Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko

Technologie stale się rozwijają. Jeśli chodzi o rozwój cyfrowych algorytmów rozpoznawania twarzy – jesteśmy na dobrej drodze do bycia stale kontrolowanymi. Wiecie – wielki brat patrzy. Egor Tsetkov pokazuje, jak skutecznie można dowiedzieć się czegoś o człowieku, mając tylko jego przypadkowe zdjęcie.

© Egor Tsvetkov

Twarz mówi o człowieku naprawdę wiele. Interesujący i jednocześnie przerażający projekt rosyjskiego fotografa, Egora Tsvetkova, pokazuje, jak dużo można się dowiedzieć o obcym człowieku, mając zdjęcie jego twarzy.

W ciągu sześciu tygodni Egor wykonał około 1100 zdjęć pasażerów metra w Petersburgu. Później wykorzystał aplikację o nazwie FindFace, by odnaleźć swoje „ofiary”. Program przeskanował ponad 55 milionów osób na rosyjskiej wersji Facebooka – VKontakte i odnalazł osoby pasujące do zdjęcia referencyjnego. Tylko czekać, aż kiedyś powstanie podobna aplikacja korzystająca z Facebooka czy Instagramu.

Fotografowi udało się odnaleźć około 70% osób z jego przypadkowych zdjęć


To ogromna skuteczność, szczególnie że dostarczone zdjęcia były robione w bardzo różnych warunkach — zdjęcia źródłowe w metrze, a ludzie byli zazwyczaj ubrani w kurtki czy czapki. Tymczasem na fotografiach w wyszukiwarce można znaleźć kiepskiej jakości zdjęcia zupełnie inaczej ubranych osób, w innych miejscach, co z pewnością nie pomagało w wyszukiwaniach. Mimo to 7/10 osób zostało znalezionych. To pokazuje, do czego zdolna jest współczesna technologia. Niby wydaje się to nieszkodliwe, aczkolwiek udowadnia, jak łatwo obecnie jest dowiedzieć się czegoś o zupełnie obcym człowieku, korzystając tyko z darmowych rozwiązań.

Internet jest potężną bazą danych, która gromadzi niesamowicie wiele informacji o każdym z nas. Współcześnie ludzie korzystają z mediów społecznościowych bardzo intensywnie i nie kryją się specjalnie ze swoją tożsamością. Może jednak warto się zastanowić nad sensem publikowanych treści i czasem zachować anonimowość? Warto o tym pamiętać, szczególnie w czasach, kiedy nasze publiczne profile są zarazem wizytówką — dla pracodawcy, rodziny czy potencjalnego partnera. No, chyba że nie mamy się czego wstydzić i co ukrywać.

Galeria przykładowych osób sfotografowanych i odnalezionych:

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona Przypadkowy mężczyzna wszedł umyślnie w kadr fotoreporterom podczas robienia zdjęć RED Weapon kontra iPhone 7 Plus – potraficie rozróżnić, który film powstał z której kamery? TIME wyjaśnia: Rogi Trumpa na okładce magazynu to zupełny przypadek Wiemy, jak będzie działać Light L16, czyli 52-megapikselowy kompakt Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii Interesujący patent Canona. Po co mu zakrzywiona matryca? Oto jak rosyjska ciężarówka zyskała nowe życie dzięki fotografii Najsłynniejsze zdjęcie Muhammada Alego trafiło na aukcję PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Oto jak Jason Bell wykorzystuje Phase One XF 100MP w sesji dla brytyjskiego Vogue Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4 Zbieranie 10 tys. plastikowych butelek, czyli nietypowa sejsa Benjamina Von Wonga Paski do aparatów firmy Stroppa to stylowe akcesorium dla wymagających Żabka, która wygląda jak Księżniczka Leia, rozpoczęła przezabawną phototoshopową bitwę

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Zobacz, co się dzieje, gdy poprosisz kumpla o edytowanie waszych zdjęć z wakacji Niewidomy fotograf i sesja zdjęciowa najnowszej limuzyny Volkswagena Obliczeniowy zoom NVIDIA pozwoli na zmianę ogniskowej oraz perspektywy już po zrobieniu zdjęcia Samochód za 2,5 mln dolarów i aparat za 50 tysięcy - co z tego wyszło? "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla istniała naprawdę! Ta aplikacja wyretuszuje zdjęcia, zanim jeszcze je zrobisz Twoje zdjęcia mogą trafić na oficjalnego Instagrama Apple. Sposób jest banalny Łazik Curiosity wykonał interesujące zdjęcia chmur na Marsie Kolekcja sprzętu Johna S. Payne’a jest warta około 150 tysięcy dolarów Nikon KeyMission 360 – kamerka, która przetrwa nawet atak tygrysa