Fujifilm odświeża temat organicznych matryc. Czym są, dlaczego mają być lepsze i kiedy je zobaczymy?

Organiczne matryce rozbudzają wyobraźnię fotografów, obiecując niewiarygodne dla normalnych CMOS-ów osiągi pod względem dynamiki, jednak czy naprawdę mamy szanse je zobaczyć w aparatach cyfrowych?

© KB

Temat organicznych matryc wraca cyklicznie przynajmniej raz w roku. Od ładnych kilku lat Fujifilm i Panasonic współpracują nad rozwojem tej technologii i na zmianę informują o kolejnych osiągnięciach na tym polu. Tym razem Fujifilm zrobiło mały kroczek w kierunku wprowadzenia organicznych matryc do masowej produkcji i ich wykorzystania w różnych urządzeniach.

Co to jest organiczna matryca?

Na początek warto przypomnieć, co to właściwie jest organiczna matryca, bo nazwa może zmylić. Matryca organiczna, to rodzaj bardzo cienkiego filmu fotoelektrycznego, który jest umieszczony na powierzchni chipa, i który odpowiada za konwersję fotoelektryczną. Ten film właśnie jest zbudowany z materiału, który w swoim składzie ma węgiel, czyli właśnie składnik organiczny.

Ponieważ ten filtr jest umieszczony bezpośrednio na chipie, nie ma zakłóceń związanych z obwodami, które znajdują się na standardowych matrycach CMOS. Jego zadaniem jest przekształcenie światła w ładunek elektryczny, który następnie jest przechwytywany przez płytkę krzemową.

Wspólne prace Fujifilm i Panasonika nad organiczną matrycą trwają już od 2013 roku. Już w 2015 pojawiały się informacje, że za 2–3 lata zobaczymy matryce organiczne w aparatach fotograficznych. Niestety Fujfilm w swojej ostatniej informacji na ich temat nie wspomina o ich zastosowaniu w aparacie czy smartfonie. Ważne jest natomiast to, że Fujifilm poradziło sobie z kwestią temperatury, albo przynajmniej jest na dobrej drodze do tego. We wcześniejszych informacjach na temat organicznych matryc właśnie ich przegrzewanie się i duży pobór energii były dużymi problemami.

Właściwie dlaczego powinniśmy się zajmować organicznymi matrycami, jakie są ich zalety?

Według wcześniejszych informacji organiczne matryce mają dawać obraz o dużo większej dynamice, jednym słowem, więcej informacji w światłach i cieniach. Drugim elementem, jaki może być zaletą matryc organicznych, jest dużo niższy szum. Trzecim jest zastosowanie globalnej migawki, która będzie wykluczać efekt rolling shutter, a nawet mechaniczną migawkę jako taką.

Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS

Panasonic ogłosił ciekawą informację dla świata fotografii cyfrowej. Japońscy inżynierowie opracowali matrycę, która będzie oferować nawet 100…

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Dlatego wielu fotografów upatruje właśnie w organicznych matrycach kolejnej rewolucji w fotografii. Jednak najnowsze informacje nie wróżą szybkiego wprowadzenia tego rozwiązania nawet do smartfonów, które byłyby zapewne pierwsze w kolejce. Jednak jakiś przełom może się wydarzyć i przyspieszyć ich rozwój. Miejmy nadzieję, że już niedługo.

Źródło: www.fujirumors.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Jest sposób, aby mieć aparaty Fujifilm z matrycami, które fotografują tylko w czerni i bieli Autorka wiarlowego zdjęcia impali i gepardów ujawnia prawdę o jego powstaniu Jakie aparaty wykorzystano do wykonania zwycięskich zdjęć World Press Photo? I co to oznacza? IKEA w świecie fotografii – oto, jak znana marka przypomina o istocie światła Selfie - lubimy je robić, ale nie lubimy ich oglądać Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa 500px wprowadza Directory - platformę ułatwiającą fotografom zdobycie klienta Balonowa lampa błyskowa, czyli prosty trick, który sprawi, że zdjęcia z lampą będą o wiele lepsze Wanderlust – powstaje nowy reality show dla miłośników fotografii krajobrazowej Mężczyzna zakładał to samo ubranie do oficjalnych zdjęć przez 40 lat Rób portrety, a nie strzelaj do ludzi. Kreatywny projekt fotograficzny Odciski palców ze zdjęcia selfie. Jak to możliwe? Dronem w podróż przez salę koncertową? Inspirujący przykład na kreatywny film Photoshop sterowany głosem może pojawić się w niedalekiej przyszłości Analogowa rewolucja trwa: najpierw Ektachrome, teraz przyszedł czas na Kodachrome Darkr przenosi tradycyjną ciemnię na ekrany smartfonów

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej