Aparaty w smartfonach - czy można nimi zrobić dobre zdjęcia?

Artykuł sponsorowany

Wykonanie dobrych zdjęć jeszcze jakiś czas temu było możliwe wyłącznie za pomocą lustrzanki lub dobrego aparatu cyfrowego. Postęp technologiczny wśród smartfonów sprawił, że ich wykorzystanie nie ogranicza się już jedynie do rozmów telefonicznych. Czy w takim razie aparatem w smartfonie można zrobić dobre zdjęcia, bez konieczności sięgania po profesjonalny sprzęt?

Jaki aparat jest potrzebny do zrobienia dobrych zdjęć?

Producenci telefonów z roku na rok przedstawiają innowacyjne rozwiązania, które mają przekonać użytkownika do wyboru danego urządzenia. Jednym z elementów zwracających uwagę jest wbudowany aparat. W dobie wszechobecnego selfie, liczba kamer w urządzeniu nie ogranicza się do jednej, a do dwóch a nawet trzech.

Do robienia zdjęć otoczenia służy aparat umieszczony z tyłu smartfona. Jego możliwości są ogromne za sprawą zaawansowanej matrycy. Aparaty w nowych modelach mają rozdzielczość od 8 nawet do 20 megapikseli. Wartość ta jest niezwykle istotna, ponieważ określa maksymalną wielkość zdjęcia, a także bezpośrednio wpływa na jego jakość. Im więcej mega pikseli, tym zdjęcie posiada więcej szczegółów. Jest to szczególnie widoczne, gdy takie fotografie zdecydujemy się wydrukować.

Istotna jest również przysłona, której zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości światła do obiektywu. W smartfonach przysłona posiada wartość od f/2,2 nawet do f/1,8 – wszystko zależy tutaj od producenta i oraz ceny urządzenia.

Aparaty umieszczone z przodu mają niemal identyczną budowę, jak te z tyłu. Przeważnie ilość megapikseli jest nieco mniejsza, a przysłona ciemniejsza. W momencie, gdy robienie selfie stało się popularne, producenci zdecydowali na udoskonalenie tej kamery. Obecnie na rynku znaleźć można telefony posiadające od 8 do 12 megapikseli w przednim aparacie. To sporo, jednak jakość takich zdjęć wciąż nieco odbiega od tych robionych głównym aparatem.

Ewolucja smartfonów doprowadziła do tego, że nie trzeba wcale posiadać telefonu z najwyższej półki. Średniej klasy telefony również są w stanie wykonać dobre zdjęcia, dlatego tak naprawdę do zrobienia przystępnych fotografii może nadać się większość smartfonów. Dużo zależy też od producenta i technologii, jaką wykorzysta. Gdy chodzi o marki, za najlepsze smartfony do robienia zdjęć uznawane są produkty Samsunga oraz Apple. Coraz częściej mówi się, że bardzo dobre urządzenia wykonuje firma Huawei.

Smartfon a lustrzanka

Wiele osób, za sprawą szeroko rozwiniętej fotografii mobilnej, zaczęło zadawać sobie pytanie: czy smartfon może zrobić lepsze zdjęcia od lustrzanki? Telefony robią dobre, a nawet bardzo dobre zdjęcia, jednak mimo to pozycja lustrzanek wydaje się niezagrożona. Na ich korzyść działa wysoka jakość zdjęć i głębia ostrości, czyli możliwość uchwycenia ostrego pierwszoplanowego obiektu i rozmycia tła pojawiającego się za nim. Lustrzanki posiadają również wymienne obiektywy, które pozwalają na wykonanie lepszych zdjęć. To zatem propozycja dla prawdziwych profesjonalistów.

Z drugiej strony, telefony górują nad nimi w kwestii mobilności. Osoby niezajmujące się profesjonalnie fotografią, a jedynie wykonujące zdjęcia dla własnych potrzeb, mogą zainteresować się dobrym smartfonem. Jakość zdjęć będzie równie dobra, jednak, co ważne, telefon zajmie znacznie mniej miejsca w torbie czy plecaku.

Obecnie dużą popularnością cieszą się smartfony z dwoma obiektywami z tyłu. Jeden z nich robi zdjęcia obejmujące szerokie kadry, drugi natomiast jest w stanie zrobić zdjęcia z przybliżeniem, bez utraty jakości. Jest to bardzo wygodne i powoduje, że robienie zdjęć telefonem staje się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, a efekty wizualne zachwycają.

Fotografia mobilna to przyszłość

Fotografia mobilna stała się niezwykle popularna. Na rynku znajdziemy wiele akcesoriów do smartfonów, takich jak statywy czy dodatkowe obiektywy. Dzięki temu, zrobienie dobrych zdjęć aparatem w telefonie nie stanowi najmniejszej przeszkody. Fotografie wykonywane telefonem doceniają także profesjonalni fotografowie, którzy w wielu sytuacjach korzystają wyłącznie ze smartfonów. Właśnie dlatego amatorzy robienia zdjęć powinni zainwestować w dobry telefon, którego aparat powinien spełnić nawet wygórowane oczekiwania.

Pozostaje więc jeszcze tylko jedno pytanie – gdzie dokonać zakupu? Telefon kupimy na przykład w jednej spośród sieci komórkowych – nie tylko na abonament. Ale to nie koniec możliwości. Zawsze można poszukać dobrych ofert w sklepach ze sprzętem elektronicznym, zwłaszcza tych działających online. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a także pieniądze – szczególnie po sięgnięciu po kupon zniżkowy z AleRabat.com, by zapłacić mniej. A potem wystarczy chwilę pouczyć się obsługi nowego sprzętu i tworzyć zdjęcia, które staną się pamiątką na lata.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Fotografia mobilna:

Huawei Honor V8 - podwójny aparat w tańszym modelu Koniec krzywych zdjęć! Ten program usunie dystorsje obiektywów szerokokątnych Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 3] Oto nowe dziecko Huawei i Leiki - flagowy tablet Mate 9 z podwójnym aparatem To konto na Instagramie odkrywa tajemnice celebrytów. Nie są aż tak piękni Bye Bye Camera zamiast usunąć ludzi ze zdjęć, usunęło 13,99 zł z mojego konta Instagram i Facebook się łączą. Niedługo niektórzy zobaczą Stories na Facebooku Jak mówiłem tak zrobiłem - czyli oficjalnie zapraszam na warsztaty! Koniec z losowymi zdjęciami, czyli R.I.P. Rando Lenovo G4 i G4 Plus - niedrogie smartfony z przyzwoitym aparatem Samsung Galaxy S7 i S7 Edge to pierwsze smartfony wyposażone w technologię Dual Pixel AF Aplikacja Mendr pozwoli wam na zlecenie obróbki profesjonalistom

Popularne w tym tygodniu:

Vivo zaprezentowało koncepcję smartfona z odczepianym aparatem OmniVision prezentuje matrycę 64 Mpix z pikselami o wielkości 1 mikrometra Huawei przygotował fotograficznego potwora. Mate 40, Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+ oficjalnie iPhone 12 vs Samsung Galaxy S20 FE. Podobna klasa, inna kasa, a co z aparatami? Co to jest Live Photo i jak działa na iPhonie?