Ustawione zdjęcie doprowadziło do zwolnienia ukraińskiego fotografa wojennego

Zdjęcia wojenne Dmitriego Muravskiego bardzo szybko przyniosły ich autorowi znaczny rozgłos i odbiły się w mediach głośnym echem. Tym razem powrót do nich jest spowodowany kontrowersyjnymi zarzutami o ustawianie scen.

© Dimitry Muravsky

Zdjęcie, które zostało oskarżone o manipulację i ustawianie, przedstawia dwóch żołnierzy, pomagających uciec trzeciemu z pola walki. W tle za nimi widać eksplozję, natomiast tuż obok nich stoi opuszczony wózek dziecięcy. W zeszłym tygodniu Washington Post poinformowało o kontrowersjach wokół tego ujęcia.

Viktor Moroz, czyli jeden z oficerów stacjonujących w wiosce, gdzie zrobiono zdjęcie, oskarża autora o ustawienie całej sytuacji i stworzenie obrazu, który jest czystą manipulacją.

„Mężczyznom powiedziano co mają robić i jak się zachowywać, nie było żadnych rannych ani zwichniętych kończyn. Nie było bombardowania, ładunek wybuchowy został zdetonowany zdalnie, był ukryty w worku, pod cementem, mieszanką wykorzystywaną do budowania lub też w kredzie”.

Victor Moroz

Zanim cały brud wypłynął na powierzchnię, grupa ukraińskich fotoreporterów opublikowała otwarty list, w którym ostrzegała o publikowaniu nieprawdziwych zdjęć propagandowych. Trzeba przyznać, że fotografia autorstwa Muravskiego zdecydowanie podpisuje się pod to, o czym pisali dziennikarze.

Muravski zaciekle bronił swojego zdjęcia, mówiąc w rozmowie z Washington Post, że ukazuje ono żołnierzy uciekających przed wybuchem, spowodowanym przez wroga. Wspomina również o tym, że nie ma żadnych zdjęć poprzedzających eksplozję, ponieważ „usunął niepotrzebne zdjęcia”.


Inne ze zdjęć tego fotografa, należące do tej samej serii („Pain of War”) jest bardzo podobne do prezentowanego na górze. Cała klatka jest wypełniona wybuchem, a zdjęcia zdecydowanie jest poddane manipulacji w programie graficznym. Wygląda niesamowicie sztucznie. Obecnie zostało ono usunięte z Facebooka. Przypadek?

We wspomnianej rozmowie z Washington Post, fotograf nie zdradził, czy zdjęcie zostało wykonane podczas walki, czy nie. Dziennikarz powyższego pisma sprawdził, że oba zdjęcia zostały wgrane tego samego dnia.

W związku z kontrowersjami, ukraiński rząd ogłosił, że nie będzie współpracował z fotografami-amatorami i będzie odrzucał ich kandydatury jako wolontariuszy. Rząd podkreśla również, że zdjęcia Muravskiego zostały wykonane zanim zgłosił się do Ministerstwa Obrony Narodowej, a oprócz tego nie były one nigdy rozważane jako prawdziwe. Muravski w rozmowie z władzami również nigdy nie wspominał o prawdziwości obrazów. Mimo tych wydarzeń, fotograf został zwolniony z pracy dla ukraińskiego rządu. To akurat świetne posunięcie, które wpływa na postrzeganie go jako praworządnego i prawdomównego rządu.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

W historii fotografii było kilka innych przypadków manipulacji i ustawiania zdjęć, o których było głośno. Pamiętacie sprawę Giovanniego Triolo na World Press Photo? . Nie wspomnę już o sprawie Steve'a McCurry'ego. Dopuszczanie się manipulacji obrazem oraz ustawiania zdjęć w fotoreportażu jest naganne. Fotoreporter, jako, że jest również dziennikarzem, powinien pamiętać o zasadach etyki, gdzie jedna z nich jasno świadczy o tym, że zawsze będzie pokazywał prawdę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 30 nowych darmowych presetów do Lightrooma od kolejnego ambasadora Fujifilm Kamerka Insta360 Nano sprawi, że iPhone będzie nagrywać filmy 360 stopni Snappr - Uber dla fotografów? Zwycięzcy 2016 EyeEm Photography Award ogłoszeni 5 najważniejszych rzeczy podczas realizacji sesji zdjęciowej według Emila Bilińskiego EOS 5D Mark IV bez tajemnic - dzisiaj emisja webcastu na temat nowej lustrzanki Nikon D3400 - poznaliśmy cenę oraz datę dostępności w Polsce 50 galerii z 15 krajów wystawi się podczas festiwalu Photofairs Shanghai Prezent od ambasadora Fujifilm – darmowe presety do Lightrooma Canon EOS 5D Mark IV – pełna specyfikacja i zdjęcia produktowe wyciekły do Interntetu Chcesz nauczyć się ustawień świateł studyjnych? Set.a.light 3D Studio pomoże ci je opanować Nikon D3400 – amatorska lustrzanka z funkcją SnapBridge i wydajnością do 1200 zdjęć Canon patentuje nowy obiektyw: EF 28-560 mm f/2.8-5.6 Rusza Letni Festiwal Fotograficzny Photo Summer Day. Jakub Kaźmierczyk jednym z prowadzących warsztaty Samyang AF 14 mm f/2.8 FE – znamy cenę i dostępność w Polsce nowego obiektywu z AF VSCO udostepnia studio kompletnie za darmo Wystawa „Niepozowane” będzie pierwszą po reaktywacji grupy Un-Posed Genesis wprowadza w Polsce nową linię produktów Canon EOS 5D Mark IV - wyciekła specyfikacja oraz pierwsze zdjęcie Dysk SSD Seagate 60 TB to jedyne urządzenie na świecie o takiej pojemności Syria przed i po wojnie - przerażające zdjęcia ukazujące zniszczenia i dramat mieszkańców II Zlot użytkowników aparatów Fujifilm serii X już we wrześniu Fotografia siatkarek z Egiptu i Niemiec pokazuje "zderzenie cywilizacji"

Popularne w tym tygodniu:

Sony na drugim miejscu wśród pełnoklatkowych aparatów z wymienną optyką Syryjski fotograf ryzykował swoje życie, by uratować chłopca Canon wprowadza C-Log do EOS-a 5D Mark IV, filmowcy będą zachwyceni Nikon pozywa Zeissa. O co poszło? Pokaż swoją starą torbę fotograficzną, a my damy ci nową. I dajemy!