Oto interaktywna mapka, która pomoże znaleźć najlepsze i najchętniej fotografowane miejsca na świecie

Mike Wong, podróżnik oraz miłośnik fotografii krajobrazowej, stworzył narzędzie dla swoich kolegów po fachu. Dzięki mapce jego autorstwa będziecie mogli sprawdzić, gdzie najchętniej się fotografuje.

PhotoSpots to interaktywna mapa, która pokazuje najgorętsze miejscówki do fotografowania na całym świecie. A to nie wszystko – po wybraniu odpowiedniego „spotu” będziecie mogli zobaczyć przykładowe zdjęcia wykonane w danym miejscu. Dzięki temu na pewno szukanie odpowiednich lokalizacji stanie się łatwiejsze. Mike Wong podzielił się swoim przedsięwzięciem na Reddicie, gdzie spotkało się ono z naprawdę sporym entuzjazmem.

Kocham podróże i szukanie nowych miejsc do fotografowania i z tego powodu często przeglądam Google Maps.  Kilka tygodni temu myślałem, że byłoby interesującym zobaczyć gdzie i jak często inny fotografowie robili zdjęcia, więc postanowiłem stworzyć niewielką stronę internetową specjalnie do tego.

Mike Wong

Mapa działa na podstawie Google Maps oraz wykorzystuje dane zapisane w zdjęciach na portalu 500px. Budowa strony jest prosta – pojawiają się na niej „gorące miejsca”, pokazujące, gdzie powstało najwięcej zdjęć. Suwak pozwala na filtrowanie natężenia miejsc w konkretnym miesiącu, a pasek z miniaturkami ujawni obrazy, które tworzone były na obecnie przeglądanym terenie. Wong wspomina, że zamierza z czasem dodać opcję filtrowania kategorii oraz uaktualniać mapę dzięki wskazówkom fotografów.

Po odpaleniu PhotoSpots i nakierowaniu mapy na Polskę nie widać specjalnie wielu fascynujących wyników. Dodatkowo wyfiltrowałem wyniki na miesiąc styczeń. W zrzucie ekranu powyżej możecie zobaczyć, jak wygląda sytuacja odnośnie miejsc fotograficznych. Jedyny pomarańczowy obszar pojawił się w okolicach Warszawy. Mocne miejsca do robienia zdjęć w najbliższej okolicy to Berlin i Praga, gdzie wskaźnik przybrał kolor czerwony. I tu pojawia się chyba najsłabszy punkt tego projektu — jest to dodatek do serwisu 500px.com, który w Polsce nie jest aż tak popularny. Poza tym często o jakości nie stanowi ilość, a w przypadku PhotoSpots to liczba zdjęć wykonanych w danym miejscu decyduje o ich wyróżnieniu. Same dane wyróżniające miejsca są też nieprecyzyjne — pokazują miasta czy większe obszary? Trudno zatem liczyć na znalezienie miejsc unikatowych.

Mimo wszystko PhotoSpots może być interesującym narzędziem, które ułatwi poszukiwanie fotograficznych miejscówek. Przynajmniej tych najbardziej popularnych. Duże brawa dla fotografa za zaangażowanie i chęć stworzenia narzędzia pomocnego dla wszystkich. Wybierając się na najbliższe zagraniczne wakacje, na pewno z niego skorzystam.

Zobacz również: Prostowanie horyzontu [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowatorska technologia i-Function teraz także w Samsungu NX10 [wideo] Windows Live Sync ? synchronizacja zdjęć na dwóch komputerach Targi Film Video Foto w Łodzi odwołane. Powodem koronawirus Ruszamy z poradnikami na temat domowego studia fotograficznego Nowe dyski WD My Passport i My Book - stylowe wzornictwo i większe bezpieczeństwo Ruszył konkurs Nowy Port – Dzień Dobry! Do wygrania Fuji Instax 210, akcesoria fotograficzne i nagrody pieniężne Słynny strzał Edgertona. Jak powstało to zdjęcie? Jak i czym zostało wykonane to zdjęcie? Zgadnij i wygraj warsztaty z Jakubem Kaźmierczykiem Amerykańscy fotoreporterzy zostali zobligowani do usunięcia zdjęć z protestów na Kapitolu iPhone XS i XS Max ma ukryty tryb upiększający, którego nie można wyłączyć Jaki prezent dla fotografa na Mikołajki 2018? RED zapowiedział kamerę 4K "dla wszystkich"

Popularne w tym tygodniu:

Fotografowie i dziennikarze atakowani przez policję w USA. Są poszkodowani Protesty po śmierci George'a Floyda. Ulice USA płoną Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję