Doskonałe portrety dokumentalne autorstwa Julii Gunther

Doskonałe portrety dokumentalne autorstwa Julii Gunther

Marcin Watemborski: Zainteresowałaś się fotografią już jako nastolatka. Jak dokładnie to się zaczęło?
Marcin Watemborski: Zainteresowałaś się fotografią już jako nastolatka. Jak dokładnie to się zaczęło?
Źródło zdjęć: © © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)
Marcin Watemborski
31.10.2016 22:01, aktualizacja: 02.11.2016 09:32

Ta fotografka od zawsze pragnęła opowiadać historie ludzi. Jako swoje medium wybrała fotografię i bezgranicznie oddała się tej pasji. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów z Julią Gunther.

Julia Gunther: Interesuję się fotografią od czasów szkoły średniej, ale nigdy nie była ona na pierwszym miejscu. Na pewnym etapie życia postanowiłam zorganizować sobie przenośną ciemnię, by móc robić odbitki, które zajmowały mi sporo czasu podczas mojego nastoletniego życia. Wykorzystałam te zdjęcia, by dostać się do szkoły filmowej w Londynie. Kilka lat później skończyłam kinematografię.

W wielu materiałach wspominasz o tym, że najważniejsza jest historia zamknięta w zdjęciach. Dlaczego właśnie to uważasz za najbardziej istotny element?
W wielu materiałach wspominasz o tym, że najważniejsza jest historia zamknięta w zdjęciach. Dlaczego właśnie to uważasz za najbardziej istotny element?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Zawsze podobał mi się pomysł przekazywania historii przez zdjęcia. Prawdziwej opowieści, czegoś, co liczy się dla mnie i dla innych. Fotografia dokumentalna daje mi szansę wniknięcia w życie innych ludzi, przemierzania ich żyć oraz znajdywania rzeczy, które nie były opowiedziane nigdy wcześniej, a przynajmniej nie tak, jak ja sama chcę to zrobić.

Opowiadanie historii innych ludzi jest bardzo wyjątkowe, nieprawdaż?
Opowiadanie historii innych ludzi jest bardzo wyjątkowe, nieprawdaż?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Zawsze czuję się zaszczycona, że mogę je opowiadać. Dzielenie się historiami dzielnych i zdeterminowanych kobiet to niesamowity przywilej.

Mogłabyś powiedzieć dlaczego zajęłaś się tematem fotografowania kobiet w Afryce?
Mogłabyś powiedzieć dlaczego zajęłaś się tematem fotografowania kobiet w Afryce?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Kobiety w Afryce często tworzą niewidzialną ramę, na podstawie której budowane jest społeczeństwo. Pracują bardzo ciężko i są rdzeniem swoich rodzin. Mimo tego często są pomijane, niedostrzegane lub jawnie ignorowane. Oprócz tego cechują się ogromną życiową siła, dumą, którą uważam za fascynującą. Bez względu na to, co zgotuje im los, stawiają temu czoła.

Jak rozpoczęłaś portretowanie tych kobiet?
Jak rozpoczęłaś portretowanie tych kobiet?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Podczas pracy w Kapsztadzie spotkałam niesamowitą kobietę o imieniu Philipa, z którą natychmiastowo się zaprzyjaźniłam. Krótko po tym, jak się poznałyśmy, wykryto u niej raka piersi i razem postanowiłyśmy udokumentować jej chorobę z myślą, że pokażemy światu przez co musiała przejść, by wyzdrowieć. Niestety Philipa zmarła w lutym 2012 roku, po tym jak nowotwór rozprzestrzenił się do jej mózgu.

Seria tych zdjęć stała się pierwszą częścią projektu „Proud Woman of Africa”. Philipa była dumna z tego, kim była i nigdy nie pozwoliła chorobie na zdefiniowanie jej, jako człowieka. Byłam pod wrażeniem jej determinacji oraz wytrwałości podczas walki z nowotworem. Postanowiłam poszukać innych kobiet w Afryce, które żyją z taką dumą jak ona.

To musiało być bolesne doświadczenie. Czy za każdym razem, gdy odwiedzałaś Kapsztad, znajdywałaś też czas na szukanie innych bohaterek?
To musiało być bolesne doświadczenie. Czy za każdym razem, gdy odwiedzałaś Kapsztad, znajdywałaś też czas na szukanie innych bohaterek?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Podczas moich częstych wizyt w Kapsztadzie, by być u boku Philipy, poznawałam kobiety o podobnej życiowej sile. To zaangażowanie w poznawanie coraz większej ilości tak dumnych kobiet zasługiwało na osobną opowieść. To właśnie tym dla mnie jest projekt „Proud Women of Africa”.

Jak postrzegasz to, co zrobiłaś, opowiadając te liczne historie?
Jak postrzegasz to, co zrobiłaś, opowiadając te liczne historie?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Dałam głos tym, które zasłużyły na bycie usłyszanymi. Wszystkie kobiety na moich zdjęciach cierpiały w jakiś sposób – były napiętnowane przez społeczeństwo, były bardzo biedne lub doświadczyły niesamowitej niesprawiedliwości. Mimo tego pozostawały dumne. Dumne z tego, kim są, dumne ze swoich żyć oraz miłości, którą noszą w sobie.

Taka właśnie jest prawda o ich życiach. Najczystsza forma dumy i siły.

To naprawdę piękny projekt, który pozwala odbiorcom zastanowić się nad losem Twoich bohaterek. Jakim zestawem go realizowałaś?
To naprawdę piękny projekt, który pozwala odbiorcom zastanowić się nad losem Twoich bohaterek. Jakim zestawem go realizowałaś?© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)

Fotografuję Canonem EOS 5D Mark III oraz Mark II z obiektywem 24-70 mm. Do tego oświetlam przy wykorzystaniu lamp systemowych Canon Speedlite 580 EX II lub ProFoto Acute B2, jeśli są konieczne.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)
Obraz
© © Julia Gunther / [juliagunther.com](http://juliagunther.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)