Zachwycająco kolorowy timelapse Los Angeles w rozdzielczości 12K

Rozwój technologiczny od kilku lat pędzi na łeb, na szyję. Co chwilę serwuje nam udoskonalenia. Gdzie znajduje się granica, przy której sprzęt może stracić praktyczne zastosowanie? Zanim odpowiecie sobie na te pytania - zobaczcie ten niesamowity timelapse.

Firma Phase One, producent programu Capture One Pro, jest znana przede wszystkim ze średnioformatowych, cyfrowych aparatów fotograficznych. Jest również głównym konkurentem na tym rynku względem szwedzkiego Hasselblada.

Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One

Phase One – firma będąca liderem w produkcji cyfrowych aparatów średnioformatowych – wykupiła Mamiya Digital Imaging Company. Czy wpłynie to na…

Stworzony przy współpracy z Sony Phase One XF w połączeniu z przystawką IQ3 daje fotografowanie w rozdzielczości 12K, czyli 100 megapikselach. Jest to trzykrotnie więcej informacji, niż przy standardowych już 4K. Zdecydowanie to nie jest to, co znajdzie zastosowanie w fotografii amatorskiej, ale przy pomocy tej technologii można stworzyć np. niesamowity timelapse.

Joe Capra, znany także jako Scientifantastic, jest fotografem z Los Angeles specjalizującym się w nagrywaniu timelapsów w wysokiej rozdzielczość. Jego praca została doceniona między innymi przez Discovery Channel, National Geographic, Animal Planet, Panasonic, Gizmodo, Wired, Washington Post czy Huffington post. We współpracy z Phase One, przy użyciu ich imponującego sprzętu, Joe stworzył timelapse ukazujący ulice Los Angeles.

Muszę przyznać, że materiał robi wrażenie. Widzimy mieniącą się tysiącami świateł panoramę miasta, jeżdżące samochody, startujące samoloty, ludzi krążących po Griffith Observatory — wszystko to w nieprawdopodobnej jakości. Odwzorowanie kolorów, wszelkie szczegóły oraz możliwość bezstratnego przybliżania wywołują szczery uśmiech. Na zbliżeniach widać nawet malutkie flagi łopoczące na wietrze, oddalone od fotografa o co najmniej kilka kilometrów.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Trudno na tę chwilę stwierdzić czy taka technologia zagości w codziennym życiu. Na pewno pojawi się szereg zastosowań dla takiej rozdzielczości przede wszystkim przy nagrywaniu obiektów w ruchu lub w 360 stopniach czy po prostu w przybliżaniu filmów. Jestem jednak pewny tego, że to nie koniec. Ale czy znajdzie się granica, której nie będziemy mogli lub chcieli przekroczyć? Myślę, że czas pokaże. Tymczasem jeśli macie na zbyciu około 200000 złotych, możecie nabyć Phase One XF i swobodnie cieszyć się jego osiągami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Tajwańska para sparodiowała projekt #FollowMeTo Oto 10 najlepszych piłkarskich zdjęć na świecie Ponadczasowe piękno drzewek bonsai autorstwa Stephena Vossa Lasy, góry i jeziora w fotografii podróżniczej Dylana Fursta Nietypowe piękno rudowłosych dzieci w portretach Vivian Keulards Oto podróż po najpiękniejszych zamkach Europy Jak wygląda mieszkanie w wielkim mieście według Shina Noguchi Brian Ferry pokazał, jak wygląda strzyżenie owiec w Appalachach Zjawiskowe zdjęcia Australii zrobione z drona Ojciec odtworzył selfie swojej córki. Rezultat jest przekomiczny! Malarskie piękno Japonii podczas pory deszczowej Film Riot pokazują, jak się kręci sceny barowych bójek Clive Earl to 5-letni fotograf, który podąża śladami kampanii prezydenckiej w USA Zaginione i skradzione dzieła sztuki odtworzone ze zdjęć stockowych Jak powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć Ansela Adamsa? Jakub Kozioł o fotografii krajobrazowej: „Musisz liczyć na szczęście, na przychylność matki natury.”

Popularne w tym tygodniu:

Nowy projekt Andriusa Burby. Tym razem na warsztat weszły psy, które sfotografował z dołu Polacy zdominowali konkurs Fine Art Photography Awards Na tym niesamowitym zdjęciu zobaczycie Ziemię widzianą pomiędzy pierścieniami Saturna Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Tomasz Margol dostrzega to, co dla innych niedostrzegalne. Oto jego tajemniczy świat Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę Kolorowe zdjęcia z II wojny światowej rzucają nowe światło na historię świata Stacje metra, które wyglądają jak wrota do innego wymiaru Mark Mawson zamienia ciecze w piękne kolorowe kwiaty Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo