Czy dzięki algorytmowi MIT zobaczymy jak wygląda czarna dziura?

Czy dzięki algorytmowi MIT zobaczymy jak wygląda czarna dziura?

Czy dzięki algorytmowi MIT zobaczymy jak wygląda czarna dziura?
Źródło zdjęć: © © M.Weiss / NASA / CXC
Marcin Watemborski
08.06.2016 08:45, aktualizacja: 26.07.2022 19:01

Czarna dziura to twór który wchłania każdą materię, nawet światło. Wydaje się, że niemożliwym jest ujęcie jej na jakimkolwiek zdjęciu, jednak w przeciągu najbliższych lat może się to zmienić, dzięki algorytmowi nad którym pracuje MIT.

Absolwentka MIT, Katie Bourman, pracuje ze swoim zespołem nad algorytmem, który jest w rzeczywistości oprogramowaniem łączącym obrazy. Ma on za zadanie stworzyć pogląd na to – jak wygląda czarna dziura. Zdjęcia bazowe pochodzą z projektu Event Horizon Telescope.

EHT gromadzi dane z teleskopów radiowych na całym świecie, co w rezultacie daje efekt tego, jakby cała Ziemia była ogromnym teleskopem. Wszystko, czego potrzeba do stworzenia obrazu na podstawie tych danych to algorytm, którzy je przeanalizuje oraz inteligentnie wypełni braki, by stworzyć końcowe zdjęcie. Jest to celem badań Bourman oraz jej zespołu.

Obraz
© © Jason Dexter, Monika Mościbrodzka, and Hotaka Shiokawa

Algorytm nazywa się CHIRP (Continuous High-resolution Image Reconstriction using Patch priors) i może być sposobem na ukazanie tego, jak wyglądają czarne dziury. Według dowodzącej zepsołu badawczego – zdjęcia mogą być tylko początkiem. Czy oznacza to, że będziemy w stanie zobaczyć jak poruszają się te kosmiczne twory? Przyznajcie, że obejrzenie filmu, w którym czarna dziura pochłania gwiazdę byłoby niesamowite!

Dokładny opis działania algorytmu znajdziecie na stronie MIT.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)