Podstawy fotografii

Podziel się:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik]

Kot to jeden z najbardziej urokliwych tematów w fotografii, ale również jeden z trudniejszych. Zapytaliśmy kilku specjalistów o to, jak pracować z puchatym modelem, zrobić dobre zdjęcia i nie dostać przy tym przysłowiowego kota.

Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik]

Napisy na pudełkach aparatów czy smartfonów informują nas o liczbie megapikseli. Niedoświadczony fotograf może uznać, że im więcej megapikseli, tym aparat jest lepszy. Czy ma rację? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik]

Dzisiaj w nocy czeka nas półcieniowe zaćmienie Księżyca. Tłumaczymy, czym jest i jak je dobrze fotografować - nawet aparatem kompaktowym.

8 rad dla miłośników zdjęć krajobrazowych [poradnik]

Jak zabrać się za fotografowanie krajobrazów? Oto sprawdzone rady, który pomogą Wam robić lepsze zdjęcia.

Jak kupować używany sprzęt fotograficzny z głową? [poradnik]

Ceny nowych aparatów i obiektywów poszybowały w górę, a kolejne modele często nie wprowadzają rewolucyjnych rozwiązań. Może czas rozejrzeć się za sprzętem fotograficznym z drugiej ręki, który będzie zdecydowanie tańszy? Oto kilka sprawdzonych rad, które mogą pomóc i ochronić przed nabiciem w butelkę.

Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy

Dwóch fotografów spotkało się w Krakowie, aby porozmawiać o swojej pasji - fotografowaniu ludzi. Każdy ma zupełnie inny sposób patrzenia, wykonywania zdjęć i podejścia do fotografowanych osób. Czego możemy się nauczyć z tego spotkania? Zobaczcie sami.

Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze

Fotografia Cię interesuje, ale stawiasz w niej swoje pierwsze kroki? Czy wiesz, że Twoje zdjęcia mogą być lepsze od zaraz, nie wgryzając się zbyt mocno w techniczne szczegóły? Przekonaj się sam!

Po ludzku o kalibracji monitora graficznego

Szanowni, Moi Drodzy, Kochani! Eizo obejrzało „Władcę barw” i w związku z tym, że to film udany, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie skondensowanego odcinka o samej kalibracji. I to strzał w dziesiątkę, bo po „Władcy" wielu z Was ma już monitory i kalibratory, i zaczęły się schody, błądzicie jak dzieci we mgle. Tak więc, raz jeszcze krótko, skupmy się na samej kalibracji. Tym razem, po raz pierwszy, w 4K! Tak, EM-1 Mark II.

25 najchętniej czytanych poradników fotograficznych 2016 roku

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowania. Przeglądając statystyki, przygotowałem zestawienie naszych poradników, które były najchętniej czytane w 2016 roku. Dla was to pigułka wiedzy, a dla nas - kierunek, w którym powinniśmy iść.

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik]

Przed nami Sylwester - wyjątkowa okazja, żeby zrobić świetne zdjęcia sztucznych ogni. Do fotografowania warto przygotować się równie skrupulatnie jak do samej zabawy. Krok po kroku pokazujemy, jak przyszykować się do takiej sesji, by zdjęcia były zachwycające.

Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik]

Okres przedświąteczny to czas, kiedy aparaty znikają z półek jak świeże bułeczki. Jeśli znalazłeś pod choinką aparat i nie bardzo wiesz, od czego zacząć, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia

Czy i jak fotografować zimą? Na co zwracać uwagę? Czy bać się o sprzęt i wreszcie, co robić, gdy za oknem nie ma śniegu?

10 podstawowych rad, jak zacząć fotografować i zarabiać na fotografii stockowej

Jeśli fotografujesz od wielu lat, zdobyłeś sporo doświadczenia, masz pełną torbę sprzętu i myślisz, że jesteś gotowy do pracy z bankami zdjęć, to się mylisz.

Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik]

Ustawiając ostrość na dany obiekt często nie zwracamy uwagi na to, jak rozmyte jest tło fotografii. Przy odpowiednim dystansie i ogniskowej obiektywu powstaje piękny bokeh - obiekty w tle rozmywają się w kształcie otworu przysłony. Jak kontrolować rozmycie? Jak sprawić, aby bokeh miał kształt serca, gwiazdy albo innego znaku? Okazuje się, że jest to bardzo proste. W tym poradniku pokażemy, jak zbudować odpowiednią nakładę na obiektyw, pozwalającą zmieniać kształt rozmycia tła zdjęć.

Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik]

Jak zrobić naprawdę dobry portret biznesowy w studiu? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących fotografów, ponieważ zdjęcia tego typu są popularne i wiele osób ich potrzebuje. W tym poradniku postaram się na nie wnikliwe odpowiedzieć, radząc, jak dobrze się przygotować do sesji, jaki wybrać sprzęt, miejsce oraz ubiór. Zdradzam także 7 gotowych schematów oświetlania, które możecie wykorzystać do swoich potrzeb.

Jak fotografować Superksiężyc? [poradnik]

Już 14 listopada czeka nas niezwykłe zjawisko. Będziemy mogli zobaczyć Superksiężyc, czyli moment, gdy Księżyc w pełni jest najbliżej Ziemi. Superksiężyc będzie wtedy wyglądać na największy na przestrzeni 86 lat. To świetny moment, aby wybrać się na nocne zdjęcia. Radzimy, jak się do niego dobrze przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

Orionidy 2016 - jak i gdzie fotografować jesienne spadające gwiazdy?

21 października 2016 roku przypada kulminacja zjawiska deszczu Orionidów, czyli spadających gwiazd jesiennego nieba.

Słuchajmy Zdjęć

Wiele razy miał miejsce taki dialog:
- Kocham to, że mogę kontrolować każdy fragment zdjęcia - mówi do mnie młody fotograf.
- Ludzi wokół siebie też tak kontrolujesz? - pytam. Każdy wybitny rzemieślnik wchodzi w relacje z przedmiotem swojej pracy, jakość tej relacji świadczy o nich obu.

Drobne nawyki, czyli bolesna historia latającego teleobiektywu

Nawet nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy zależy od naszych przyzwyczajeń czy nawyków. Czasem drobne rzeczy, o które obsesyjnie dbamy, mogą okazać się bardzo ważne, jeśli chodzi o późniejsze konsekwencje.
Osoby zajmujące się sportami ekstremalnymi albo zajęciami, gdzie na szali leży ludzkie zdrowie lub życie, na pewno pamiętają, jak ich instruktor z uporem maniaka wpajał im do głów pewne nawyki i sposoby zachowania. „Kładź butlę nurkową, żeby nigdy nie mogła upaść”, „Nie chodź po linie wspinaczkowej, zwłaszcza w rakach”, „Po skończonym PFI nie odchodź od samolotu”, „Jak zacząłeś badanie urazowe poszkodowanego, doprowadź je do końca” itp. Itd.

Z lampą w plener - wszystko, co musisz wiedzieć na początku [poradnik]

Wakacje właśnie ruszyły, a to najlepszy moment, żeby spróbować swoich sił z lampą błyskową w plenerze. Jak się do tego zabrać i jakie pułapki na nas czyhają? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.