Podstawy fotografii

Podziel się:

Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze

Fotografia Cię interesuje, ale stawiasz w niej swoje pierwsze kroki? Czy wiesz, że Twoje zdjęcia mogą być lepsze od zaraz, nie wgryzając się zbyt mocno w techniczne szczegóły? Przekonaj się sam!

Po ludzku o kalibracji monitora graficznego

Szanowni, Moi Drodzy, Kochani! Eizo obejrzało „Władcę barw” i w związku z tym, że to film udany, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie skondensowanego odcinka o samej kalibracji. I to strzał w dziesiątkę, bo po „Władcy" wielu z Was ma już monitory i kalibratory, i zaczęły się schody, błądzicie jak dzieci we mgle. Tak więc, raz jeszcze krótko, skupmy się na samej kalibracji. Tym razem, po raz pierwszy, w 4K! Tak, EM-1 Mark II.

25 najchętniej czytanych poradników fotograficznych 2016 roku

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowania. Przeglądając statystyki, przygotowałem zestawienie naszych poradników, które były najchętniej czytane w 2016 roku. Dla was to pigułka wiedzy, a dla nas - kierunek, w którym powinniśmy iść.

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik]

Przed nami Sylwester - wyjątkowa okazja, żeby zrobić świetne zdjęcia sztucznych ogni. Do fotografowania warto przygotować się równie skrupulatnie jak do samej zabawy. Krok po kroku pokazujemy, jak przyszykować się do takiej sesji, by zdjęcia były zachwycające.

Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik]

Okres przedświąteczny to czas, kiedy aparaty znikają z półek jak świeże bułeczki. Jeśli znalazłeś pod choinką aparat i nie bardzo wiesz, od czego zacząć, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia

Czy i jak fotografować zimą? Na co zwracać uwagę? Czy bać się o sprzęt i wreszcie, co robić, gdy za oknem nie ma śniegu?

10 podstawowych rad, jak zacząć fotografować i zarabiać na fotografii stockowej

Jeśli fotografujesz od wielu lat, zdobyłeś sporo doświadczenia, masz pełną torbę sprzętu i myślisz, że jesteś gotowy do pracy z bankami zdjęć, to się mylisz.

Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik]

Ustawiając ostrość na dany obiekt często nie zwracamy uwagi na to, jak rozmyte jest tło fotografii. Przy odpowiednim dystansie i ogniskowej obiektywu powstaje piękny bokeh - obiekty w tle rozmywają się w kształcie otworu przysłony. Jak kontrolować rozmycie? Jak sprawić, aby bokeh miał kształt serca, gwiazdy albo innego znaku? Okazuje się, że jest to bardzo proste. W tym poradniku pokażemy, jak zbudować odpowiednią nakładę na obiektyw, pozwalającą zmieniać kształt rozmycia tła zdjęć.

Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik]

Jak zrobić naprawdę dobry portret biznesowy w studiu? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących fotografów, ponieważ zdjęcia tego typu są popularne i wiele osób ich potrzebuje. W tym poradniku postaram się na nie wnikliwe odpowiedzieć, radząc, jak dobrze się przygotować do sesji, jaki wybrać sprzęt, miejsce oraz ubiór. Zdradzam także 7 gotowych schematów oświetlania, które możecie wykorzystać do swoich potrzeb.

Jak fotografować Superksiężyc? [poradnik]

Już 14 listopada czeka nas niezwykłe zjawisko. Będziemy mogli zobaczyć Superksiężyc, czyli moment, gdy Księżyc w pełni jest najbliżej Ziemi. Superksiężyc będzie wtedy wyglądać na największy na przestrzeni 86 lat. To świetny moment, aby wybrać się na nocne zdjęcia. Radzimy, jak się do niego dobrze przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

Orionidy 2016 - jak i gdzie fotografować jesienne spadające gwiazdy?

21 października 2016 roku przypada kulminacja zjawiska deszczu Orionidów, czyli spadających gwiazd jesiennego nieba.

Słuchajmy Zdjęć

Wiele razy miał miejsce taki dialog:
- Kocham to, że mogę kontrolować każdy fragment zdjęcia - mówi do mnie młody fotograf.
- Ludzi wokół siebie też tak kontrolujesz? - pytam. Każdy wybitny rzemieślnik wchodzi w relacje z przedmiotem swojej pracy, jakość tej relacji świadczy o nich obu.

Drobne nawyki, czyli bolesna historia latającego teleobiektywu

Nawet nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy zależy od naszych przyzwyczajeń czy nawyków. Czasem drobne rzeczy, o które obsesyjnie dbamy, mogą okazać się bardzo ważne, jeśli chodzi o późniejsze konsekwencje.
Osoby zajmujące się sportami ekstremalnymi albo zajęciami, gdzie na szali leży ludzkie zdrowie lub życie, na pewno pamiętają, jak ich instruktor z uporem maniaka wpajał im do głów pewne nawyki i sposoby zachowania. „Kładź butlę nurkową, żeby nigdy nie mogła upaść”, „Nie chodź po linie wspinaczkowej, zwłaszcza w rakach”, „Po skończonym PFI nie odchodź od samolotu”, „Jak zacząłeś badanie urazowe poszkodowanego, doprowadź je do końca” itp. Itd.

Z lampą w plener - wszystko, co musisz wiedzieć na początku [poradnik]

Wakacje właśnie ruszyły, a to najlepszy moment, żeby spróbować swoich sił z lampą błyskową w plenerze. Jak się do tego zabrać i jakie pułapki na nas czyhają? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Fotografia produktów na aukcje internetowe. Proste i tanie sposoby, które zrealizujesz w domu

Większości z nas zdarza się od czasu do czasu sprzedać coś w serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Jak jednak sprawić, żeby zdjęcia zachęciły potencjalnych klientów do wybrania naszej oferty? Tego dowiecie się z dzisiejszego wideoporadnika!

7 kroków do dobrej kompozycji [poradnik]

Z kompozycją zdjęć jest jak z muzyką - po prostu wszystko musi grać. Zdjęcie może być niedoskonałe technicznie, ale dobrze skomponowane potrafi wybaczyć wiele innych błędów. Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom budowania naszych fotografii.

Jak działa autofokus aparatu? Najważniejsze co powinieneś wiedzieć w praktyce [poradnik]

Automatyczne ustawienie ostrości to trwający ułamek sekundy, proces Autofokus to automatyczny system ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych, który bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie zdjęć. Do dyspozycji mamy różne tryby i funkcje, które pomagają przy różnych rodzajach fotografii. Przyjrzymy się rodzajom autofokusu i ich efektywnemu wykorzystaniu.

8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik]

Czy instrukcja obsługi aparatu może przyczynić się do rozwoju fotografa? Czy warto być mistrzem Photoshopa bądź Lightrooma? I w końcu - gdzie i jak szukać wiedzy, inspiracji, doświadczenia?Przygotowałem zestaw rad, które pomogą w szybszym rozwoju początkującego fotografa.

Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik]

Jakie są różnice pomiędzy kartami SD oraz CF? Czym różnią się karty o prędkości x600 i klasy 10? W tym poradniku pomagamy Wam rozszyfrować te wszystkie oznaczenia i radzimy jak dobrać odpowiednią kartę do indywidualnych potrzeb.

Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik]

Napisy na pudełkach aparatów czy smartfonów informują nas o liczbie megapikseli. Niedoświadczony fotograf może uznać, że im więcej megapikseli, tym aparat jest lepszy. Czy ma rację? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.