W wieku 80 lat odszedł Lino Manfrotto – człowiek, który zrewolucjonizował świat akcesoriów fotograficznych

W minioną niedzielę, 5 lutego 2017 roku, w gronie rodzinnym zmarł Lino Manfrotto. Twórca marki statywów, które ma dzisiaj każdy profesjonalny fotograf, zaczynał od własnoręcznych eksperymentalnych konstrukcji, które z czasem zrewolucjonizowały rynek.

Gilberto Battocchio (po lewej) oraz Lino Manfrotto (po prawej).

Gilberto Battocchio (po lewej) oraz Lino Manfrotto (po prawej).

Lino Manfrotto, założyciel legendarnej firmy statywów i uchwytów do aparatów, budował swoje imperium przez lata. Swoją przygodę z fotografią zaczynał w połowie XX wieku, mając zaledwie 16 lat. Fotografował wtedy swoje pierwsze wesela, a z czasem stał się fotoreporterem w lokalnej prasie we włoskim mieście Vicenza.

Z czasem zauważył, że oprócz obiektywów i aparatów, istotne są narzędzia do stabilizowania obrazu, a w użyciu wciąż są ciężkie, nieporęczne kolumny. Na własną rękę zaczął projektowanie i konstruowanie uchwytów i mniejszych statywów, które były znacznie wygodniejsze.

Przełom nastąpił, kiedy Manfrotto poznał Gilberto Battocchio – inżyniera i mechanika, który pomógł doszlifować pomysły Lino. Pierwszy w pełni funkcjonalny statyw firmy z czerwoną kropką pojawił się na rynku w 1974 roku. Niedługo później nazwisko „Manfrotto” było już jednocześnie utożsamiane na międzynarodowym rynku z wytrzymałymi, praktycznymi akcesoriami.

W 1989 roku Lino sprzedał swoje udziały grupie Vitec z Wielkiej Brytanii, która do dzisiaj kontroluje firmę. Pod rządami brytyjskiego inwestora marka Manfrotto znacznie się rozwinęła i stała się obecnie najbardziej popularnym i poważanym producentem statywów fotograficznych.

Obecnie firma Manfrotto ma 2 siedziby oraz 9 oddziałów na całym świecie, zatrudnia 735 pracowników i podwoiła swoje roczne zyski aż dwukrotnie. 95% produktów jest eksportowanych do krajów na całym świecie, a oprócz tego marka ma 7-procentowy udział na globalnym runku toreb fotograficznych i 30-procentowy na rynku statywów.

Więcej informacji o firmie znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Jak rozpocząć pracę z tabletem graficznym?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Getty Images rozpoczęło konkurs na płatny staż dla pań kochających zdjęcia sportowe Szlakiem cerkwi z Tokiną - warsztaty fotograficzne w Bieszczadach Kendall Jenner pojawia się ponownie w świecie fotografii z 72-stronnicowym edytorialem Bergger Pancro400 to nowy czarno-biały negatyw na rynku z unikatową emulsją Chcecie uzyskać DxO OpticsPro 9 Elite za darmo? Oto, jak to zrobić Lexar Professional x3500 CFast 2.0 512 GB - pół terabajta danych na jednej karcie GoPro przywraca do sprzedaży swojego drona Karma. Czy tym razem będzie lepiej? Tokina 70-200 mm f/4 PRO FX - cena spada o 600 złotych Jollylook to ekologiczny kartonowy aparat natychmiastowy w stylistyce retro Koniec z Adobe Creative Suite CS6. Co będzie z Lightroomem? Agencja kosmiczna NASA opublikowała najbardziej szczegółowe zdjęcie pierścieni Saturna w historii Noworoczne działania House of Retouching - następne szkolenia, branżowe nowości Zaskakujące wyniki badania wykazują, że już selfie może stać się przydatnym narzędziem dla każdego Bawiło Was zdjęcie Trumpa? Oficjalny portret prezydenta Brazylii jest jeszcze gorszy Już niedługo zobaczymy najlepsze zdjęcia koncertowe w warszawskiej Progresja Cafe Broncolor Gen Next to konkurs dla młodych fotografów kreatywnych. Do wygrania sprzęt za 24 000 dolarów Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75% Pierwszy oficjalny portret Prezydenta Trumpa został wykonany 10-letnim aparatem Yolocaust to selfie na szczątkach ofiar holocaustu. Mocna seria zdjęć obnażająca brak szacunku dla ludzkiej tragedii Harvard opublikował swój kurs fotografii za darmo w Internecie Lily miał zrewolucjonizować rynek dronów. Skończył, zanim wszedł do produkcji Aparat to nie tylko dobry obrazek na wysokiej czułości! Oto interaktywna mapka, która pomoże znaleźć najlepsze i najchętniej fotografowane miejsca na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów