Zdjęcie „Czas Apokalipsy” Chrisa Niedenthala bezprawnie na zaproszeniach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Legendarną fotografię, która stała się ikoną fotografii czasów PRL-u, wykorzystano bez zgody autora na zaproszeniu na obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Patronat nad tym wydarzeniem objął Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości.

Po lewej przerobione zdjęcie Chrisa Niedenthala na zaproszeniu, zdjęcie fotografa - zrzut ekranu z YouTube

Czas Apokalipsy to zdjęcie, które powstało 14 grudnia 1981 roku. Opancerzony transporter SKOT podjechał pod warszawskie kino Moskwa, wokół niego zebrali się żołnierze. Gdy pojazd ustawił się w linii z dużym plakatem filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, Chris Niedenthal wyzwolił migawkę, tworząc tym samym jedno z najwspanialszych zdjęć, dokumentujących tamten okres w historii Polski.

"Zdjęć jeszcze nieodnalezionych mam dziesiątki tysięcy". Chris Niedenthal o nowym albumie [wywiad]

Od poniedziałku 6 października w księgarniach można dostać najnowszy album Chrisa Niedenthala "Wybrane fotografie 1973–1989", pokazujący ostatnie…

Niedawno to zdjęcie znalazło się na zaproszeniu promującym obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Do tego kroku posunęły się władze miasta Opole. Patronat nad uroczystością objął wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Oburzony Chris Niedenthal wystosował oświadczenie.

Oświadczam, że nie wyraziłem na to zgody. I nie zgodzę się na wykorzystywanie żadnych moich innych zdjęć w celu propagowania polityki obecnego rządu, który kultywuje dawne praktyki i każe nam znowu walczyć o podstawowe prawa demokracji.

Chris Niedenthal

Niedenthal dowiedział się o zaproszeniach przypadkiem. Jeden z wielbicieli jego twórczości napisał do niego z zapytaniem o to, czy wiedział, że jego zdjęcie trafiło na zaproszenia. Fotograf zaprzeczył, a co więcej – nawet nie zdążył odmówić, ponieważ nikt nie zapytał go o zgodę na wykorzystanie zdjęcia.

Znana fotografia została pobrana nielegalnie. Nie została ona udostępniona przez Polską Agencję Fotografów FORUM, do której należy. Chris zwraca uwagę na to, że fotografia została przekadrowana, a autor zaproszenia nie umieścił nawet informacji o autorze.

Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego?

Myślę, że w historii polskiej fotografii nie ma zdjęcia, które mogłoby oddać ducha czasu z taką mocą jak obraz Chrisa Niedenthala. Zdjęcie ukazuje…

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Opolu, Katarzyna Oborska-Marciniak, poinformowała, że za zaproszenia była odpowiedzialna wiceprzewodnicząca Rady Miasta oraz jednocześnie szefowa biura posła Jakiego. Gazeta.pl informuje, że Jaki odstąpi od patronatu nad wydarzeniem, a plakat zostanie zaprojektowany ponownie.

Piotr Kochański, dyrektor FORUM, poinformował nas, że do czasu wyjaśnienia sytuacji z Urzędem Miasta Opola, agencja nie udziela komentarzy.

Agencja Forum jest w kontakcie z władzami miasta i wyjaśnia całą sytuację. Do czasu rozstrzygnięcia wszystkich kwestii nie udzielamy komentarzy.

Piotr Kochański, dyrektor Polskiej Agencji Fotografów FORUM

Czekamy na odpowiedź Chrisa Niedenthala.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji W Warszawie powstał pierwszy w Polsce Instax Store Aktualizacja Affinity Photo 1.5 przynosi duże zmiany. Wersja na Windowsa w niskiej cenie już dostępna Adobe Lightroom CC 2015.8 wnosi nową funkcję Reference View oraz wiele innych VSCO wspiera RAW-y i rozkręca społeczność VSCO X Canon zachęca: bądź #selfieless, zrezygnuj z kolejnego autoportretu i pomóż drugim Konwerter plików RAW, DxO Optics Pro 9 Elite Edition udostępniony za darmo DigitalRev się rozpada – Lok odchodzi z redakcji Bojkot fotoreporterów w Korei Południowej. Odmówili fotografowania japońskiego dyplomaty Capture One Pro 10 oferuje nowe narzędzia do wyostrzania i wiele innych udogodnień Pierwszy Instax Store w Polsce Artyści zrzeszyli się we Wrocławiu, tworząc kalendarz charytatywny dla potrzebujących zwierząt Obiektywy premium Samyang XP 85 mm f/1.2 oraz Samyang XP 14 mm f/2.4 dostępne już od grudnia Stylowy statyw dla miłośników estetyki retro Corel AfterShot 3 zupełnie za darmo! RNI Colibri na iOSa, nada waszym zdjęciom estetyki slajdów Kai Wong, prezenter najpopularniejszego YouTube’owego kanału o fotografii, odchodzi z DigitalRev VLC i wideo 360? Tego się nie spodziewaliśmy Zmarł David Hamilton - kontrowersyjny brytyjski fotograf znany z fotografii nagich dziewcząt Pixelmator, czyli alternatywa dla Photoshopa, przeceniony o połowę Jak Sony A99 II radzi sobie w ciemnościach? Pierwsze testy już w Sieci Film Objektiv to raj dla miłośników fotografii tradycyjnej Filmy na żywo oraz znikające zdjęcia i prywatne filmy to nowe funkcjonalności Instagrama Zwróciłeś swojego drona GoPro Karma? Dostaniesz darmową kamerkę GoPro Hero 5

Popularne w tym tygodniu:

Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017 Nikon D820 - system AF z D5, matryca 45 Mpix. Czy doniesienia się potwierdzą? 500px sprzedało zdjęcia Fotolii i nie podpisało fotografa. Was też to może spotkać Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Warsztaty "Portret doskonały" prowadzone przez Wiktora Franko Już teraz możecie otrzymać 860 zł rabatu na aparat Fujifilm X-T2 z gripem Lato z Tamronem – kupując obiektyw statyw lub monopod Valbon kupicie za 1.22 zł Olympus Cashback - to najlepszy moment na kupowanie sprzętu Zapisy na cykle bezpłatnych warsztatów z Fujifilm już ruszyły Targi Photokina przechodzą wielkie zmiany - będą odbywać się co roku Już jutro premiera nowego mini drona DJI. Oto, co nas czeka