Gdzie jest burza? Przegląd stron i aplikacji nie tylko dla fotografa

Gdzie jest burza? Przegląd stron i aplikacji nie tylko dla fotografa

Gdzie jest burza? Przegląd stron i aplikacji nie tylko dla fotografa
Łukasz Ogrodowczyk
23.08.2016 18:32, aktualizacja: 26.07.2022 18:54

Sezon burzowy w Polsce rozpoczyna się najczęściej już w czerwcu. Sierpień to ich kulminacja, a koniec sezonu następuje we wrześniu wraz z nadejściem niższych temperatur. Oto zestawienie stron i aplikacji przydatnych dla osób, które chcą je zobaczyć i sfotografować.

Większość z nas prognozy pogody ogląda w telewizji, słucha w radiu, czyta w prasie lub Internecie. Sprawdzalność prognoz dla dłuższego okresu jest niska i dotyczy głównie większego obszaru. Prognozowanie wystąpienia burz dla czasu dłuższego niż 24 godziny jest bardzo losowe, a sprawdzalność dotyczy wystąpienia ich w większym obszarze np. dla województwa.

Burzy, jako zjawisku naturalnemu, towarzyszy deszcz, silny wiatr, często także grad. Burze tak jak są bardzo widowiskowe, potrafią być bardzo niebezpieczne. Warto wcześniej się do nich przygotować. Zmienić plan dnia, wybrać inny środek transportu, zaparkować samochód w innym miejscu, zabrać parasol, kalosze, zamknąć w domu okna, schować kwiaty z parapetu, uprzątnąć lekkie przedmioty z balkonu. Jeżeli mieszkacie za miastem, wyłączyć w domu prąd.

Poznańskie Piątkowo balkon na 5 piętrze, godzina 20:37 na horyzoncie jeszcze jasno przez co czas naświetlania migawki to tylko 1.6 sekundy. Canon 1D Mark III, Canon 16-35 mm f/2.8, ISO 320, F/6.3 T 1.6 sec.
Poznańskie Piątkowo balkon na 5 piętrze, godzina 20:37 na horyzoncie jeszcze jasno przez co czas naświetlania migawki to tylko 1.6 sekundy. Canon 1D Mark III, Canon 16-35 mm f/2.8, ISO 320, F/6.3 T 1.6 sec.© © Łukasz Ogrodowczyk / www.lukaszogrodowczyk.pl

Niezależnie czy boicie się burz, kochacie je obserwować, z zapałem fotografujecie, nagrywacie, chcecie wiedzieć, czy dziś będzie burza. Bieżące informacje burzowe są dostępne dla każdego za darmo na wyciągnięcie ręki.

Sezon burzowy prawie już się kończy, ilość pytań, kiedy będzie burza, osiągnęła poziom kulminacyjny. Czas na szybki przegląd, gdzie znajdziecie najświeższe informacje burzowe.

Przegląd stron internetowych, aplikacji mobilnych, facebookowych jest moim subiektywnym wyborem skierowanym nie tylko dla fotografów, ale dla każdego.

Meteo.pl [www / aplikacja mobilna]

Podstawowe miejsce, do którego zaglądam przed snem i z samego rana, planując dzień.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Prognozy podawane są w formie wykresów, co część osób może zniechęcić, jednak legenda w prosty i czytelny sposób wyjaśnia wszystkie informacje zawarte w wykresach. Bardzo szybko można się przyzwyczaić do korzystania z tej formy prezentacji danych. Już na pierwszy rzut oka możemy odczytać prognozowaną temperaturę, opady, wystąpienie burz, ciśnienie, wiatr czy zachmurzenie. Dodatkowo znajdziemy bieżący komentarz synoptyka.

Aktualizacja informacji pogodowych odbywa się 4 razy dziennie. Jest to wystarczająca częstotliwość do zorientowania się w pogodzie.

  • Informacja: Aplikacja darmowa, uwaga w sklepach Google Play i App Store możemy znaleźć wiele różnych aplikacji meteo.

Burze.dzis.net [www]

Aktualna mapa burzowa dla obszaru Polski i Europy, mapa ostrzeżeń pogodowych dla Polski.

Opcja szukania burzy dla miejscowości lub współrzędnych geograficznych w określonym promieniu. Promień poszukiwań definiujemy w kilometrach.

Najważniejsza funkcjonalność, z której głównie korzystam, to ostrzeżenia na e-mail. Możliwość zdefiniowania jednego, kilku lub kilkunastu różnych wariantów dostarczanych powiadomień mailowych dla miejscowości lub współrzędnych geograficznych, gdzie określamy promień pojawienia się burzy. Ustalamy minimalną ilość wyładowań oraz odstępy czasu między wyładowaniami.

  • Slider item
[1/1]

Dodatkowo mamy możliwość otrzymywania ostrzeżeń o mrozach, upałach, wietrze, opadach, burzach, trąbach powietrznych oraz o odwołaniu zdefiniowanych ostrzeżeń. Korzystam z tego systemu od dawna, mam kilka określonych lokalizacji, w których najczęściej przebywam i do nich dostosowane są parametry. Maile przychodzą na czas i bez problemu. Dostarczane w mailu informacje są pełne, przez co nie musimy wchodzić na stronę, aby je odczytać. Istnieje możliwość ustawienia powiadomień SMSowych, jednak nigdy ich nie testowałem.

Burzowo.info [www / aplikacja mobilna]

Aktualna przejrzysta mapa burzowa, bardzo przyjazna dla każdego. Na pierwszy rzut oka możemy sprawdzić, gdzie aktualnie występują burze.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]
  • Mapa w przeglądarce www:

Najważniejsze wyświetlanie wyładowań w czasie 0 – 15 minut od ich wystąpienia - kolor żółty, 15 – 120 minut - kolory od jasnego pomarańczowego do ciemnego pomarańczowego – im kolor ciemniejszy, tym dłuższy czas od zanotowanego wyładowania. Czas od 2 do 24 godzin. Prognoza burzowa wg estofex.org - zakreślone kolorami obszary, w których mogą wystąpić burze (legenda dostępna po kliknięciu na mapie). Liczniki uderzeń podający, w zależności od przybliżenia lub oddalenia mapy, ilość wyładowań atmosferycznych dla obszaru. Przy określonym czasie np. 0 – 15 minut dobrze obrazuje skale aktualnych wyładowań.

Dodatkowo mamy możliwość włączenia radaru deszczu - informacja przydatna na co dzień. Możliwość założenia darmowego konta i otrzymywania pełnowartościowych powiadomień na e-mail lub SMS. Korzystam z powiadomień mailowych jako kolejnego systemu ostrzegawczego.

  • Aplikacja mobilna:

Dla systemu Android i iOS oferuje podobnie jak jej przeglądarkowy odpowiednik wyświetlanie wyładowań w czasie 0 – 15 minut, 15 – 120 minut, 2- 24 godziny. Prognozę wystąpienia burz, radar deszczu. Dodatkowo w opcjach mamy możliwość wyświetlenia mapy deszczu, wiatru czy temperatury.

W ustawieniach możemy ustawić powiadomienia o wyładowaniach – aplikacja włącza automatycznie wyszukiwanie burz w promieniu 20 km od naszej lokalizacji, co określoną liczbę minut. Definiowanie czasu wyszukiwania wyładowań to 15, 30, 45, 60 minut. Otrzymujemy wówczas powiadomienie na naszym smartfonie lub tablecie.

Możemy zaznaczyć opcję wyłączania dźwięku i wibracji powiadomień w godzinach 23:00 a 8:00 rano (szkoda, że nie można zdefiniować innych godzin – jest to duży brak).

Wygląd aplikacji w systemach Android i iOS delikatnie się różni, jednak funkcjonalność pozostaje identyczna.

  • Informacja: Aplikacja darmowa, wyświetla małe nieinwazyjne reklamy.

Antistorm.eu [www]

Strona dostarcza w dość wygodny sposób dane z kilku obszarów: radar opadów, burze, obecne warunki oraz meteogramy.

Unikalną funkcjonalnością jest możliwość określenia prawdopodobieństwa i czasu dotarcia wybranego zjawiska do wybranej lokalizacji.

Radar opadów – prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w procentach, czas do zjawiska, czas trwania, przewidywana suma opadów, natężenie opadów oraz ich siła.

Radar burz – prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w procentach, czas do zjawiska.

Obecne warunki, takie jak temperatura powietrza, ciśnienie powietrza, wilgotność względna, pokrycie chmur dostępne na mapie jak i dokładnie prezentowane z podziałem godzinowych w meteogramie.

Strona oferuje darmowe konta wraz z komunikatami wysyłanymi na e-mail, mało już używane GG czy też Android. Ostrzeżenia mailowe są bardzo ubogie: “Wykryto zbliżające się burze, więcej informacji i obecna sytuacja na stronie: http://antistorm.eu”. Pozostałych form powiadamiania nie testowałem.

  • Slider item
[1/1]

Blitzortung Lightning Monitor [aplikacja mobilna]

Aplikacja dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Prezentacja danych odbywa się przez podanie ilości wyładowań dla określonego rozmiaru rastra, między 5 a 100 km, kolor prezentowanego kwadratu określa ilość wyładowań w czasie poniżej 10, 20, 30 i 50 minut oraz powyżej 50 minut. Możemy określić, od ilu wyładowań - 1, 5, 10, 25, 50 - mamy mieć wyświetlane informacje na mapie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja oferuje bogate możliwości konfiguracji, jednak są one przeznaczone dla bardziej obeznanych użytkowników. Mamy możliwość konfiguracji alarmu z uwzględnieniem częstotliwości aktualizacji danych, gdy aplikacja pozostaje w tle, od wyłączenia aktualizacji przez czas od 1 do 30 minut.

Dystans powiadomień – wykrywanie wyładowań w określonym promieniu od 10 do 500 km lub wyłączamy opcje.

Dystans alarmu – uruchamia alarm przy wykryciu wyładowań w określonym promieniu od 10 do 500 km lub wyłączamy opcję. Konfigurujemy także dźwięk i czas wibracji alarmu.

  • Informacje: Aplikacja darmowa, nie wyświetla reklam.

Sat24.com [www / aplikacja mobilna]

Przydatna mapa satelitarna umożliwiająca obserwację chmur, deszczu, piorunów, prognozę mapy pogody, huraganów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

W aplikacji mobilnej mamy możliwość włączenia alarmów tylko dla opadów, z wykorzystaniem naszej aktualnej lokalizacji, z określeniem czasu powiadomienia, przed wystąpieniem opadów. W zależności, jaki ustawimy czas - między 5 a 60 minut - wpływa to na ilość nietrafionych powiadomień o opadach. Wykorzystywałem tą funkcjonalność tylko przez krótki czas, jednak ilość fałszywych alarmów była bardzo duża.

  • Informacja: Aplikacje w wersji darmowej wyświetla u dołu ekranu nieinwazyjne reklamy. Usunięcie reklam jest płatne. Android – 7.51 PLN, IOS – 1.99 Eur

Lightningmaps.org [www]

Najbardziej przejrzysta z prezentowanych map. Bez zbędnych dodatków prezentuje pojawianie się wyładowań atmosferycznych z ostatnich 60 minut.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Dane wyświetlane są w czasie rzeczywistym (opóźnienie wynosi do kilku sekund).

Najnowsze wyładowania mają kolor czerwony – 30 sekund od wystąpienia, białe kółko dokładnie wskazuje ich lokalizację na mapie. Wyładowania prezentowane są kolorem żółtym, im starsze wyładowanie tym kolor ciemniejszy. Ciemnobrązowe wyładowania mają prawie 60 minut i po chwili znikają. Przybliżając mapę możemy obserwować rozchodzenie się dźwięku grzmotu.

Z dodatków możemy włączyć i wyłączyć dźwięk informujący o nowym wyładowaniu (polecam wyłączyć po pewnym czasie, staje się to denerwujące). Często wykorzystuję tą mapę w domu do obserwacji wyładowań.

Radareu.cz [www]

Animowana satelitarna mapa opadów i wyładowań atmosferycznych z możliwością sprawdzenia temperatury. Bardzo obrazowo prezentująca aktualną sytuację.

  • Slider item
[1/1]

Aplikacja dostępna na system Android – nie testowałem, ponieważ dostępna jest spoza sklepu Google Play oraz na OS Symbian.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska / lowcyburz.pl [www]

  • Slider item
[1/1]

Strona stowarzyszenia zawiera bardzo dużo dobrze objaśnionych i prezentowanych informacji. Najczęściej korzystam z prognozy z komentarzem oraz mapy ostrzeżeń SkyPredict.

Sieć obserwatorów burz / obserwatorzy.org [www]

  • Slider item
[1/1]

Fundacja zrzeszająca polskich obserwatorów burz. Najważniejsze funkcje - mapa z prognozą możliwości wystąpienia burz dla obszaru oraz mapa prezentująca wyładowania z wektorem ruchu wskazującym miejsce, gdzie burza znajdzie się za godzinę. Dodatkowo można znaleźć aktualne raporty zrzeszonych obserwatorów.

Storm chasers Wielkopolska – łowcy burz [Facebook]

  • Slider item
[1/1]

Fanpage Wielkopolskich łowców burz dostarcza ostrzeżenia o zjawiskach meteorologicznych głównie burzowych i okołoburzowych. Autorskie materiały: fotografie, wideo, timelapsy, bardzo dużą liczbę raportów z terenu przekazywanych przez obserwujących fanpage.

Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser [Facebook]

  • Slider item
[1/1]

Profesionalne prognozy zjawisk meteorologicznych wraz z pełnym komentarzem, materiały autorskie, fotografie, wideo i wiele innych informacji.

Monitor burz [aplikacja mobilna]

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/12]

Na koniec aplikacja agregująca najważniejsze treści z różnych serwisów:

  • Obserwatorzy.org – aktualna mapa burz z kierunkiem przemieszczania oraz procentowa prognoza wystąpienia burz dla obszarów wraz z aktualnymi raportami
  • Lowcy Burz – aktualna prognoza z komentarzem oraz mapa prawdopodobnej aktywności
  • Blitzortung – mapa wyładowań atmosferycznych, informacje prezentowane na żywo
  • Estofex – prognozy występowania burz
  • Dodatkowo znajdziemy mapy satelitarne AccuWeather, Eumetsat, Sat24 oraz mapę burzową Bilds.
  • Informacja: Aplikacja w wersji darmowej zawiera na dole ekranu mało inwazyjne reklamy. Wersja PRO dla systemu Android kosztuje 6,49 pln, brak reklam, szybszy dostęp do nowych funkcji.

Podsumowanie

Wszystkie opisane strony i aplikacje oferują bardzo podobne funkcjonalności, większość z nich aktualne dane o wyładowaniach atmosferycznych pobiera z serwisu blitzortung.org

Różnice w wyglądzie, przejrzystości dodatkowych funkcji pozwalają wybrać najbardziej preferowaną stronę lub aplikację.

Dla wygody aktualną pogodę sprawdzam w Meteo.pl, o nadchodzących burzach otrzymuje komunikaty mailowe z Burze.dzis.net i Burzowo.info. Na komputerze aktualne wyładowania śledzę na burzowo.info lub lightningmaps.org, w zależności, jakie informację chcę otrzymać. W czasie, gdy powoli pakuję sprzęt i zbieram się do wyjazdu, zerkam na Antistorm.eu, aby zobaczyć, ile czasu pozostało do nadejścia burzy. W terenie, w zależności od potrzeby, włączam aplikacje Burzowo.info lub Blitzortung Lightning Monitor. Z pozostałych stron, jak lowcyburz.pl czy obserwatorzy.pl, korzystam w miarę potrzeb.

Mam nadzieję, że wybierzecie stronę, aplikację, która będzie Wam odpowiadać.

Spis powstał przy wsparciu Storm chasers Wielkopolska – łowcy burz.

Udanych burzowych kadrów - Lukasz Ogrodowczyk Photo.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)