100 kobiet, 100 ciał, 100 historii. Projekt fotograficzny „Underneath We Are Woman” przełamuje stereotypy

Amy D Herrman, australijska fotografka, postanowiła wydać album fotograficzny, który ma „edukować tysiące” opowieściami 100 kobiet. Zobaczcie, gdzie tkwi sedno tego niesamowitego przedsięwzięcia.

© Amy D Herrman / Instagram

W tej książce nie znajdziecie wielu osądów, ani opinii innych ludzi – tylko szczerą, prostą fotografię. Autorka pyta na Kickstarterze, jednocześnie oferując alternatywę: „Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na wątpienie w siebie lub negatywne myślenie? Wyobraź sobie teraz, co mogłabyś osiągnąć, gdyby wszystkie te negatywne myśli zmienić na pozytywne. Wyobraź sobie te wszystkie rzeczy, które mogłybyśmy osiągnąć, gdybyśmy skoncentrowały swój czas i energię na rzeczach, które kochamy, zamiast na nienawidzeniu własnych ciał i umysłów.”


Projekt bazuje na chęci pokazania różnych kobiecych ciał i podzielenia się historiami, które ukształtowały te kobiety, zamiast wymyślać opowiastki, które wiążą się z konkretnymi typami ciał.

Każda z prezentowanych kobiet przeszła swoją własną drogę, napotkała na wiele przeciwności losu oraz pozytywnych aspektów. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że bohaterki projektu stały się bardziej pewne siebie, zaakceptowały to, kim są i potrafią żyć szczęśliwie.

Mimo wszystko – społeczeństwo patrzy na kobiety dość stereotypowo, oceniając je już na wstępie, przed poznaniem ich osobowości i historii. Album jest pewnego rodzaju wyrazem sprzeciwu wobec tych osądów – bez względu na to czy są pozytywne, czy negatywne. Oczywiście – dominują te drugie.

W opisie projektu pojawia się słowo „normalność”, lecz co ono właściwie znaczy? Przyjęte normy, po raz kolejny, podkreślają wagę stereotypów. Autorka książki zwraca uwagę na to, że poznanie drugiej osoby powinno na wstępie wykluczać stereotypowe myślenie, a skoncentrować się na faktycznej interakcji, w ramach której może wytworzyć się więź, skutkująca uzewnętrznieniem się drugiej strony.

Więcej możecie przeczytać na stronie projektu na Kickstarterze.


Zobacz również: Wykonaj własny ringlight za 40zł!


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Pozostałości po Związku Radzieckim niszczeją w głębokich śniegach Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C 20 historycznych zdjęć, których prawdopodobnie nie znaliście Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Historia wieloletniej miłości opowiedziana w jubileuszowej sesji ślubnej Zdjęcia uliczne wykonane przez bezdomnych trafią do kalendarza Koty rasy Maine Coon sfotografowane niczym mityczne bestie Oto najlepsze zdjęcia The RMetS/ RPS Weather Photographer of the Year 2016 Jego dziewczyna wciąż nie pozwala mu się fotografować

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?