Wspaniały bokeh i radziecki obiektyw za 40 dolarów – co tu może się nie udać?

Popularność starych, radzieckich obiektywów u nas to nic nowego. Praktycznie każdemu z nas przez ręce przeszło jedno, konkretne szkło – Helios 44-2 58 mm f/2. Tak, to ten „kitowy” obiektyw z Zenita. Jeśli jednak go jeszcze nie używaliście – zobaczcie, jakie daje efekty z Sony A7R II.

© Manuel Ortiz / YouTube

Fotograf Manuel Ortiz doszedł do wniosku, że skoro tyle osób kupuje tanie radzieckie szkła – coś musi w nich być. Postanowił sprawdzić to na swojej skórze i zrobił kilka naprawdę niezłych portretów swoim nowym zestawem – Sony A7R II oraz Heliosem 44–2 58 mm f/2. Wybór tego obiektywu nie był przypadkowy – to najbardziej popularny z ruskich słoików, krążących po aukcjach internetowych.

Helios 44–2 58 mm f/2 jest optyczną kopią szkła Carl Zeiss Biotar 58 mm f/2, a jego korzenie sięgają wstecz aż do lat 20 XX wieku. Obraz z tego obiektywu jest całkiem ostry, kolory delikatnie przytłumione, bez specjalnego zafarbu, a wlatujące do środka flary dodają artystycznego wyrazu.

Według Ortiza, ten obiektyw jest zdecydowanie daleko od ideału. Wspomina on, że szkło jest „przyzwoicie ostre” w centrum, natomiast na obrzeżach kadru miękkie, ale nie kupuje się go po to, by patrzeć na tabelki, a zrobić dobre, interesujące zdjęcie. Kolejną zaletą tego szkła jest zakręcony bokeh, znany ze starych obiektywów Petzval.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił ze starymi radzieckimi szkłami – przejrzyjcie serwisy aukcyjne. Bez problemu znajdziecie tam ich od groma, a Helios 44–2 58 mm f/2 nie powinien być drogi – spokojnie znajdziecie go za ok 50–60 złotych.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Złoty DJI Phantom 4 do kupienia za 20 tysięcy funtów Zdjęcie królika w okularach przeciwsłonecznych rozpoczęło photoshopową bitwę narodów Ta opaska makro na smartfona pozwoli Wam fotografować zawsze, kiedy będziecie chcieli Chronos 1.4C - ponad 21 tys. kl./s w kamerze za 2500 dolarów Pasja i niebezpieczeństwo - praca fotografa wojennego z pierwszej ręki Szokująca kampania, pokazująca nastoletnich chłopców w ciąży Dron z panelem LED 1000W daje imponujące świetlne efekty Aparat Ansela Adamsa trafił na aukcję internetową Dzięki tej klawiaturze już nie będziecie musieli uczyć się skrótów z Photoshopa na pamięć 4 fotografom zostało rzucone wyzwanie zrobienia zdjęć do wystawy w 24 godziny. Czy podołali temu zadaniu? 200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu Nikon D5500 Cooled - chłodzona lustrzanka do astrofotografii Stylowe puszki na graty w kształcie Leiki M3 Płonąca wełna stalowa wygląda magicznie w zbliżeniach Ogromne obiekty, osadzone w różnych przestrzeniach dla pokazania ich rozmiaru ExploreCams pokazuje, jakim sprzętem najczęściej fotografujemy Zjawiskowe jezioro położone nad oceanem. Photoshop czy naturalne piękno natury? Super-rzadki ultra-szeroki kąt od Nikona dostępny na aukcji internetowej Drzewa umierają stojąc...

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie ludzi, którzy sfotografowali się ze swoimi podobiznami sprzed… kilkuset lat Nowy Zenit będzie bazować na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Leica? Zobaczcie film oświetlony tylko... dronami Stary motor Harley-Davidson, podróże i ciemnia. Oto mobilne studio mokrego kolodionu Powstała mapa praw regulujących loty dronami Profesjonalny portret prosto z budki fotograficznej. To współczesne spojrzenie na dawny trend