Film z dziwnym zachowaniem walenia. Zatrzymał się z ogonem nad wodą

Film z dziwnym zachowaniem walenia. Zatrzymał się z ogonem nad wodą

Brodie zobaczył na oceanie niecodzienny widok.
Brodie zobaczył na oceanie niecodzienny widok.
Źródło zdjęć: © Instagram | Brodie Moss
Marcin Watemborski
16.08.2023 12:27

YouTuber Brodie Moss pływał swoim przezroczystym kajakiem po oceanie, gdy nagle zobaczył wystającą nad wodą płetwę wieloryba. Zwierzę się nie ruszało, a jego ogon wyglądał fragment samolotu. Wszystko widać na filmie.

Brodie Moss to bardzo znany twórca treści. Uwielbia pływać po oceanie oraz nagrywać to, co widzi. Na jego filmach zobaczymy przepiękne zwierzęta, w tym rekiny czy walenie. Właśnie przedstawiciel tych ostatnich stał się bohaterem najnowszego filmu.

Influencer opublikował na swoim Instagramie nagranie, w którym widać, jak pływa swoją przezroczystą łodzią. Jednak to nie widok pod nią jest najbardziej interesujący, a przed. Brodie zauważył ogon długopłetwca oceanicznego, który zamarł w bezruchu. Na ujęciach z drona widać natomiast , że wokół dorosłego osobnika krąży młode.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele osób zastanawiało się, dlaczego humbaki tak robią. Niektórzy komentujący zasugerowali nawet, że to może kwestia regulacji termicznej – tak, jak robią ludzie, wystawiając stopę spod kołdry podczas snu. To zachowanie po angielksu nazywa się "tail sailing", czyli dosłownie "żeglowanie ogonem".

Tail sailing polega na wystawieniu przez walenia płetwy ponad powierzchnię wody i utrzymywaniu jej przez jakiś czas. Ludzie bardzo rzadko widzą coś takiego na własne oczy. Co ciekawe, samo zachowanie do dziś nie zostało wyjaśnione. Niektórzy naukowcy uważają, że faktycznie jest to sposób wieloryba na ochłodzenie się, inni uważają, że to forma dziwnego sposobu przemieszczania, a jeszcze inni mówią, że waleń w ten sposób zjada pokarm na większej głębokości.

Wspomniane zachowanie waleni można zaobserwować wśród różnych gatunków wielorybów. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaki jest prawdziwy powód wystawiania płetwy, choć przyznamy, że teoria o chłodzeniu najbardziej do nas przemawia.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)