Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia

O kompozycji i jej zasadach można by napisać stosy książek. Przez wiele lat podręczniki do nauki fotografii były jedynym źródłem fachowej wiedzy. Jedną z najlepiej przygotowanych i wyczerpujących temat pozycji jest książka Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii".

Witold Dederko to człowiek-legenda wśród polskich miłośników fotografii. Pochodził z rodziny, w której dziedzina ta była chlebem powszednim. Zarówno dziadek Witolda, Soter, jaki i jego ojciec, Marian, byli bardzo silnie związani z polską sztuką fotografii. Drugi z panów był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

Rodzinna pasja wciągnęła Witolda w bardzo młodym wieku, najpierw został fotoreporterem mając zaledwie dwadzieścia kilka lat, by później objąć m.in. stanowisko kierownika laboratorium Kodaka w Warszawie. W pewnym momencie został także pedagogiem i wykładał m.in. na łódzkiej Filmówce oraz Technikum Fotograficznym w Warszawie. Lata doświadczeń i pracy, tak samodzielnie jak i z ojcem, pozwoliły Witoldowi wypracować swoje unikalne spojrzenie na fotografię, i przekazać tę wizję kolejnym pokoleniom.

W sumie wydał 12 książek traktujących o różnych rodzajach fotograficznych niuansów. Wydawnictwa autorstwa Dederki stanowiły obszerne i kompletne kompendium wiedzy, z którego korzystali fotografowie zarówno zawodowi, jak i zapaleńcy. Celem Witolda było przede wszystkim pobudzenie u czytelnika świadomości fotografowania, zwracania uwagi na aspekty tworzenia obrazu, które często umykają.

Cezary Dybowski w 2006 roku powołał do życia Polskie Wydawnictwo Fotograficzne, które ma na celu rozpropagowanie polskich autorów. Własnymi środkami, wydawnictwu udało się wydać już dwie pozycje napisane przez Witolda Dederkę, "Przedmiot rzeczywisty i jego obraz" w 2007 r. oraz "Sztuka fotografowania" w 2009 r. Trzecia i pokusiłbym się o stwierdzenie, najważniejsza książka "O kompozycji w fotografii", utknęła w wydawniczym piekle. Cezary Dybowski zwrócił się za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl o pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Potrzebne jest 16 500 zł, a deklarując zaledwie 50 zł, oprócz honorowego wpisu dziękczynnego wewnątrz książki, dostaniemy nowy egzemplarz "O kompozycji w fotografii".

Zobacz również: Szybki sposób kopiowania kolorystki zdjęć

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Książe Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona Przypadkowy mężczyzna wszedł umyślnie w kadr fotoreporterom podczas robienia zdjęć RED Weapon kontra iPhone 7 Plus – potraficie rozróżnić, który film powstał z której kamery? TIME wyjaśnia: Rogi Trumpa na okładce magazynu to zupełny przypadek Wiemy, jak będzie działać Light L16, czyli 52-megapikselowy kompakt Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii Interesujący patent Canona. Po co mu zakrzywiona matryca? Oto jak rosyjska ciężarówka zyskała nowe życie dzięki fotografii Najsłynniejsze zdjęcie Muhammada Alego trafiło na aukcję PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Oto jak Jason Bell wykorzystuje Phase One XF 100MP w sesji dla brytyjskiego Vogue Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4 Zbieranie 10 tys. plastikowych butelek, czyli nietypowa sejsa Benjamina Von Wonga Paski do aparatów firmy Stroppa to stylowe akcesorium dla wymagających Żabka, która wygląda jak Księżniczka Leia, rozpoczęła przezabawną phototoshopową bitwę Te zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w innym świetle Niesamowite zdjęcie „białej tęczy” Melvina Nicholsona staje się hitem Internetu

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu