Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8 - nowe, ciekawe obiektywy i lampa do bezlusterkowców Sony

Koncern Sony zaprezentował dwa nowe obiektywy portretowe z bagnetem E: zaawansowany G Master 100 mm f/2.8, który obiecuje wyjątkowe bokeh oraz bardziej budżetowy 85 mm f/1.8. Poza tym Sony wzbogaciło system o nową lampę błyskową z HSS i łącznością radiową.

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master — mistrz bokeh

Pierwszy z nowych obiektywów to Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS, który należy do serii Sony G Master. Producent chwali się wspaniałym rozmyciem elementów, które są poza ostrością tzw. bokeh, dzięki unikatowej technologii STF (Smooth Trans Focus) oraz 11-listkowej przysłonie. Sony zastosowało specjalną soczewkę apodyzacyjną, która przypomina filtr neutralnie szary, ale jej gęstość optyczna zwiększa się w miarę wzrostu odległości od osi optycznej. W efekcie na fotografii widać piękne przejścia między ostrymi, a miękko rozmytymi, fragmentami obrazu. Sony podkreśla także, że budowa optyczna minimalizuje efekt winietowania.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Do napędu autofokusu zastosowano silnik SSM (Super Sonic Motor). Sony 100 mm f/2.8 G Master ostrzy z odległości 0,57 m, a możliwości makro uruchamiamy dedykowanym przełącznikiem, maksymalne powiększenie to 0,25x. Obiektyw oferuje także wbudowaną, optyczną stabilizację obrazu i jak przystało na konstrukcję z serii G Master, jest odporny na zachlapania i pył. Sony 100 mm f/2.8 G Master pojawi się na rynku w marcu w cenie 1500 dolarów, czyli ok. 6000 zł.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Sony FE 85 mm f/1.8 — portretówka dla każdego?

Nowy obiektyw możemy podpiąć zarówno do pełnoklatkowych korpusów jak i tych z matrycą APS-C i bagnetem E. Sony FE 85 mm f/1.8 został wyposażony w 9-listkową przysłonę kołową, która gwarantuje gładki, naturalny wygląd nieostrych fragmentów obrazu. Za szybkie i ciche ustawianie ostrości odpowiada zespół dwóch silników liniowych.

Sony FE 85 mm f/1.8

Obiektyw został też wyposażony w przycisk blokady ostrości. Na tubusie znajduje się także pierścień regulacji ostrości oraz przełącznik AF/MF. Nowe portretowe szkło oferuje także zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią. Sony FE 85 mm f/1.8 trafi na rynek w marcu w cenie 600 dolarów., czyli ok. 2500 zł.

Sony FE 85 mm f/1.8

Nowa lampa błyskowa, która jest sterowana radiowo i ma być odporna na wilgoć i pył

Sony wzbogaciło także swój system o nową lampę błyskowa Sony HVL-F45RM, która powiększa ofertę oświetlenia ze sterowaniem radiowym. Nowa lampa, w połączeniu z wprowadzonym wcześniej sterownikiem bezprzewodowym FA-WRC1M oraz odbiornikiem FA-WRR1, tworzy kompaktowe rozwiązanie o profesjonalnych możliwościach. Znaczna moc błysku GN45 gwarantuje dostateczną ilość światła nawet podczas zdjęć w świetle odbitym i przy synchronizacji z krótkimi czasami ekspozycji HSS.

Sony HVL-F45RM

Dzięki systemowi łączności radiowej lampa HVL-F45RM może pełnić rolę nadajnika, bądź odbiornika, o zasięgu do 30 m. Zaletą systemu radiowego jest poprawne działanie nawet w ostrym świetle słonecznym i wówczas, gdy na linii między poszczególnymi elementami systemu znajdą się jakieś przeszkody.

Sony HVL-F45RM

Zasilanie lampy HVL-F45RM ma wystarczyć na 210 błysków. Głowicę urządzenia można obracać w pełnym zakresie 360 stopni oraz odchylić o 150 stopni w górę i 8 stopni w dół. Lampa oferuje duży, jasny i czytelny wyświetlacz LCD, diodę LED, oraz zmodernizowany system menu, wzorowany na rozwiązaniach z najnowszych aparatów Sony. Konstrukcja lampy ma ją także chronić przed pyłem i wilgocią.

Sony HVL-F45RM
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

„Stacja Koszalin" - polski teledysk na YouTube w 4K nakręcony lustrzanką [wideo] Oto laureaci Szkoły Mistrzów "Gazety Wyborczej" Adobe Lightroom 6 - kiedy premiera? Samsung NX11 i WB700 - nowy bezlusterkowiec i kieszonkowy superzoom z Korei Sony HVL-F43AM - nowy flesz do lustrzanek Sony Alfa Sony Alpha A330 i dwa nowe obiektywy - niedługo premiera? Pierwsze informacje o Olympusie E-30 Hoya HD3 - nowe, wytrzymałe filtry UV i polaryzacyjne, które obsługują duże rozdzielczości Lexar: nowy microsite pomagający dobrać kartę pamięci Biurkowy kalendarz prawdziwego fotografa NEC MultiSync EA231WMi: 23-calowy panel IPS za rozsądne pieniądze Olympus PEN Lite (E-PL3) - z odchylanym ekranem

Popularne w tym tygodniu:

Sony ZV-E10 to wszystko, czego potrzebuje współczesny wloger Canon EOS R3, 30 kl./s i skateboarding na Igrzyskach Olimpijskich Jedyne takie szkło na świecie. Kosztuje tyle, co mieszkanie Igrzyska Olimpijskie w Tokio fotograficznym okiem. Stoisko Nikona zapiera dech w piersi Canon EOS R3 dostrzeżony na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Fotograf zdradza pierwsze wrażenia Canon EOS R3 będzie miał rozdzielczość 24 Mpix. Ujawniły to pliki z Igrzysk Olimpijskich Sztuczna inteligencja prawdę ci powie. Te kamery badają zadowolenie ludzi Tamron pracuje nad pierwszym obiektywem do Fujifilm X. Spełni oczekiwania użytkowników? Nie tylko Canon EOS R3 pojawił się na Olimpiadzie. Jest też Nikon Z9!