Gigapikselowy aparat od Google posłuży do fotografowania dzieł sztuki

Żmudne zadanie cyfrowego archiwizowania malarstwa zostało uproszczone dzięki wynalazkowi, który jest w stanie oddać nawet najmniejszy detal z ogromną dokładnością. Gigant medialny - firma Google - po raz kolejny zaskoczyła cały rynek.

© Google / Google Culture Institute

Stworzony przez Google Culture Institute, aparat Art Camera, wspomagać będzie przez nadchodzące lata muzea na całym świecie. Wkorzystując laser i sonar, wykonuje setki zdjęć poszczególnych detali dzieła, które następnie łączone są w okazały, gigapixelowy obraz.

Użyta technologia ma największe znaczenie w przypadku malarstwa, które jest najbardziej podatne na działanie światła i wilgoci. Zadanie wymagające wcześniej ogromnego nakładu pracy, czasu oraz pieniędzy, zostało zredukowane do około 30 minut. Google roześle swój wynalazek do muzeów na całym świecie kompletnie za darmo.

Do tej pory udało się zarchiwizować około tysiąca dzieł, wliczając w to obrazy Pissarro, Signaca, Rembrandta, Van Gogha oraz Moneta. Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Muzeów, 18 maja 2016 r., udostępniono gotowe reprodukcje do obejrzenia na stronie Google Culture Institute.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

7. edycja warsztatów Profi Post Photo Tournee z House of Retouching startuje we wrześniu Fotograf uwiecznił smugę tęczy zostawioną przez samolot Grzegorz Dembiński przygotowuje album poświęcony uczestnikom Przystanku Woodstock W przyszłym tygodniu startuje pierwsza w Polsce wystawa Sebastiao Salgado Podczas 16. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej sprzedano zdjęcia za prawie 300 000 złotych Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!" Corel AfterShot Pro 3 ma być 4x szybszy od Lightrooma Sony sprzedaje mniej aparatów, ale zarabia więcej. Czy to koniec spadków w branży fotograficznej? Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi 80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok W Instagramie zobaczymy nowe logo i interfejs Sztuka wymaga poświęceń – fotograf przypadkowo podpalił zabytkową stację benzynową 24-latek zniszczył 126-letnią rzeźbę podczas robienia selfie Steve McCurry i skandal z manipulacją przy postprodukcji fotografii Odszedł wybitny fotograf mody - Nicholas Javed Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.05.2016 - 15.06.2016 Wrażenia po Grand Press Photo 2016 i najciekawsze zdjęcia #FotoUBER Wrocławską Renomę wypełniły prace młodego pokolenia fotografów mody FotoUBER #1 - fotograficzne wiadomości na maj 2016 Nowe, ciekawe aparaty na horyzoncie Trzęsienie ziemi w Kumamoto spowolni dostawy aparatów Nikona oraz innych producentów Niedługo zobaczymy nowy program do edycji plików RAW – ON1 Photo RAW Wro Fashion Foto vol. 3 niebawem zagości we Wrocławiu Mikrokalibracja obiektywów w Nikonie jest dziecinnie prosta

Popularne w tym tygodniu:

Aparat to nie tylko dobry obrazek na wysokiej czułości! Oto interaktywna mapka, która pomoże znaleźć najlepsze i najchętniej fotografowane miejsca na świecie W tym roku firma Canon świętuje 30-lecie systemu EOS 420 zdjęć z 100-megapikselowej kamery przemysłowej Phase One połączone w jeden obraz nowego kampusu Apple Legendarna firma Hasselblad ląduje w rękach DJI Nowości QNAP na targach CES - NASy z Thunderbolt 3 i nagrywarką Blu-ray Stylowe, piękne i droższe - oto dwie nowe wersje flagowców Fujifilm X-T2 i X-Pro2 Interesująca koncepcja fotograficznego samochodu przyszłości z własnym dronem Lily miał zrewolucjonizować rynek dronów. Skończył, zanim wszedł do produkcji Kodak Ektachrome: odrodzenie legendarnego slajdu