ChatGPT znalazł rozwiązanie fotograficznego problemu. Dał gotowy przepis działania

ChatGPT znalazł rozwiązanie fotograficznego problemu. Dał gotowy przepis działania

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc fotografom?
Czy sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc fotografom?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
04.04.2023 14:59

ChatGPT to rozwijający się algorytm sztucznej inteligencji, który odpowiada na pytania – raz lepiej, raz gorzej. W tym przypadku jednak sprawdził się doskonale. Posiadacze aparatów wykorzystują SI do tworzenia symulacji konkretnej estetyki. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników Fujifilm oraz Sony.

Na facebookowej grupie miłośników sprzętu Fujifilm pojawiło się nagranie, w którym użytkownik opowiada o tym, jak za pośrednictwem algorytmu sztucznej inteligencji ChatGPT udało mu się wygenerować symulację estetyki charakterystycznej dla czarno-białego negatywu Kodka Tri-X. Na filmie zobaczymy, jak SI podało gotowy przepis, który się sprawdził.

Użytkownik poprosił ChatGPT o stworzenie gotowych ustawień, które musi zaimplementować do aparatu, by jego średnioformatowy korpus Fujifilm GFX 50R dawał estetykę negatywu Kodaka. W odpowiedzi uzyskał konkretne zmiany do wprowadzenia przy odpowiedniej symulacji. Algorytm się nie wahał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

My postanowiliśmy pójść dalej, lecz ChatGPT zawiódł. Mimo tego, że marzyliśmy o gotowym i bezpłatnym przepisie na uzyskanie tonów skóry z aparatów Fujifilm w aparacie Sony, nic z tego. Krótko mówiąc – lekko nie będzie, a efekt i tak się nie pokryje. Cóż, przynajmniej SI było grzeczne i na wstępie przeprosiło.

ChatGPT nie poradził sobie z podaniem przepisu na kolory skóry z Fujifilm w aparatach Sony.
ChatGPT nie poradził sobie z podaniem przepisu na kolory skóry z Fujifilm w aparatach Sony.© Licencjodawca

Jak widać na załączonym obrazku, algorytm ChatGPT nie jest doskonały ani wszechwiedzący. Na tę chwilę chyba nie mamy się o co bać, jeśli chodzi o zastąpienie ludzi przez sztuczną inteligencję. Tu z pomocą może przyjść zawód przyszłości, czyli operator SI lub nadzorca. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Marcin Watemborski, redaktor prowdzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)