Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą

Technologia slow motion zagościła na dobre pośród filmików na Youtube. Dzięki niej mamy możliwość zobaczyć szczegółowo zjawiska, które niedostępne są gołym okiem.

© The Slow Mo Guys / Youtube

The Slow Mo Guys, to ekipa dwóch gości, zajmujących się kręceniem wszelkiego rodzaju eksperymentów w zwolnionym tempie. Jednym z ciekawszych filmików, jest pokazanie zasady działania migawki szczelinowej w lustrzankach.

Jak wiadomo, migawka odpowiada za czas naświetlania materiału światłoczułego. W przypadku mechanizmu szczelinowego w lustrzankach cyfrowych, stosuje się stalowe lamelki poruszające się w jednej płaszczyźnie, gdzie dystans między nimi zależy od ustawionego czasu naświetlania (otwarcia migawki). Obie kurtyny migawki przemieszczają się najczęściej w przebiegu pionowym (z góry na dół względem sensora), ale są także poruszające się w płaszczyźnie poziomej. Zaraz po podniesieniu lustra szczelina doprowadza światło do aktywowanej matrycy światłoczułej. W przypadku kręcenia filmów lustrzanką, cała powierzchnia matrycy zostaje odsłonięta, ale rejestracja obrazu następuje w taki sam sposób, jak poprzez szczelinę między kurtynami, z tym że dzieje się to przez aktywowanie konkretnych linii pikseli — od góry do dołu. Efektem ubocznym jest tzw "rolling shutter", pionowe przechylenie obiektów poruszających się z duża prędkością względem obiektywu.

Do nakręcenia migawki, Slow Mo Guys, użyli kamery Phantom Flex, która posiada migawkę elektroniczną, czyli taką która pozwala naświetlać przy każdym otwarciu całość sensora światłoczułego. Jest to rozwiązanie najbardziej przydatne przy rejestracji obiektów w ruchu, ponieważ wszystko co znajduje się w kadrze zostaje naświetlone dokładnie w tym samym momencie.

Najlepiej prezentuje się porównanie kliku czasów ekspozycji na raz. Dzięki temu można dokładnie zaobserwować różnicę między poszczególnymi wartościami otwarcia migawki.

Zobacz również: Używanie X-Rite Color Checker do kalibracji aparatu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety Zobaczcie jak Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się w kontroli lamp błyskowych z dronów Płonąca piłka, parkour i zwolnione tempo w imponujacym klipie Raya Demskiego 1,3 metra długości i 158 kg – tak prezentuje się radzieckie szkło szpiegowskie, które trafiło na sprzedaż Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe Fotozagadka: czy potrafisz znaleźć telefon na dywanie? Pomysł na bezprzewodowy tethering za niewielkie pieniądze Polaroid Swing, czyli animowane scenki na iPhone Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji Robisz zdjęcia na publicznej drodze? Uważaj, żeby ktoś cię nie przejechał! Co jest wytrzymalsze – Canon czy Nikon? Oto test ostateczny pod naciskiem prasy hydraulicznej Dla takiego kadru warto mieć aparat zawsze przy sobie. Wspaniałe zdjęcie burzy z wysokości 11 km 360-stopniowe wideo, dzięki któremu poczujesz się, jakbyś latał na orle Jak wyglądają księżyce krążące wokół Jowisza? Co znajdziemy w torbie fotograficznej Pete'a Souzy - fotografa Baracka Obamy Tak zmienia się ludzka twarz dzień po dniu w ciągu 16 lat

Popularne w tym tygodniu:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa