Rząd Stanów Zjednoczonych prosi podróżnych o podawanie swojego loginu do Instagrama

Polityka zagraniczna rządu Stanów Zjednoczonych dotycząca obcokrajowców należy do jednej z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Obywatele obcych państw, którzy chcą odwiedzić ten kraj, muszą mocno się postarać, by dostać wizę. Kolejnym krokiem jest prześwietlanie kont na portalach społecznościowych.

W ramach wykrycia potencjalnego zagrożenia ze strony przyjezdnych, rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki postanowił prześwietlać profile na portalach społecznościowych odwiedzających. Na liście serwisów w sekcji „opcjonalnej” pojawił się również Instagram.

ESTA, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróżnych, to część programu wizowego USA, który pozwala obywatelom 38 państw na wjazd na teren Stanów Zjednoczonych bez wizy na okres 90 dni. Po wielu niefortunnych wydarzeniach rząd przykłada ogromną wagę do kontrolowania i wykrywania potencjalnego zagrożenia terrorystycznego.

W czerwcu 2016 roku Urząd Celny USA zaproponował zmiany w formularzu pobytu. Dotyczą one aktywności w mediach społecznościowych. W rozwijanym menu pojawiły się nazwy różnych portali, w tym: Facebook, Flickr, Twitter, Tumblr, YouTube oraz ostatnio Instagram. Jak widzicie po wymienionych serwisach, aktywność jest śledzona również przez treści wizualne, które publikujemy. Innymi słowy – zdjęcia, które wrzucamy dla promowania siebie oraz swojej twórczości mogą mieć kluczowy wpływ na to czy zostaniemy wpuszczeni na teraz USA, czy też nie.

Zbieranie danych z mediów społecznościowych ma na celu rozszerzenie możliwości istniejącego już systemu bezpieczeństwa i wczesnego wykrywania zagrożeń, napływających ze strony podróżnych. Nie chodzi tylko o działania samych osób, które zamierzają wjechać na teren USA, ale również o kontrolowanie siatki połączeń, która może zrzeszać ludzi będących potencjalnymi terrorystami.

Propozycja Urzędu Celnego USA od razu spotkała się z krytyką i sprzeciwem. Wiele różnych grup wyraziło swój brak poparcia dla projektu, a organizacja American Civil Libertines Union wystosowała otwarty list w sierpniu 2016 roku, w którym dzieli się wątpliwościami. Wśród nich znalazła się wzmianka o tym, że dostęp do mediów społecznościowych, osoby ubiegającej się o zezwolenie na pobyt, może ujawniać wrażliwe informacje na temat różnych opinii, przekonań, tożsamości oraz społeczności, w których dana osoba się obraca.

Nathan White z Access Now w wypowiedzi dla Politico poinformował, że podanie tych informacji jest „technicznie rzecz biorąc dobrowolne”. Zwrócił on uwagę również na to, że proces, umożliwiający wjazd na teren USA, jest problematyczny i większość z przyjezdnych raczej wypełni cały formularz, niż zaryzykuje ominięcie dodatkowych pytań, co mogłoby skutkować wstrzymaniem albo nawet odmówieniem zezwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych.

Mimo wątpliwości różnych zgromadzeń rząd USA po cichu wprowadził rubrykę dotyczącą mediów społecznościowych do formularza, co za tym idzie – podróżni będą musieli się poważnie zastanowić czy będą chcieli uzupełnić „opcjonalne” pole, czy też zaryzykują.

Zobacz również: "Co ty robisz na tych fotkach?" - cyberprzestępcy straszą Polki na Facebooku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Brides Magazine radzi: Upewnij się, że fotograf ślubny używa „Cannona lub Nikona” Nowy kanał DigitalRev bez Kaia Wonga. Czy przyciągnie fanów fotografii? Sensory rejestrujące z prędkością 1 miliona kl./s mogą niebawem stać się rzeczywistością Szybki jak błyskawica i niezwykle wszechstronny. Nowy edytor ON1 Photo RAW już dostępny Nadchodzi nowa, pełnoklatkowa lustrzanka Nikona z serii 7XX? Koniec serii Canon 6D? Czy zastąpi ją nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec? Uważajcie na podrobione obiektywy Canona Rekordowe przychody Adobe, dzięki abonamentowi Creative Cloud Snapchat chce konkurować z największymi firmami fotograficznymi na rynku. Czy im się uda? Dlaczego fotoreporterzy wystosowali list do producentów aparatów z prośbą o szyfrowanie treści? Znamy cenę i datę dostępności monitora BenQ SW320 4K UHD dla fotografów Zdjęcie „Czas Apokalipsy” Chrisa Niedenthala bezprawnie na zaproszeniach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego W Warszawie powstał pierwszy w Polsce Instax Store Aktualizacja Affinity Photo 1.5 przynosi duże zmiany. Wersja na Windowsa w niskiej cenie już dostępna Adobe Lightroom CC 2015.8 wnosi nową funkcję Reference View oraz wiele innych VSCO wspiera RAW-y i rozkręca społeczność VSCO X Canon zachęca: bądź #selfieless, zrezygnuj z kolejnego autoportretu i pomóż drugim Konwerter plików RAW, DxO Optics Pro 9 Elite Edition udostępniony za darmo DigitalRev się rozpada – Lok odchodzi z redakcji Bojkot fotoreporterów w Korei Południowej. Odmówili fotografowania japońskiego dyplomaty Capture One Pro 10 oferuje nowe narzędzia do wyostrzania i wiele innych udogodnień Pierwszy Instax Store w Polsce Artyści zrzeszyli się we Wrocławiu, tworząc kalendarz charytatywny dla potrzebujących zwierząt

Popularne w tym tygodniu:

Iran. Aresztowanie blogerów. Latali dronem bez pozwolenia World Trade Center. Zamach z 11 września. Niepublikowane zdjęcia pojawiły się na wyprzedaży Marcus Hyde, fotograf Kim Kardashian zażądał nagich zdjęć od modelki. Zachowaj czujność Zwycięzcy Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2019 Zmarł Robert Frank. Legenda fotografii dokumentalnej Canon EOS 1D-x Mark III może mieć stabilizację matrycy, wideo 6K oraz 2 sloty kart CFExpress Zmarł Fred Herzog. Miał 88 lat Nie żyje Charlie Cole. Twórca fotografii "Tank Man" Sigma wycofuje się z produkcji obiektywów do Pentaxa Gra o tron. Album fotograficzny zza kulis serialu Stabilizacja matrycy w Canonach. Jest patent Lu Guang – nowe informacje o uwięzionym fotoreporterze