Oto interaktywna mapka, która pomoże znaleźć najlepsze i najchętniej fotografowane miejsca na świecie

Mike Wong, podróżnik oraz miłośnik fotografii krajobrazowej, stworzył narzędzie dla swoich kolegów po fachu. Dzięki mapce jego autorstwa będziecie mogli sprawdzić, gdzie najchętniej się fotografuje.

PhotoSpots to interaktywna mapa, która pokazuje najgorętsze miejscówki do fotografowania na całym świecie. A to nie wszystko – po wybraniu odpowiedniego „spotu” będziecie mogli zobaczyć przykładowe zdjęcia wykonane w danym miejscu. Dzięki temu na pewno szukanie odpowiednich lokalizacji stanie się łatwiejsze. Mike Wong podzielił się swoim przedsięwzięciem na Reddicie, gdzie spotkało się ono z naprawdę sporym entuzjazmem.

Kocham podróże i szukanie nowych miejsc do fotografowania i z tego powodu często przeglądam Google Maps.  Kilka tygodni temu myślałem, że byłoby interesującym zobaczyć gdzie i jak często inny fotografowie robili zdjęcia, więc postanowiłem stworzyć niewielką stronę internetową specjalnie do tego.

Mike Wong

Mapa działa na podstawie Google Maps oraz wykorzystuje dane zapisane w zdjęciach na portalu 500px. Budowa strony jest prosta – pojawiają się na niej „gorące miejsca”, pokazujące, gdzie powstało najwięcej zdjęć. Suwak pozwala na filtrowanie natężenia miejsc w konkretnym miesiącu, a pasek z miniaturkami ujawni obrazy, które tworzone były na obecnie przeglądanym terenie. Wong wspomina, że zamierza z czasem dodać opcję filtrowania kategorii oraz uaktualniać mapę dzięki wskazówkom fotografów.

Po odpaleniu PhotoSpots i nakierowaniu mapy na Polskę nie widać specjalnie wielu fascynujących wyników. Dodatkowo wyfiltrowałem wyniki na miesiąc styczeń. W zrzucie ekranu powyżej możecie zobaczyć, jak wygląda sytuacja odnośnie miejsc fotograficznych. Jedyny pomarańczowy obszar pojawił się w okolicach Warszawy. Mocne miejsca do robienia zdjęć w najbliższej okolicy to Berlin i Praga, gdzie wskaźnik przybrał kolor czerwony. I tu pojawia się chyba najsłabszy punkt tego projektu — jest to dodatek do serwisu 500px.com, który w Polsce nie jest aż tak popularny. Poza tym często o jakości nie stanowi ilość, a w przypadku PhotoSpots to liczba zdjęć wykonanych w danym miejscu decyduje o ich wyróżnieniu. Same dane wyróżniające miejsca są też nieprecyzyjne — pokazują miasta czy większe obszary? Trudno zatem liczyć na znalezienie miejsc unikatowych.

Mimo wszystko PhotoSpots może być interesującym narzędziem, które ułatwi poszukiwanie fotograficznych miejscówek. Przynajmniej tych najbardziej popularnych. Duże brawa dla fotografa za zaangażowanie i chęć stworzenia narzędzia pomocnego dla wszystkich. Wybierając się na najbliższe zagraniczne wakacje, na pewno z niego skorzystam.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Niedługo zobaczymy nową wersję VSCO na Androida oraz iOS Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt Prawie 150 000 podpisów pod petycją o zatrzymanie chronologicznego Instagrama Uważajcie! Instagram na cenzurowanym – mogą zasłonić Wasze zdjęcia Koniec z Adobe Creative Suite CS6. Co będzie z Lightroomem? OmniBSI - wydajniejsza matryca CMOS Fotograficzny przegląd sieci - linki dnia Nowy konkurs World Press Photo dla „kreatywnych dokumentalistów“ Vivian Maier - Clark Kent w spódnicy Mijający rok opowiedziany na zdjęciach - przedstawia the Boston Globe Tajemniczy Nikon na niemieckiej stronie - czyżby D800? Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprezentuje prace Pawła Frenczaka na wystawie „noir – somewhere – nowhere”

Popularne w tym tygodniu:

DaVinci Resolve 17 jest już oficjalnie. Możesz go ściągnąć za darmo Zdjęcie dnia. Bardzo rzadka czarna pantera na tle gwieździstego nieba Na Marsie gorąco, w Nowym Jorku mróz i śnieżyca. Nagiemu kowbojowi to nie przeszkadza