Canon EOS M5 - test bezlusterkowca, na którego długo czekaliśmy

Ten artykuł ma 9 stron:

Jakość zdjęć

Canon EOS M5 korzysta z matrycy CMOS APS-C o rozdzielczości 24,2 megapiksela z systemem Dual Pixel CMOS AF. Matrycę bezlusterkowca obsługuje wydajny procesor obrazu DIGIC 7, który umożliwia fotografowanie z czułością w natywnym zakresie ISO 100–25600. Nowy bezlusterkowiec generuje zdjęcia o typowej dla Canona charakterystyce — w pastelowych kolorach przy dosyć miękkiej strukturze. Przy niższych czułościach jakość zdjęć jest bardzo dobra, mniej więcej na podobnym poziomie co u konkurentów. Przy wyższych czułościach aparat radzi sobie już nieco gorzej i pozostaje w tyle.

Szumy

Pierwsze, delikatne szumy można zauważyć przy czułości ISO 800. Z każdym kolejnym stopniem szumy rosną. Do wartości ISO 3200 jakość jest jeszcze do zaakceptowania, ale potem cyfrowe ziarno mocno ingeruje w obraz oraz kolory.

Detale

Canon EOS M5 nieźle radzi sobie z oddaniem detali do czułości ISO 3200. Przy ISO 6400 i wyższej jest już zdecydowanie gorzej — dominuje szum, spada jakość zdjęć, detale są mniej widoczne.

Jakość zdjęć w praktyce

Co drzemie w plikach RAW?

Aby pokazać, co można wyciągnąć z plików RAW, porównajmy kilka zdjęć. Pierwsze to kadr oryginalny, wywołany na zerowych ustawianiach w Adobe Camera RAW. W drugim zdjęciu, podczas wywoływania, ustawiłem suwak „Światła" na -100, a „Cienie" na +100. Efekty są przyzwoite, chociaż przy ISO 100 w ciemniejszych partiach obrazu wyraźnie widać szumy.

Te zdjęcia pokazują z kolei, jakie efekty można uzyskać, obrabiając zdjęcia RAW w nieco bardziej naturalny sposób, bez tak skrajnych wartości.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy bezlusterkowców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

"Lampa błyskowa bez tajemnic" - przystępne wprowadzenie do fotografowania z fleszem [recenzja] Niewielki może bardzo dużo! Voigtländer Nokton 50 mm f/1,5 Yi M1 – tani, chiński bezlusterkowiec w naszych rękach [wideo] Ricoh Theta S - test kamerki 360 stopni Sprawdzamy fotoksiążkę firmy Saal Digital Canon EOS–1D X Mark II - najszybsza lustrzanka świata w naszych rękach Fujifilm X-T1 – pierwsze wrażenia i zdjęcia Fujifilm X-T2 - test bezlusterkowego profesjonalisty Sony RX100 IV w podróży - pełny test slow-motion, filmów 4K i zdjęć z Izraela Canon Powershot G7X Mark III - aparat do vlogów, który mieści się w kieszeni Nikon D7200 - zdjęcia przykładowe Sony A7 II - pełna stabilizacja wysokiej jakości [test]

Popularne w tym tygodniu:

Canon EOS 90D: Kilka chwil z zaawansowaną lustrzanką APS-C [recenzja] Sony RX100 VII w podróży - recenzja i zdjęcia przykładowe Fujifilm X-Pro3 – analogowe doświadczenie w cyfrowej erze [pierwsze wrażenia]