Róbcie zdjęcia, by przeżywać każdą chwilę mocniej

Jednym z najsilniejszych argumentów przeciwko fotografowaniu jest to, że rozprasza uwagę i przez to mniej koncentrujemy się na przeżywaniu chwili. W niektórych sytuacjach tak bywa, lecz badania pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Robienie zdjęć sprawia, że silniej angażujemy się w różne doznania i wszystko cieszy nas mocniej.

© messicanbeer / Flickr

Kristin Diehl oraz Gal Zauberman przeprowadzili badania psychologiczne na grupie 2005 osób. W serii 9 eksperymentów, badani byli proszeni o wzięcie udziału w różnych czynnościach takich jak: wycieczka autobusem albo jedzenie.

Po wszystkim, ludzie byli pytani jak mocno zaangażowali się w daną czynność i czy im się to podobało. Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy odkryli, że osoby, które robiły zdjęcia były bardziej zadowolone z doświadczanych przeżyć. Co więcej – ci, którzy fotografowali okazali się być mocniej zaangażowani w prezentowane czynności. Tak było na przykład z osobami, które zostały poproszone o przejście się po wystawie muzealnej. Większa radość dotyczyła osób, które strzelały fotki.

Z drugiej strony jednak – aktywności, które wymagały od badanych czynnego udziału pokazały odwrotne wyniki. Aparat sprawiał, że ludzie się rozpraszali i nie potrafili wykonać powierzonego zadania tak dobrze, ja które, które nie robiły zdjęć. Kwestia fotografowania negatywnych doświadczeń również sprawiała, że ludzie byli mniej szczęśliwi.

Ciekawe jest to, że nawet osoby, które nie dostały aparatu do robienia zdjęć, tylko proszono je o „robienie zdjęć oczami wyobraźni”, również czerpały z eksperymentów więcej radości oraz angażowały się bardziej.

Może warto sobie zadać pytanie następnym razem, kiedy gdzieś idziecie - „czy na pewno nie będę potrzebował aparatu?”. Oczywiście – realnie rzadko wracamy do zdjęć typu wypad do parku, albo do ZOO, ale przyznajcie, że fotografowanie wiewiórek albo małych kózek jest super!

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 16-latek ujął start rakiety Delta IV swoim Nikonem D3300 Niesamowite podwodne wideo z Canona EOS 1D X Mark II w rozdzielczości 4K Monstrualny obiektyw 1000 mm, który ma osłonę przeciwsłoneczną wielkości kosza na śmieci Możemy dodawać zdjęcia 360 stopni na Facebooka Poznajcie FUJIX DS-1P - pierwszy cyfrowy aparat na świecie Mercury - modułowy aparat do którego podłączymy dowolny obiektyw i przystawkę Leica KE-7A za 45 tys. dolarów wystawiona na aukcji w oryginalnym opakowaniu. Dowód? Zdjęcie rentgenowskie Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona Jak wygląda świat z perspektywy dna kieliszka? Rozłożyli na części obiektyw Canon 200-400mm f/4L IS USM za 40 tys. zł, aby zobaczyć co jest w środku Animacja poklatkowa pokazująca możliwości Nikona D810 HaloPainting – nowa technika, która łączy malowanie światłem, zatrzymanie ruchu i hyperlapse Jak wygląda życie z perspektywy zagrożonego nosorożca? Pierwsza na świecie kamerka 3D podłączana do smartfona Zdalnie sterowany samochodzik z aparatem wśród afrykańskich lwów Oto najbardziej szczegółowe zdjęcie Plutona z dotychczas wykonanych Jak wygląda piorun zarejestrowany z prędkością 7000 klatek na sekundę? Kamerka zarejestrowała efektowny wypadek podczas rajdu samochodowego Ten aparat wyszuka za was podobne zdjęcia w zbiorach Google Picturesqe - sztuczna inteligencja do selekcji zdjęć Dron, który przyczepia się do ścian niczym pająk Tak się robi idealne zdjęcia kubka kawy na Instagrama

Popularne w tym tygodniu:

Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy