Jak działa obiektyw filmowy?

Obiektyw filmowy działa na tych samych zasadzie fizyki i optyki co fotograficzny, jednakże posiada różnice sprawiające, że jego przeznaczenie nie jest przypadkowe.

Obiektywy przeznaczone do filmowania posiadają szereg cech i funkcji, których fotograficzne po prostu nie potrzebują. Profesjonalne szkła fotograficzne przeważnie się kupuje, natomiast filmowe — wypożycza. Co za tym idzie — muszą one być ujednolicone jeśli chodzi o ich wielkość, tak aby pasowały do każdego standardowego systemu. Dodatkowo, producenci pilnują tego, by obiektywy miały podobną wagę, bez względu na ogniskową oraz konstrukcję.

Rejestrując obraz w sposób ciągły zależy nam na tym, aby każda zmiana ostrości, ogniskowania czy wartości przysłony przebiegała jak najpłynniej. Pierwszą różnicą jaką zauważymy, gdy weźmiemy obiektyw filmowy do ręki i zaczniemy się bawić pokrętłami, jest brak wysuwania lub chowania się elementów konstrukcyjnych podczas zmiany ogniskowej lub ostrości — przedni element zostaje zawsze na tym samym miejscu.

Wszystkie pierścienie na obiektywie poruszają się bez wyraźnego zatrzymania czy mechanicznego "klikania". W większości przypadków podczas ostrzenia w obiektywie fotograficznym, pojawia się zjawisko "oddychania" czyli lekkiej zmiany ogniskowej przy przejściu przez zakres ostrości.

Projekt obiektywu jest niemałym wyzwaniem dla producenta. Nie dość, że optyka musi być prawie idealna, na dodatek musi zmieścić się zawsze w korpus o takich samych wymiarach fizycznych. Bez względu na zmianę ekspozycji, ostrości czy ogniskowej, materiał nagrywany w odstępach dni lub tygodni od siebie, musi być powtarzalny.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety Zobaczcie jak Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się w kontroli lamp błyskowych z dronów Płonąca piłka, parkour i zwolnione tempo w imponujacym klipie Raya Demskiego 1,3 metra długości i 158 kg – tak prezentuje się radzieckie szkło szpiegowskie, które trafiło na sprzedaż Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe Fotozagadka: czy potrafisz znaleźć telefon na dywanie? Pomysł na bezprzewodowy tethering za niewielkie pieniądze Polaroid Swing, czyli animowane scenki na iPhone Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K Sensor Noise DB to ciekawa porównywarka szumów na długich czasach ekspozycji Robisz zdjęcia na publicznej drodze? Uważaj, żeby ktoś cię nie przejechał! Co jest wytrzymalsze – Canon czy Nikon? Oto test ostateczny pod naciskiem prasy hydraulicznej

Popularne w tym tygodniu:

Mężczyzna zakładał to samo ubranie do oficjalnych zdjęć przez 40 lat Rób portrety, a nie strzelaj do ludzi. Kreatywny projekt fotograficzny Analogowa rewolucja trwa: najpierw Ektachrome, teraz przyszedł czas na Kodachrome Darkr przenosi tradycyjną ciemnię na ekrany smartfonów Odciski palców ze zdjęcia selfie. Jak to możliwe? Dell Canvas - 27 calowy tablet, który podłączymy do każdego komputera Photoshop sterowany głosem może pojawić się w niedalekiej przyszłości Dronem w podróż przez salę koncertową? Inspirujący przykład na kreatywny film