

Bez tytułu (Aksamitny terror), 1970

Ogromne emocje towarzyszyły licytacjom wielu fotografii polskich mistrzów. Twórcą, którego praca uzyskała najwyższą cenę, okazał się Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Jego zdjęcie „Scena improwizowana z Janiną Turowską”, wykonane w 1932 r. we współpracy z Władysławem Janem Grabskim, przy cenie wywoławczej 20 000 zł sprzedano ostatecznie za kwotę 47 000 zł, co daje 54 050 zł wraz z 15% opłatą organizacyjną.

Lego. Obóz koncentracyjny, 1996

Wśród prac, które miały szczególne powodzenie znalazły się zdjęcia z lat 60. i 70. XX w. autorów tworzących w obszarze sztuki konceptualnej. Dużym zainteresowaniem wśród licytujących cieszyły się dzieła Natalii LL. Jej kompozycję „Bez tytułu (Aksamitny terror)”, 1970 z ceną wywoławczą 18 000 zł, kupiono za kwotę dwukrotnie wyższą, czyli 36 000 zł (plus opłata organizacyjna). To najdrożej do tej pory sprzedana praca Natalii LL na aukcjach w Polsce. Podczas 16. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej nowych właścicieli znalazły jeszcze dwa zdjęcia tej autorki – „Sztuka konsumpcyjna” oraz „Sztuka postkonsumpcyjna”. Przy cenie wywoławczej 2500 zł zostały sprzedane za 5000 zł i 5500 zł.

Pracę Jolanty Marcolli „Potrójny autoportret” z 1976 r. sprzedano za 9000 zł. Równie wysoką cenę sprzedaży osiągnęło zdjęcie Józefa Robakowskiego „Głowa” z 1966 r., „Bluff” Zygmunta Rytki, a także teka prac Zofii Kulik „Desenie”.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Wśród fotografii, które licytowano znacznie powyżej cen wywoławczych, znalazły się dzieła między innymi Krystyny Andryszkiewicz, Marka Piaseckiego, Henryka Poddębskiego, Krzysztofa Pruszkowskiego czy Zbigniewa Libery. Jego zdjęcie „Lego. Obóz koncentracyjny” zostało sprzedane za 5500 zł, co wraz z opłatą dało dwukrotne przebicie w stosunku do ceny wywoławczej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 7. edycja warsztatów Profi Post Photo Tournee z House of Retouching startuje we wrześniu W przyszłym tygodniu startuje pierwsza w Polsce wystawa Sebastiao Salgado Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!" Corel AfterShot Pro 3 ma być 4x szybszy od Lightrooma Sony sprzedaje mniej aparatów, ale zarabia więcej. Czy to koniec spadków w branży fotograficznej? Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi 80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok W Instagramie zobaczymy nowe logo i interfejs Sztuka wymaga poświęceń – fotograf przypadkowo podpalił zabytkową stację benzynową 24-latek zniszczył 126-letnią rzeźbę podczas robienia selfie Steve McCurry i skandal z manipulacją przy postprodukcji fotografii Odszedł wybitny fotograf mody - Nicholas Javed Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.05.2016 - 15.06.2016 Wrażenia po Grand Press Photo 2016 i najciekawsze zdjęcia #FotoUBER Wrocławską Renomę wypełniły prace młodego pokolenia fotografów mody FotoUBER #1 - fotograficzne wiadomości na maj 2016 Nowe, ciekawe aparaty na horyzoncie Trzęsienie ziemi w Kumamoto spowolni dostawy aparatów Nikona oraz innych producentów Niedługo zobaczymy nowy program do edycji plików RAW – ON1 Photo RAW Wro Fashion Foto vol. 3 niebawem zagości we Wrocławiu Mikrokalibracja obiektywów w Nikonie jest dziecinnie prosta Czy darmowi fotografowie naprawdę psują rynek? Oto zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2016

Popularne w tym tygodniu:

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate