200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu

W miejscowości Peoria w amerykańskim stanie Illinois odnaleziono pudełko pełne reliktów przeszłości. Było tam prawie 200 szklanych negatywów datowanych na przełom XIX i XX wieku.

Journal Star donosi, że rok temu, kiedy właściciel firmy odzyskującej dobra z zajętych domów, Bill Sullivan, odkrył skarb na strychu, nieruchomość miała zostać rozebrana. Całe szczęście, że mężczyźnie udało się ocalić negatywy.

Niedługo później, ekspert od odnawiania zdjęć – Chris Traugott Coulter z Peoria Historical Society – zauważył w sklepie Sullivana szklane płyty ze zdjęciami. Na początku kupił 30 z nich. Szybko jednak wrócił po resztę. Negatywy były w różnych rozmiarach, więc Coulter musiał wykonać do nich specjalne adaptery.

Pasjonat fotografii postanowił zeskanować zdjęcia, by móc odnowić końcowy obraz. Poprosił również ludzi o pomóc w identyfikowaniu tego, co znajduje się na fotografiach. Według Coultera fotograf, którego dorobek znalazł, był profesjonalistą. Chris tłumaczy, że aparaty oraz wywoływanie były bardzo drogie, więc osoba, która wykonała te zdjęcia była bardzo zamożna lub było to częścią jej zawodu.

Dwa ze zidentyfikowanych zdjęć przedstawiają ćwiczenia Pierwszego Pułku Ochotniczej Kawalerii w Illinos (Springfield, ok. 1898 roku) oraz pożar budynku jednej z niemieckich firm ubezpieczeniowych w 1915 roku.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Z informacji, które otrzymał Coulter, wynika, że zdjęcia mógł wykonać miejscowy fotograf komercyjny – Dallas R. Sweney, który prawdopodobnie mieszkał w domu, przeznaczonym obecnie do rozbiórki.

Trzeba przyznać, że to fascynujące zjawisko, które daje pogląd na to, jak wyglądało życie 100 lat temu. Jeśli chcecie przejrzeć cały zbiór – możecie to zrobić na Facebooku Peoria Historical Society.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa 4 fotografom zostało rzucone wyzwanie zrobienia zdjęć do wystawy w 24 godziny. Czy podołali temu zadaniu? Nikon D5500 Cooled - chłodzona lustrzanka do astrofotografii Stylowe puszki na graty w kształcie Leiki M3 Płonąca wełna stalowa wygląda magicznie w zbliżeniach Ogromne obiekty, osadzone w różnych przestrzeniach dla pokazania ich rozmiaru ExploreCams pokazuje, jakim sprzętem najczęściej fotografujemy Zjawiskowe jezioro położone nad oceanem. Photoshop czy naturalne piękno natury? Super-rzadki ultra-szeroki kąt od Nikona dostępny na aukcji internetowej Drzewa umierają stojąc... Jak być profesjonalistą i pozostać przy tym stylowym? Kano Camera Kit - zbuduj i zaprogramuj własny aparat cyfrowy Nadchodzi "automatyczny Photoshop" - Adobe oraz UC Berkley pracują nad nowym potężnym narzędziem Zdjęcie lotnicze przypadkowej pary stało się hitem Internetu Zostań fotograficznym DJ-em z Palette Gear - analogowym kontrolerem do obróbki zdjęć Legendarna okładka albumu Nirvany „Nevermind” odtworzona 25 lat później MIOPS Mobile - całkowicie nowe spojrzenie na zdalne wyzwalanie migawki Volvo w krótkometrażowej serii "Human Made Stories" przygląda się pracy Erika Johanssona Vuze VR 3D 360 - kamerka 360° nagrywająca w 3D iOS 10 pozwoli astrofotografom na korzystanie z telefonu w absolutnej ciemności Bycie paparazzo to nie tylko bieganie za gwiazdami Oto wieszak, który umożliwi wam wyeksponowanie swojej kolekcji aparatów w stylowy sposób Raport sprzętowy znad polskiego morza Copyright trolling - kontrowersyjna praktyka zarabiania na zdjęciach

Popularne w tym tygodniu:

Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie