Obrazy życia i śmierci w filmie dokumentalnym o Jasonie Howe

Piekło wojny, jakiego nie pokazuje telewizja oraz dramat ludzi pogrążonych w walce to tematy nowego filmu dokumentalnego pt. “Hoka Hey”, opowiadającego historię fotografa Jasona Howe'a.

Prawdziwa historia konfliktów zbrojnych jest jednym z trudniejszych tematów do przekazania za pośrednictwem zdjęć. Jason P. Howe poświęcił 15 lat swojego życia na dokumentowanie wydarzeń na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji czy też Ameryce Południowej. Jego najsłynniejszy reportaż z 2001 roku obrazuje przerażające momenty zarejestrowane podczas walk w Kolumbii. Opis zdarzeń, opatrzony własnymi zdjęciami, zawarł w książce “Columbia: Between The Lines”.

Przez kolejne lata, głownie jako wolny strzelec, Howe dokumentował wydarzenia wojenne w Afganistanie, Iraku i Libanie. W 2011 roku powstało m.in. nagrodzone przez Picture Editors’ Guild, zdjęcie żołnierza zranionego przez bombę-pułapkę. Była to pierwsza od 30 lat, fotografia rannego na polu walki. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, po opublikowaniu go przez The Telegraph, zażądało ocenzurowania brutalnych elementów zdjęcia.

“Hoka Hey: A Story of Survival and Change” przedstawia codzienne życie, pracę, ryzyko i wyzwania, jakim muszą sprostać fotografowie wojenni na całym świecie. Adrenalina, igranie ze śmiercią, ciągłe napięcie, możliwość utraty zdrowia fizycznego i psychicznego towarzyszą im w każdym momencie. Jason Howe przedstawia także własne koszmary stresu pourazowego (PTSD) z jakimi się zmagał.

Premiera filmu została zaplanowana na 14 czerwca 2016 podczas włoskiego festiwalu Biografilm. Niestety nie znamy szczegółów dotyczących polskiej premiery.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Wystawa cyklu Marcina Watemborskiego - "epitafium /nad grobem/" - zagości we Wrocławiu Od teraz przyjdzie nam płacić za śluby i sesje fotograficzne w Tatrach Steve McCurry komentuje: „Obecnie opowiadam historie obrazem”. Fotograf odniósł się do zarzutów w sprawie fotomanipulacji Kupując obiektywy marki Samyang otrzymacie 5-letnią gwarancję Content-Aware Crop - nowa funkcja, dzięki której Photoshop dorobi kawałek tła za nas Photoshopowy skandal Steve'a McCurry'ego nabiera tempa 7. edycja warsztatów Profi Post Photo Tournee z House of Retouching startuje we wrześniu LandcsapePro prezentuje nowy sposób edycji zdjęć krajobrazowych Peter Lindbergh autorem zdjęć do kalendarza Pirelli 2017 Nikon tnie koszty na całym świecie. Co z tego wyniknie? Canon prezentuje aparat ze 120-megapikselową matrycą Fotograf uwiecznił smugę tęczy zostawioną przez samolot Już jutro startuje wystawa Przemka Chudkiewicza pod tytułem „Ucho” Wachlarz emocji w projekcie studentów Rochester Institute of Technology Gigapikselowy aparat od Google posłuży do fotografowania dzieł sztuki Grzegorz Dembiński przygotowuje album poświęcony uczestnikom Przystanku Woodstock W przyszłym tygodniu startuje pierwsza w Polsce wystawa Sebastiao Salgado Podczas 16. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej sprzedano zdjęcia za prawie 300 000 złotych Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!" Corel AfterShot Pro 3 ma być 4x szybszy od Lightrooma Sony sprzedaje mniej aparatów, ale zarabia więcej. Czy to koniec spadków w branży fotograficznej? Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi 80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok

Popularne w tym tygodniu:

Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku