Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75%

Google właśnie zaprezentował nową technologię kompresji obrazów o nazwie RAISR. Ma ona na celu kompresję, która pozwali na zmniejszenie rozmiaru pliku, jednocześnie nie rujnując jego jakości.

Przeglądanie w sieci zdjęć o dużej rozdzielczości często obciąża złącze, co wydłuża cały proces i jak twierdzi Google, zwiększa koszty ściągania danych. Dla wielu użytkowników, którzy nie mają dostępu do szerokopasmowego Internetu może to być problem. Firma Google postanowiła ten problem rozwiązać, prezentując nową technologię kompresji zdjęć, która umożliwia zaoszczędzenie nawet 75% pasma, w porównaniu z ładowaniem oryginalnego zdjęcia.

RAISR, czyli Rapid and Accurate Super Image Resolution, analizuje ten sam obraz w wersji o dużej i małej rozdzielczości. Następnie oprogramowanie uczy się, dlaczego obraz o większej rozdzielczości wygląda lepiej i symuluje to na mniejszej wersji zdjęcia. Inaczej mówiąc - oprogramowanie stara się oszukać nasze oko, ucząc się, jak postrzegamy obrazy.

U góry: oryginał, na dole: zdjęcie opracowane przez system RAISR

Obecnie technologia działa tylko na platformie Google+, gdzie Google konwertuje ponad miliard zdjęć tygodniowo. Jeżeli nie korzystacie z Google+, zatem będziecie musieli poczekać na kompresję RAISR trochę dłużej. Google planuje rozszerzyć działanie RAISR na większą liczbę aplikacji w ciągu najbliższych miesięcy. Miejmy nadzieję, że to dotyczy także Google Photos. Dzięki takiemu zabiegowi powinniśmy mieć szybszy dostęp do naszych bibliotek zdjęć.

JPEGmini — czy można zmniejszyć zdjęcie JPEG o 80% i zachować jego jakość?

Twórcy JPEGmini obiecują, że tak duża bezstratna kompresja jest możliwa. Można to sprawdzić samemu za darmo.

Podobne narzędzia pozwalające zoptymalizować rozmiar zdjęcia, jednocześnie nie pozbawiające go szczegółów, już istnieją, jak np. wtyczka JPEGmini. Dzięki ich zastosowaniu możemy np. przyspieszyć wgrywanie portfolio. Dobrze też samemu skompresować zdjęcia udostępniane chociażby na Facebooku, który dość mocno kompresuje, szczególnie większe zdjęcia. Dzięki takiemu zabiegowi nasze zdjęcia będą się prezentować dużo lepiej w sieci.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: blog.google

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Pierwszy oficjalny portret Prezydenta Trumpa został wykonany 10-letnim aparatem Yolocaust to selfie na szczątkach ofiar holocaustu. Mocna seria zdjęć obnażająca brak szacunku dla ludzkiej tragedii Harvard opublikował swój kurs fotografii za darmo w Internecie Lily miał zrewolucjonizować rynek dronów. Skończył, zanim wszedł do produkcji Aparat to nie tylko dobry obrazek na wysokiej czułości! Oto interaktywna mapka, która pomoże znaleźć najlepsze i najchętniej fotografowane miejsca na świecie Interesująca koncepcja fotograficznego samochodu przyszłości z własnym dronem 420 zdjęć z 100-megapikselowej kamery przemysłowej Phase One połączone w jeden obraz nowego kampusu Apple W tym roku firma Canon świętuje 30-lecie systemu EOS Kodak Ektachrome: odrodzenie legendarnego slajdu Legendarna firma Hasselblad ląduje w rękach DJI Nowości QNAP na targach CES - NASy z Thunderbolt 3 i nagrywarką Blu-ray Stylowe, piękne i droższe - oto dwie nowe wersje flagowców Fujifilm X-T2 i X-Pro2 Czy na stulecie firmy Nikon zobaczymy nowe modele: D5X oraz D850? Rząd Stanów Zjednoczonych prosi podróżnych o podawanie swojego loginu do Instagrama Brides Magazine radzi: Upewnij się, że fotograf ślubny używa „Cannona lub Nikona” Nowy kanał DigitalRev bez Kaia Wonga. Czy przyciągnie fanów fotografii? Sensory rejestrujące z prędkością 1 miliona kl./s mogą niebawem stać się rzeczywistością Szybki jak błyskawica i niezwykle wszechstronny. Nowy edytor ON1 Photo RAW już dostępny Nadchodzi nowa, pełnoklatkowa lustrzanka Nikona z serii 7XX? Koniec serii Canon 6D? Czy zastąpi ją nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec? Uważajcie na podrobione obiektywy Canona Rekordowe przychody Adobe, dzięki abonamentowi Creative Cloud

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! Czy Canon weźmie się na poważnie za bezlusterkowce? 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji