Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4

Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4

Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4
Mikołaj Rożek
01.12.2016 13:05, aktualizacja: 26.07.2022 18:44

Nagrywanie filmów w zwolnionym tempie na przestrzeni ostatnich lat zyskało nieprawdopodobną popularność. Profesjonalne rozwiązania są niestety bardzo drogie. David Kronstein stworzył tańszą alternatywę w postaci kamery Chronos 1.4.

David Kronstein zafascynował się nagraniami w zwolnionym tempie, oglądając we wczesnych latach dwutysięcznych popularny program "Pogromcy Mitów". Niestety, nie mógł pozwolić sobie na zakup odpowiedniego sprzętu, którego ceny dochodzą do poziomu 25 000 dolarów. Będąc z wykształcenia inżynierem elektrykiem, postanowił stworzyć własne narzędzie do nagrywania w zwolnionym tempie. Tym sposobem w roku 2007 powstał prototyp kamery.

Obraz
© [Kron Technologies / Kickstarter](https://www.kickstarter.com/projects/1714585446/chronos14highspeedcamera/description)

Lata pracy, doświadczeń i kilka projektów później, David był w stanie przedstawić światu efekty w postaci kamerki Chronos 1.4. Założenie, jakie twórca przyjął, opierało się na stwierdzeniu, że istnieje tańsza i łatwiejsza alternatywa dla niezwykle kosztownych kamer nagrywających w slow motion.

Chronos 1.4 tech features

Kamera Chronos 1.4 oferuje rejestrację obrazu z prędkością 1057 kl./s przy maksymalnej rozdzielczości 1280x1024 oraz 21600 kl./s przy minimalnej - 640x96. Kamerkę wyposażono w szereg portów, które rozszerzają funkcjonalność urządzenia, jak port HDMI do podłączania podglądu, gniazdo synchronizacji wyzwalania, gniazdo Ethernet, złącze USB, audio, slot na karty SD oraz wbudowany mikrofon. Chronos dostępny jest w dwóch wersjach pojemności: 8 i 16 GB.

Chronos 1.4 high-speed camera demos

Ponadto kamera ma możliwość korzystania z różnych obiektywów, zarówno stało i zmiennoogniskowych, dzięki wsparciu mocowania C i CS przeznaczonego do kamer 8 i 16 mm. Obraz rejestrowany będzie w dwóch trybach: kolorowym, oferującym ISO 320-5120 oraz monochromatycznym, z czułością 740-11840. Nagrywanie w czarno-bieli nie wiąże się ze zmianą w oprogramowaniu, tylko jest to osobna wersja kamery bez kolorowych filtrów i rejestrująca dwa razy więcej światła.

Obraz
© [Kron Technologies / Kickstarter](https://www.kickstarter.com/projects/1714585446/chronos14highspeedcamera/description)

David postanowił umieścić swój projekt na Kickstarterze, ustalając wymaganą kwotę na ok. 65000 dolarów kanadyjskich. Cel został osiągnięty w przeciągu 5 godzin. Na ten moment zadeklarowana kwota osiągnęła 369 293 dolarów kanadyjskich. Prawdziwą wisienką na torcie jest cena, która przyjdzie nam zapłacić za Chronosa 1.4. Podstawowa wersja będzie kosztowała 2500 dolarów amerykańskich. Żeby zrozumieć, jak mała to kwota - wyobraźcie sobie, że tyle mniej więcej trzeba zapłacić za wynajem profesjonalnej kamery, nagrywającej w zwolnionym tempie, na tydzień.

Obraz
© © [Kron Technologies / Kickstarter](https://www.kickstarter.com/projects/1714585446/chronos14highspeedcamera/description)

Kamerka jest obecnie testowana przez kilku użytkowników. Pierwszą osobą, która dostała możliwość obcowania z Chronosem, jest Ben Krasnow, twórca kanału Applied Science na Youtube. Wykorzystał urządzenie do nakręcenia filmu w technice Bullet Time, znanej z filmu Matrix. Wcześniej, aby nagrać tego typu scenę, potrzebne było kilkanaście aparatów ustawionych dookoła obiektu. Jak pokazuje film Bena, przy użyciu Chronosa wystarczy zbudować odpowiednie ramię, które będzie obracało kamerę.

"Bullet Time" with the Chronos high-speed camera

Pierwsze sztuki Chronosa 1.4 wyruszą do osób wspierających kampanię w okolicy marca 2017. Kolejne egzemplarze trafią do sprzedaży w maju 2017. Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz na stronie internetowej Chronosa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)