Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe

Włoska grupa entuzjastów fotografii, Branco Ottico, postanowiła podjąć się nie lada wyzwania. Fotografowie zdecydowali się stworzyć największą stykówkę na świecie. Końcowy obraz miał 24 metry kwadratowe!

© Branco Ottico / YouTube

Czym jest stykówka? — zapytacie. Odpowiem – banałem! Bezpośrednio na papier/ szkło/ jakikolwiek inny uczulony materiał przykładamy negatyw, który dociskamy i naświetlamy. Końcowy obraz ma ten sam rozmiar, co negatyw.

Ze względu na koszta – 24-metrowa stykówka została wykonana w technice cyjanotypowej, która jest jedną z najprostszych technik szlachetnych przy tworzeniu odbitek. Wraz z kolegą, Łukaszem Kapą, wykorzystujemy do tego zielony cytrynian żelazowo-amonowy oraz heksacyjanożelazian (III) potasu, które rozrabiamy w proporcji 5g cytrynianu na 20 ml wody iniekcyjnej, a w przypadku heksacyjanożelazianu są to 2g / 20 ml wody iniekcyjnej.

Po zmieszaniu obu odczynników następuje uczulenie, a po wyschnięciu papieru (lub prześcieradła w przypadku Branco Ottico) można naświetlić materiał. Reaguje on tylko ze światłem ultrafioletowym, a najtańszym jego źródłem jest słońce – oczywiście można wykorzystywać do tego lampy UV, ale po co.


Ekipa naświetlała swoją odbitkę przez 12 minut i 30 sekund, po czym szybko wrzuciła materiał do światłoszczelnego worka i zaniosła do płukania. Cyjanotypy powinno się płukać w wodzie destylowanej, ale zwykła woda z kranu nie powinna zaszkodzić odbitce. Dla przyspieszenia efektu utleniania, dzięki któremu cyjanotyp nabiera głębi niebieskiego, charakterystycznego koloru, można wykorzystać roztwór wody utlenionej. Bez tego procesu – naciąganie błękitów będzie naturalnie trwało dłużej.

Po zawieszeniu odbitki do wyschnięcia można było wreszcie zobaczyć efekt, który jest naprawdę powalający. Gradacja błękitu jest naprawdę niesamowita! Zobaczcie pozostałe projekty ekipy Branco Ottico na ich stronie internetowej.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Jak powstają zdjęcia produktowe lalek Barbie? Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy Jak wyglądałby Instagram na Windowsie 95? Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Ikea przedstawia XVIII wieczną wersję Instagrama Nocne kadry popsuła mu... chińska rakieta! Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Jak działa obiektyw filmowy? Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego Zgubiony aparat przetrwał 3 lata w Morzu Północnym nienaruszony Zapominalscy projektanci Apple nie usunęli danych EXIF z tapety Szczoteczka z 10-megapikselowym aparatem? Czemu nie? 62TB danych na 1 calu kwadratowym? Wkrótce będzie to możliwe Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Tak wyglądają faceci sfotografowani i wyretuszowani jak znane kobiety Zobaczcie jak Canon EOS-1D X Mark II sprawdza się w kontroli lamp błyskowych z dronów

Popularne w tym tygodniu:

Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie