Zachwycająco kolorowy timelapse Los Angeles w rozdzielczości 12K

Rozwój technologiczny od kilku lat pędzi na łeb, na szyję. Co chwilę serwuje nam udoskonalenia. Gdzie znajduje się granica, przy której sprzęt może stracić praktyczne zastosowanie? Zanim odpowiecie sobie na te pytania - zobaczcie ten niesamowity timelapse.

Firma Phase One, producent programu Capture One Pro, jest znana przede wszystkim ze średnioformatowych, cyfrowych aparatów fotograficznych. Jest również głównym konkurentem na tym rynku względem szwedzkiego Hasselblada.

Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One

Phase One – firma będąca liderem w produkcji cyfrowych aparatów średnioformatowych – wykupiła Mamiya Digital Imaging Company. Czy wpłynie to na…

Stworzony przy współpracy z Sony Phase One XF w połączeniu z przystawką IQ3 daje fotografowanie w rozdzielczości 12K, czyli 100 megapikselach. Jest to trzykrotnie więcej informacji, niż przy standardowych już 4K. Zdecydowanie to nie jest to, co znajdzie zastosowanie w fotografii amatorskiej, ale przy pomocy tej technologii można stworzyć np. niesamowity timelapse.

Joe Capra, znany także jako Scientifantastic, jest fotografem z Los Angeles specjalizującym się w nagrywaniu timelapsów w wysokiej rozdzielczość. Jego praca została doceniona między innymi przez Discovery Channel, National Geographic, Animal Planet, Panasonic, Gizmodo, Wired, Washington Post czy Huffington post. We współpracy z Phase One, przy użyciu ich imponującego sprzętu, Joe stworzył timelapse ukazujący ulice Los Angeles.

Muszę przyznać, że materiał robi wrażenie. Widzimy mieniącą się tysiącami świateł panoramę miasta, jeżdżące samochody, startujące samoloty, ludzi krążących po Griffith Observatory — wszystko to w nieprawdopodobnej jakości. Odwzorowanie kolorów, wszelkie szczegóły oraz możliwość bezstratnego przybliżania wywołują szczery uśmiech. Na zbliżeniach widać nawet malutkie flagi łopoczące na wietrze, oddalone od fotografa o co najmniej kilka kilometrów.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Trudno na tę chwilę stwierdzić czy taka technologia zagości w codziennym życiu. Na pewno pojawi się szereg zastosowań dla takiej rozdzielczości przede wszystkim przy nagrywaniu obiektów w ruchu lub w 360 stopniach czy po prostu w przybliżaniu filmów. Jestem jednak pewny tego, że to nie koniec. Ale czy znajdzie się granica, której nie będziemy mogli lub chcieli przekroczyć? Myślę, że czas pokaże. Tymczasem jeśli macie na zbyciu około 200000 złotych, możecie nabyć Phase One XF i swobodnie cieszyć się jego osiągami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Tajwańska para sparodiowała projekt #FollowMeTo Oto 10 najlepszych piłkarskich zdjęć na świecie Ponadczasowe piękno drzewek bonsai autorstwa Stephena Vossa Lasy, góry i jeziora w fotografii podróżniczej Dylana Fursta Nietypowe piękno rudowłosych dzieci w portretach Vivian Keulards Oto podróż po najpiękniejszych zamkach Europy Jak wygląda mieszkanie w wielkim mieście według Shina Noguchi Brian Ferry pokazał, jak wygląda strzyżenie owiec w Appalachach Zjawiskowe zdjęcia Australii zrobione z drona Ojciec odtworzył selfie swojej córki. Rezultat jest przekomiczny! Malarskie piękno Japonii podczas pory deszczowej Film Riot pokazują, jak się kręci sceny barowych bójek Clive Earl to 5-letni fotograf, który podąża śladami kampanii prezydenckiej w USA Zaginione i skradzione dzieła sztuki odtworzone ze zdjęć stockowych Jak powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć Ansela Adamsa? Jakub Kozioł o fotografii krajobrazowej: „Musisz liczyć na szczęście, na przychylność matki natury.” 6 kontynentów, motocykl i GoPro - czyli męska podróż Marka Wallace'a Ludgero Filipe fotografował na ulicach Paryża przez 2 lata Piotr Pietryga przywraca do życia XIX-wieczną technikę fotograficzną Philippe Dumas udowadnia, że nigdy nie jest za późno na karierę modela Artystka, która łączy światy w na podwójnych ekspozycjach Wolność holenderskich lisów ujęta na zdjęciach Laurensa De Haasa

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Student zrobił poruszającą do łez reklamę Adidasa. Firma ją zignorowała, ale pokochali ją ludzie Sesja stroju kąpielowego i 61-letnia modelka? Powstały szczere, naturalne i piękne zdjęcia Żona kupiła mężowi aparat, by fotografował ich dzieci. Efekt przerósł jej oczekiwania Tetyana Dyachenko nadaje nowe życie starym, zniszczonym fotografiom Dunaj zamarzł pierwszy raz od 5 lat. Na zdjęciach Tamasa Rizsavi wygląda zjawiskowo Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Artur Rogalski – fotograf, którego nie zatrzyma nic w podróży do świata kreatywności Minimalistyczne krajobrazy Magdy Chudzik na zimne dni Urocze zdjęcia Natalii Żyłowskiej, które pomogły w leczeniu chorego psa Najlepszy czarno-biały burzowy film poklatkowy 4K, jaki widzieliśmy