Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8 - nowe, ciekawe obiektywy i lampa do bezlusterkowców Sony

Koncern Sony zaprezentował dwa nowe obiektywy portretowe z bagnetem E: zaawansowany G Master 100 mm f/2.8, który obiecuje wyjątkowe bokeh oraz bardziej budżetowy 85 mm f/1.8. Poza tym Sony wzbogaciło system o nową lampę błyskową z HSS i łącznością radiową.

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master oraz 85 mm f/1.8

Sony 100 mm f/2.8 G Master — mistrz bokeh

Pierwszy z nowych obiektywów to Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS, który należy do serii Sony G Master. Producent chwali się wspaniałym rozmyciem elementów, które są poza ostrością tzw. bokeh, dzięki unikatowej technologii STF (Smooth Trans Focus) oraz 11-listkowej przysłonie. Sony zastosowało specjalną soczewkę apodyzacyjną, która przypomina filtr neutralnie szary, ale jej gęstość optyczna zwiększa się w miarę wzrostu odległości od osi optycznej. W efekcie na fotografii widać piękne przejścia między ostrymi, a miękko rozmytymi, fragmentami obrazu. Sony podkreśla także, że budowa optyczna minimalizuje efekt winietowania.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Do napędu autofokusu zastosowano silnik SSM (Super Sonic Motor). Sony 100 mm f/2.8 G Master ostrzy z odległości 0,57 m, a możliwości makro uruchamiamy dedykowanym przełącznikiem, maksymalne powiększenie to 0,25x. Obiektyw oferuje także wbudowaną, optyczną stabilizację obrazu i jak przystało na konstrukcję z serii G Master, jest odporny na zachlapania i pył. Sony 100 mm f/2.8 G Master pojawi się na rynku w marcu w cenie 1500 dolarów, czyli ok. 6000 zł.

Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS

Sony FE 85 mm f/1.8 — portretówka dla każdego?

Nowy obiektyw możemy podpiąć zarówno do pełnoklatkowych korpusów jak i tych z matrycą APS-C i bagnetem E. Sony FE 85 mm f/1.8 został wyposażony w 9-listkową przysłonę kołową, która gwarantuje gładki, naturalny wygląd nieostrych fragmentów obrazu. Za szybkie i ciche ustawianie ostrości odpowiada zespół dwóch silników liniowych.

Sony FE 85 mm f/1.8

Obiektyw został też wyposażony w przycisk blokady ostrości. Na tubusie znajduje się także pierścień regulacji ostrości oraz przełącznik AF/MF. Nowe portretowe szkło oferuje także zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią. Sony FE 85 mm f/1.8 trafi na rynek w marcu w cenie 600 dolarów., czyli ok. 2500 zł.

Sony FE 85 mm f/1.8

Nowa lampa błyskowa, która jest sterowana radiowo i ma być odporna na wilgoć i pył

Sony wzbogaciło także swój system o nową lampę błyskowa Sony HVL-F45RM, która powiększa ofertę oświetlenia ze sterowaniem radiowym. Nowa lampa, w połączeniu z wprowadzonym wcześniej sterownikiem bezprzewodowym FA-WRC1M oraz odbiornikiem FA-WRR1, tworzy kompaktowe rozwiązanie o profesjonalnych możliwościach. Znaczna moc błysku GN45 gwarantuje dostateczną ilość światła nawet podczas zdjęć w świetle odbitym i przy synchronizacji z krótkimi czasami ekspozycji HSS.

Sony HVL-F45RM

Dzięki systemowi łączności radiowej lampa HVL-F45RM może pełnić rolę nadajnika, bądź odbiornika, o zasięgu do 30 m. Zaletą systemu radiowego jest poprawne działanie nawet w ostrym świetle słonecznym i wówczas, gdy na linii między poszczególnymi elementami systemu znajdą się jakieś przeszkody.

Sony HVL-F45RM

Zasilanie lampy HVL-F45RM ma wystarczyć na 210 błysków. Głowicę urządzenia można obracać w pełnym zakresie 360 stopni oraz odchylić o 150 stopni w górę i 8 stopni w dół. Lampa oferuje duży, jasny i czytelny wyświetlacz LCD, diodę LED, oraz zmodernizowany system menu, wzorowany na rozwiązaniach z najnowszych aparatów Sony. Konstrukcja lampy ma ją także chronić przed pyłem i wilgocią.

Sony HVL-F45RM
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

Hybrydowy bagnet Canon RF/EF może mieć ruchomą matrycę. Wiesz dlaczego? Kodak traci potężny atut w konflikcie z Apple? Jan Grarup "Haiti Aftermath" - zwycięzca Oskara Barnacka w Leica Gallery 16 megapikseli firmy Samsung dla komórek Cyfrowa ramka na zdjęcia najmniej oczekiwanym świątecznym prezentem? Samsung pokazuje malutką pamięć przenośnią SSD o pojemności 2TB Canon testuje lustrzankę z matrycą 50 Mpix? Premiera już jutro? Hensel Cito 500 - najszybsze lampy kompaktowe z czasem błysku 1/100 000 s Canon patentuje obiektyw lustrzany 400 mm f/5.6 Ameryka w HDR i świetnych filmach poklatkowych Obudowa podwodna do Olympusa E-620 Olympus SP-590UZ z 26-krotnym zoomem

Popularne w tym tygodniu:

Canon EOS R3 zapowiedziany. Będzie flagowym bezlusterkowcem Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma pierścień do kontroli głębi ostrości Kolejne obiektywy Canona do odstrzału. To jest naprawdę niepokojące Nikon inwestuje w rynek… zaawansowanych drukarek 3D. To dopiero dziwny ruch Sony po tajniacku ulepsza Sony A7R III oraz A7R IV. Sprawdź, co kupujesz Co się stanie, gdy dron wleci w samochód z prędkością 100 km/h? Nic dobrego DJI Air 2S to mały dron z matrycą 1” i możliwością kręcenia w 5,4K World Press Photo 2021: Przegląd sprzętu, który zapewnił zwycięstwo. Są też smartfony! Sony FE 14 mm f/1.8 G Master to marzenie astrofotografów Wydrukował obiektyw w 3D po to, by robić ciekawe GIF-y Samyang AF 24 mm f/1.8 to obiektyw przeznaczony do astrofotografii Wszystkie bezlusterkowce Nikon Z otrzymają aktualizacje. Producent wie, co jest ważne