Polska Akademia Nauk zachęca do robienia zdjęć. Celem jest oczyszczenie rzek

Polska Akademia Nauk zachęca do robienia zdjęć. Celem jest oczyszczenie rzek

Zanieczyszczenie rzek makroplastikiem jest niezwykle niebezpieczne dla lokalnej fauny i flory.
Zanieczyszczenie rzek makroplastikiem jest niezwykle niebezpieczne dla lokalnej fauny i flory.
Źródło zdjęć: © grafika ilustracyjna
Marcin Watemborski
14.09.2023 13:22

Naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii nauk mają świetny pomysł. Nowy społeczno-naukowy projekt ma aktywizować ludzi i pomóc w oczyszczeniu rzek górskich z makroplastiku. Powstanie specjalna mapa ze zdjęciami przesłanymi przez obywateli. Jesteśmy zachwyceni tą ideą!

Dr Maciej Liro z IOP PAN zauważa, że zanieczyszczenie wód rzecznych makroplastikiem jest bardzo poważnym zagrożeniem. Wpływa to nie tylko na czystość samych wód płynących czy zbiorników, ale również na faunę i florę. Rośliny i zwierzęta, dla których rzeki są nie tylko miejscem życia, ale też wodopojami, znacznie ucierpią przez plastik.

Przypomnijmy, że do wód często trafiają plastikowe butelki, opakowania po różnych środkach czy żywności i mnóstwo innych rzeczy, które mogą być szkodliwe. Niewiele potrzeba, by zwierzę się zatruło lub zadławiło. Właśnie dlatego Polska Akademia Nauk ogłosiła swój nowy projekt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomniany wcześniej naukowiec zauważa, że aktywizacja "zwykłych ludzi" przynosi ogromne korzyści. Tworzenie mapy rzek górskich i pokazanie, jak wyglądały na początku projektu oraz później z podpisem danej osoby może być ogromnym sukcesem. PAN zachęca do wykonania 6-8 zdjęć smartfonem po przybyciu na miejsce, posprzątanie 10 metrów kwadratowych terenu i pokazanie na fotografiach różnicy wraz z zebranymi śmieciami.

Ta akcja nie jest konkursem. Nikt nie dostanie żadnej nagrody pieniężnej. Jedyne, na co można liczyć, to ekspozycja na mapie Polskiej Akademii Nauk. Rzecz tkwi w tym, by zadbać o środowisko i uchronić polski krajobraz przez niszczeniem. Jeśli my o to nie zadbamy, nikt tego nie zrobi.

Instrukcję działania znajdziecie na stronie MDPI, zaś formularz zgłoszeń na osobnej stronie internetowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)