Huntington Witherill zdradza sekrety komponowania dobrych zdjęć

Ten fotograf studiował między innymi z Anselem Adamsem, Wynnem Bullockiem, Steve'em Crouchem i Alem Weberem, w 1999 r. został laureatem nagrody „Artysty Roku” Kalifornijskiego Instytutu Sztuki Fotograficznej. W rozmowie z Markiem Silberem, zdradza jakie aspekty fotografii uważa za najważniejsze.

© Huntington Witherill / Youtube

Początki twórczości Huntingtona Witherilla sięgają wczesnych lat 70. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na fotografii krajobrazowej, ale także architektury miejskiej, martwej natury czy abstrakcji, używając zarówno techniki czarno-białej jak i kolorowej.

Na przestrzeni lat jego prace wystawiane były ponad sto razy na wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie. Zdjęcia te wchodzą w skład wielu prestiżowych ekspozycji i kolekcji sztuki m.in. w Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Kyoto, Muzeum Sztuki w Santa Barbara czy też Muzeum Sztuki Eversona w Syracuse. Ponadto zajmował się wykładaniem fotografii na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Będąc gościem w programie „Advancing Your Photography Show” Marca Silbera, opowiada o najbardziej interesujących aspektach fotografii. Opisując własne zdjęcia wymienia kwestie, na które należy zwrócić największą uwagę.

Po pierwsze wizualizacja. Znalezienie odpowiedniego punktu widzenia może determinować zarówno formę jak i treść finalnego obrazu. Przykładem jest zdjęcie kałuży błota, która sfotografowana pionowo od góry, wygląda jak wejście do tunelu.

Witherill zwraca ponadto uwagę na fakt, jakie znaczenie ma samo umieszczenie aparatu względem sceny. Przesunięcie o centymetr w dowolną stronę może znacznie zmienić zdjęcie. Przedstawiony pociąg sprawia wrażenie małego modelu. Wpływ na percepcję ma również umieszczenia go w jednej linii z murkiem.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Istota poszczególnych elementów zdjęcia także odgrywa rolę w twórczości Witherilla. To, co dzieje się na niebie jest tak samo ważne jak to, co dzieje się na ziemi. Fotograf nadmienia, że jest w stanie przejechać 300 mil żeby dotrzeć w miejsce, gdzie pojawią się odpowiednie chmury.

Ostatnią rzeczą jest wykonanie ekspozycji na długim czasie naświetlania, przy wykorzystaniu filtra szarego. Pozwala on wydłużyć ekspozycję zachowując poprawne parametry. Efekt, który uzyskujemy sprawia, że obiekty na zdjęciu nabierają dynamiki i wyglądają, jakby były w ciągłym ruchu.

Huntington Witherill może nie jest tak znany jak jego koledzy ze studiów, mimo to jego prace są warte uwagi, a jego wskazówki zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Tajwańska para sparodiowała projekt #FollowMeTo Nowy trend: kadry z kultowych filmów, na których broń zastąpiono aparatem z selfie oraz kciukiem do góry Karol Pałka, laureat tegorocznego konkursu PDN, opowiada o fotografii dokumentalnej Portrety znanych osób stworzone ze zdjęć stockowych Dlaczego warto drukować swoje zdjęcia? Andrea Foligni pokazuje środowiskową przemianę Toskanii Aktor nagrał zwiastun filmu z gościnnym występem przypadkowych ludzi Historia Edwearda Muybridge'a - ojca ruchomego obrazka Dutch Angle - jak krzywić kadry, żeby zbudować napięcie Sophie Gamand i jej uroczne portrety psów z kwiatowymi wianuszkami, które ułatwiają adopcję

Popularne w tym tygodniu:

Królewski retusz z Krakowa Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Dzikie zwierzęta wcale nie są takie straszne. Oto najzabawniejsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Award Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Dronestagram 2017, czyli zdjęcia z bardzo wysokiego poziomu Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska Dwóch Polaków wśród zwycięzców prestiżowego konkursu Magnum Photography Awards 2017