Bojkot fotoreporterów w Korei Południowej. Odmówili fotografowania japońskiego dyplomaty

W zeszłym tygodniu Japonia i Korea Południowa podpisały umowę o współpracy militarnej. Wszystko odbyło się za zamkniętymi drzwiami, a fotoreporterom odmówiono wstępu. Oto ich reakcja.

© Kyodo News / Getty Images

23 listopada do Korei Południowej przybył japoński dyplomata – Yasumasa Nagamine. W Ministerstwie Obrony Narodowej w Seulu miało odbyć się spotkanie dotyczące współpracy międzynarodowej obu państw. Tuż po przybyciu wysłannika z kraju kwitnącej wiśni fotoreporterzy dowiedzieli się, że nie będą mogli fotografować podpisywania dokumentu.

Po informacji, którą otrzymali w ostatniej chwili, fotografowie jednogłośnie podjęli decyzję o zbojkotowaniu zlecenia na uwiecznienie wizyty dyplomaty. Podczas tego, gdy Nagamine szedł na spotkanie, reporterzy utworzyli swoisty korytarz z położonych pod stopami aparatów, odmawiając fotografowania polityka.

Rząd Korei Południowej, zamiast wykorzystać fotografie profesjonalnych fotoreporterów, postanowił użyć zdjęć ze zdarzenia, zrobionych przez własną ekipę.

Podpisywanie umów za zamkniętymi drzwiami zdarza się w świecie polityki i nie jest niczym właściwie dziwnym, zwłaszcza w kwestii obrony narodowej. Podejrzewam, że w Polsce takie zachowanie fotoreporterów nie miałoby miejsca, gdyż każdemu z nas zależy na materiale i sprzedaniu go. Powiedzmy sobie szczerze – przez takie foszki tracimy pieniądze i czas, a realnie nie wskóramy niczego.

Uważam, że fotografowie w Korei zachowali się trochę nieprofesjonalnie i zrobili niezłą szopkę. Czy coś im to dało? Nie wiem. Wydaje mi się, że takie wybryki nie powinny mieć miejsca w przypadku oficjalnych wydarzeń politycznych, zwłaszcza że obecność fotoreporterów nie jest czymś koniecznym. Oczywiście jest ważna, ponieważ społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co i jak się dzieje, aczkolwiek nie zapominajmy o szacunku.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Artyści zrzeszyli się we Wrocławiu, tworząc kalendarz charytatywny dla potrzebujących zwierząt Obiektywy premium Samyang XP 85 mm f/1.2 oraz Samyang XP 14 mm f/2.4 dostępne już od grudnia Stylowy statyw dla miłośników estetyki retro Corel AfterShot 3 zupełnie za darmo! RNI Colibri na iOSa, nada waszym zdjęciom estetyki slajdów Kai Wong, prezenter najpopularniejszego YouTube’owego kanału o fotografii, odchodzi z DigitalRev VLC i wideo 360? Tego się nie spodziewaliśmy Zmarł David Hamilton - kontrowersyjny brytyjski fotograf znany z fotografii nagich dziewcząt Pixelmator, czyli alternatywa dla Photoshopa, przeceniony o połowę Jak Sony A99 II radzi sobie w ciemnościach? Pierwsze testy już w Sieci Film Objektiv to raj dla miłośników fotografii tradycyjnej Filmy na żywo oraz znikające zdjęcia i prywatne filmy to nowe funkcjonalności Instagrama Zwróciłeś swojego drona GoPro Karma? Dostaniesz darmową kamerkę GoPro Hero 5 Manfrotto Windsor to nowa, elegancka linia toreb fotograficznych Nadchodzi jasna portretówka Canona ze stabilizacją Kup Instaxa, leć do Oslo – ruszył świąteczny konkurs Fujifilm MiNT SLR670-S Noir to prawdziwa gratka dla miłośników polaroidów PhotoScan to nowa aplikacja Google, która sprawia, że cyfryzacja odbitek jest dziecinnie prosta Nowy rekord na aukcji sztuki. Zdjęcie Witkacego sprzedane za 170 tysięcy złotych Apple wydaje pamiątkowy album, pokazujący historię 20 lat ewolucji wzornictwa Seagate Backup Plus Portable 5TB - największy mały dysk na świecie Nowa linia plecaków T.A.N. od firmy Mountainsmith

Popularne w tym tygodniu:

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate