Oto, jakie efekty daje różne oświetlenie i modyfikatory w 111 portretach

Jeśli chcemy wiedzieć, jak najlepiej oświetlić naszego modela – musimy dobrze poznać światło i sposób działania poszczególnych modyfikatorów. Niemiecki fotograf Michael Quack stworzył zbiór zdjęć, w których pokazuje, jak to się je.

Do swojego poradnika Michael Quack wykorzystał sprzęt niemieckiej firmy Hensel, ale modyfikatory każdej firmy będą dawały zbliżoną charakterystykę światła. Oczywiście będą się różniły jakością wykonania oraz przepuszczalnością i być może barwą, aczkolwiek główna stylistyka powinna być podobna.

Pierwszym krokiem do przygotowania testów było rozstawienie szarego, neutralnego tła. Modelka stała ok 1,5 metra od tła, natomiast lampa z modyfikatorem każdorazowo była 2,5 metra od modelki, na wysokości jej głowy.

W przypadku każdego ustawienia Quack pokazuje:

  • efekt końcowy
  • to, jak wygląda światło na całości modelki
  • jak wygląda ustawienie od góry
  • jak wygląda ustawienie od boku
  • jak wygląda to samo ustawienie z dodatkowym światłem, odbitym od sufitu
  • szczegóły światła i modyfikatora

Poniżej możecie przejrzeć 2 obszerne dokumenty z ustawieniami. Możecie je również pobrać ze strony Quarka. Pierwsza część zawiera 79 ustawień, druga 32.

Zobacz również: Import i eksport w Lightroomie, czyli coś dla początkujących

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak dodać kilka kilogramów na zdjęciu, czyli czemu smartfon to nie jest dobry aparat do portretów Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia 10 podstawowych rad, jak zacząć fotografować i zarabiać na fotografii stockowej Unplugged Wedding, czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Optymalna archiwizacja i wygodne zarządzanie danymi - radzimy, jak się za to zabrać [poradnik] Barwy po mojemu, czyli system pracy z kolorem od A do Z Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik] Duży może jeszcze więcej - lampa Quadralite Atlas 600 TTL w praktyce Jak fotografować Superksiężyc? [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Jak wybrać najlepsze akumulatorki do lamp błyskowych? Zdjęcie ze stocka - jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo?