Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8 - nowe, ciekawe obiektywy i lampa do bezlusterkowców Sony

Koncern Sony zaprezentował dwa nowe obiektywy portretowe z bagnetem E: zaawansowany G Master 100 mm f/2.8, który obiecuje wyjątkowe bokeh oraz bardziej budżetowy 85 mm f/1.8. Poza tym Sony wzbogaciło system o nową lampę błyskową z HSS i łącznością radiową.

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master — mistrz bokeh

Pierwszy z nowych obiektywów to Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS, który należy do serii Sony G Master. Producent chwali się wspaniałym rozmyciem elementów, które są poza ostrością tzw. bokeh, dzięki unikatowej technologii STF (Smooth Trans Focus) oraz 11-listkowej przysłonie. Sony zastosowało specjalną soczewkę apodyzacyjną, która przypomina filtr neutralnie szary, ale jej gęstość optyczna zwiększa się w miarę wzrostu odległości od osi optycznej. W efekcie na fotografii widać piękne przejścia między ostrymi, a miękko rozmytymi, fragmentami obrazu. Sony podkreśla także, że budowa optyczna minimalizuje efekt winietowania.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Do napędu autofokusu zastosowano silnik SSM (Super Sonic Motor). Sony 100 mm f/2.8 G Master ostrzy z odległości 0,57 m, a możliwości makro uruchamiamy dedykowanym przełącznikiem, maksymalne powiększenie to 0,25x. Obiektyw oferuje także wbudowaną, optyczną stabilizację obrazu i jak przystało na konstrukcję z serii G Master, jest odporny na zachlapania i pył. Sony 100 mm f/2.8 G Master pojawi się na rynku w marcu w cenie 1500 dolarów, czyli ok. 6000 zł.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Sony FE 85 mm f/1.8 — portretówka dla każdego?

Nowy obiektyw możemy podpiąć zarówno do pełnoklatkowych korpusów jak i tych z matrycą APS-C i bagnetem E. Sony FE 85 mm f/1.8 został wyposażony w 9-listkową przysłonę kołową, która gwarantuje gładki, naturalny wygląd nieostrych fragmentów obrazu. Za szybkie i ciche ustawianie ostrości odpowiada zespół dwóch silników liniowych.

Sony FE 85 mm f/1.8

Obiektyw został też wyposażony w przycisk blokady ostrości. Na tubusie znajduje się także pierścień regulacji ostrości oraz przełącznik AF/MF. Nowe portretowe szkło oferuje także zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią. Sony FE 85 mm f/1.8 trafi na rynek w marcu w cenie 600 dolarów., czyli ok. 2500 zł.

Sony FE 85 mm f/1.8

Zobacz również: Sony A77 - test

Nowa lampa błyskowa, która jest sterowana radiowo i ma być odporna na wilgoć i pył

Sony wzbogaciło także swój system o nową lampę błyskowa Sony HVL-F45RM, która powiększa ofertę oświetlenia ze sterowaniem radiowym. Nowa lampa, w połączeniu z wprowadzonym wcześniej sterownikiem bezprzewodowym FA-WRC1M oraz odbiornikiem FA-WRR1, tworzy kompaktowe rozwiązanie o profesjonalnych możliwościach. Znaczna moc błysku GN45 gwarantuje dostateczną ilość światła nawet podczas zdjęć w świetle odbitym i przy synchronizacji z krótkimi czasami ekspozycji HSS.

Sony HVL-F45RM

Dzięki systemowi łączności radiowej lampa HVL-F45RM może pełnić rolę nadajnika, bądź odbiornika, o zasięgu do 30 m. Zaletą systemu radiowego jest poprawne działanie nawet w ostrym świetle słonecznym i wówczas, gdy na linii między poszczególnymi elementami systemu znajdą się jakieś przeszkody.

Sony HVL-F45RM

Zasilanie lampy HVL-F45RM ma wystarczyć na 210 błysków. Głowicę urządzenia można obracać w pełnym zakresie 360 stopni oraz odchylić o 150 stopni w górę i 8 stopni w dół. Lampa oferuje duży, jasny i czytelny wyświetlacz LCD, diodę LED, oraz zmodernizowany system menu, wzorowany na rozwiązaniach z najnowszych aparatów Sony. Konstrukcja lampy ma ją także chronić przed pyłem i wilgocią.

Sony HVL-F45RM
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

Canon EOS 5D Mark V – czy zobaczymy nową lustrzankę? 30 megabajtów na sekundę, czyli nowa karta SanDisk Memory Stick Pro-HG Duo Plotki: Olympus i nowy, modułowy system aparatów SWPA 2009: David Zimmerman zdobył nagrodę L'Iris D'Or Oto jak fotograf poszukujący pracy może zrobić piorunujące pierwsze wrażenie [wideo] Robot lepszy od najlepszego filmowca Nikon D780 – pełna klatka, 273 pola AF, kręcenie 4K i wiele innych Polak najlepszym fotografem amatorem w Europie Panasonic Evoia - baterie godne księgi Guinessa Ricoh GR DIGITAL IV - szybkość, jasne szkło i hybrydowy AF zagrożą Nikonowi i Canonowi? Przełomowy superteleobiektyw stałoogniskowy Nikon Który obiektyw jest lepszy: ten za 6 tysięcy złotych czy za... 300?

Popularne w tym tygodniu:

Pierwsze matryce z wbudowaną sztuczną inteligencją. Sony zadziwia rynek Nowy standard SD Express 8.0 pozwoli na transfer plików z prędkością 4 Gb/s Sprzedaż bezlusterkowców spadła aż o 75 procent na rynku azjatyckim Obiektywy Viltroxa mogą uszkodzić Fujifilm X-Pro3. Pomyśl, zanim kupisz Nikon ostrzega przed nietypowymi stratami finansowymi przez COVID-19 CineStill Cs6, czyli chemia do wywoływania slajdów, która daje różne efekty Olympus wycofuje się z Korei Południowej. Fabryki otwarte do końca czerwca Sony zapowiada nowy aparat. Tymczasem wyciekły zdjęcia Sony ZV-1 i specyfikacja