"Pohib" Tadeusza Rolke - wystawa prekursora fotoreportażu w Zamościu

„Pohib” – takim tytułem została opatrzona wystawa prac Tadeusza Rolke. Miłośnicy fotografii i kobiecego piękna poczują się jak w domu.

© Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke, jeden z najlepszych polskich fotografów, swoją przygodę rozpoczął w latach 50. Wyznaczał ścieżki dla polskiej fotografii dokumentalnej i reportażowej. Poruszał tematykę m. in. warunków życia Romów oraz pokazał artystyczne życie stolicy. Publikował w tygodnikach „Świat”, „Stolica”, fotografował dla „Przekroju". Przebywając na emigracji od lat 70 współpracował z pismami - „Stern”, „Zeit” czy też „Der Spiegel”.

Wiecznie młody Tadeusz Rolke [inspiracja]

Autor zdjęcia ikony polskich lat 60., wnikliwy obserwator rzeczywistości, stylowy i dowcipny fotograf mody: przypominamy sylwetkę jednego z „naszych…

Nazwa wystawy ma kilkanaście znaczeń. Najczęściej służy podkreśleniu fascynacji jakimś zjawiskiem np. coś ma pohib. Tadeusz Rolke zamknął w tym słowie swoją wizję piękna, atrakcyjności i magii, związaną przede wszystkim z uchwyceniem kobiecego piękna.

Premiera „Pohibu” miała miejsce w roku 2014. Wystawa obejmuje różne okresy twórczości dokumentalisty. Najstarsze fotografie zostały zrobione jeszcze w latach 60, najnowsze — kilka lat temu.
1 lipca 2016 Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na ponowną ekspozycję w Galerii Fotografii Ratusz.

Wernisaż odbędzie się 1 lipca 2016 roku o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Ekspozycję można odwiedzać w dniach 01.07.2016 — 02.08.2016 w Galerii Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13 w Zamość.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Capture One Pro 9.2 - obsługa nowych aparatów i kilka mniejszych udogodnień Nikon D5 - aktualizacja oprogramowania, czyli dłuższe filmy, redukcja migotania i drobne poprawki AF Korzystasz z nieoficjalnego oprogramowania do aparatów Sony? Przygotuj się na utratę gwarancji Content-Aware Crop i Face-aware liquify, czyli nowe funkcje w Adobe Photoshop CC Karol Krukowski zachęca fotografów do omawiania ich prac na YouTube Oto wtyczka do Lightrooma, która umożliwia wgrywanie zdjęcia bezpośrednio na Instagram Wystawa cyklu Marcina Watemborskiego - "epitafium /nad grobem/" - zagości we Wrocławiu Kto drugi do pełnej klatki? VSCO Film Essentials to nowy pakiet presetów do Lightrooma w cenie 59 dolarów Nikon po raz kolejny w tarapatach: komunkacja przez Wi-Fi nie działa z urządzeniami Apple Wyniki konkursu na naturalny portret z House of Retouching Dlaczego użytkownicy nie trawią nowego VSCO? Stylowy aparat Instax mini 70 w nowych kolorach: czerwonym, czarnym i złotym MeFoto – nowa marka kolorowych statywów Canon EOS 5D Mark IV na horyzoncie. Oto wszystko, co o nim wiemy Zeiss ExoLens - wysokiej jakości adaptery do iPhone już w sprzedaży Prace Bruce'a Gildena zawitają w Leica Gallery Warsaw już niedługo Guided Upright - nowa funkcja w Lightroomie i Camera Raw, która pomaga korygować prerspektywę Czy dzięki algorytmowi MIT zobaczymy jak wygląda czarna dziura? Pocisk przelatujący przez 5 żarówek uchwycony z prędkością 62 000 klatek na sekundę Znany fotoreporter, David Gilkey, został zastrzelony w Afganistanie Wyprzedaż odbitek agencji Magnum potrwa tylko do piątku Czy w DxO OpticsPro 11 są najlepsze algorytmy odszumiania na rynku?

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii