© Jan Kriwol / kriwol.com

Jan Kriwol stworzył niesamowitą sesję na Śnieżce. Klimat jak z innej planety

„Anomaly” to sesja zdjęciowa autorstwa Jana Kriwola. Fotograf postanowił przekształcić znany wielu ludziom widok w coś niesamowitego. Połączenie miłości do fotografii mody, krajobrazu oraz kreatywności dały dzieło idealne. Historia, otoczona świetną stylizacją Gustawa Lange, pozostaje na długo w pamięci. Oto, co o fotografii mówi Jan Kriwol.

Jan Kriwol zrealizował tajemniczą sesję zdjęciową ze swoimi przyjaciółmi na potrzeby biura Lange & Lange, należącego do braci Gustawa i Aleksandra Lange. W sesji wykorzystał niesamowity, kosmiczny strój marki Pajak Sport. Do takiego ubrania musiał wybrać odpowiednie miejsce – padło na Śnieżkę, czyli najwyższą górę Sudetów. Na jej szczycie stoi modernistyczna stacja meteorologiczna, która przypomina statek kosmitów. Efekt jest oszałamiający, a cała sesja bardzo szybko rozeszła się wiralowo w internecie. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów na temat fotografowania z jej autorem.

Marcin Watemborski: Długo "siedzisz" w fotografii?

Jan Kriwol: Fotografią zajmuję się od 1999 roku, kiedy to będąc sponsorowanym deskorolkowcem, dorobiłem się poważnej kontuzji kolana. Na dłuższy czas musiałem pożegnać się ze skateboardingiem.

Nie mogąc jeździć na desce, postanowiłem zacząć robić zdjęcia znajomym deskorolkowcom. Szybko nawiązałem współpracę z magazynami i przez ładnych kilka lat pracowałem jako fotograf deskorolkowy i snowboardowy, aż pewnego dnia trafiłem na album z fotografią reklamową. Od razu wiedziałem, że chcę iść w tym kierunku.

Jak postrzegasz fotografię? Czym jest?

Fotografia to niejedyna rzecz, którą zajmuję się zawodowo. Cieszę się z tego, ponieważ to pozwala mi zachować dystans. Jest to rzecz, którą lubię najbardziej i nic nie sprawia mi takiej przyjemności, jak realizacja jakiegoś projektu fotograficznego. Lubię nowe wyzwania.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi zaznaczania w Adobe Photosop?

A powiedz – co ci daje fotografia?

Fotografia mnie nakręca. Do tego stopnia, że czasem muszę się kryć przed klientami, bo wygląda to trochę dziwnie. Moja pierwsza komercyjna sesja studyjna trwała 24 godziny. Nie czuję zmęczenia, dopiero dopada mnie po wszystkim – kiedy już jestem w domu. Podobnie jest przy projektach osobistych.

Dużo podróżuję po świecie i namiętnie zbieram zdjęcia różnych lokalizacji pod potencjalne projekty. Miejsce, które mnie inspiruje, totalnie mnie pochłania. Mogę chodzić po nim całymi dniami w poszukiwaniu czegoś, co widziałem wcześniej w internecie lub dojrzałem przez okno, jadąc taksówką.

Co jeszcze cię kręci w fotografii? Co sprawia, że chcesz tworzyć?

Chyba ciężko byłoby mi wymienić, co konkretnie mnie inspiruje, ponieważ to naprawdę może być wszystko. Lubię podejmować się tematów, które są dla mnie wyzwaniem.

Wybór tematu lub motywu zdjęcia może mi przyjść do głowy zewsząd – od sztuki i filmu, przez komiks, po miejsca, które uważam za ciekawe, a nawet charakterystykę światła, którą gdzieś zaobserwuję.

Czym fotografujesz?

Do własnych projektów używam Sony A7R II, a przy zleceniach komercyjnych – Phase One XF. Jeżeli chodzi o oświetlenie – najczęściej korzystam ze światła błyskowego od firmy Broncolor.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Smell like a man, man - jak powstała genialna reklama Old Spice? [wideo] Korea Północna, jakiej nie znasz. Zobacz spektakularny film Kojące indonezyjskie krajobrazy w czerni i bieli Poklatkowy portret mglistego San Francisco [wideo] Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! „Oglądaj zdjęcia, których nie rozumiesz" - trudna twórczość Michała Buddabara Wildlife Photographer of the Year 2018 - zobacz najlepsze zdjęcia z konkursu Cała prawda o codziennej pracy górników w Polsce w obiektywie Pawła Jędrusika Ciekawe połączenie: kaligrafia i malowanie światłem na zdjęciach Strażnik przerażających superkomórek burzowych z Teksasu Przejmujące zdjęcia, które przeleżały pół wieku w kartonie [galeria] Superksiężyc i fotografowie

Popularne w tym tygodniu:

Australijczycy zajmują się zwierzętami. Wiele z nich odzyskało siły Iran przed rewolucją islamską. Zdjęcia pokazują, jak inny był to kraj Zrobił 100 000 zdjęć i pokazał, jak naprawdę wygląda Księżyc Monochrome Photography Awards 2019: wielu Polaków wśród wyróżnionych Urocze zdjęcia psiaków ze schroniska zapewniły im adopcję Dawid Hemke to polski Joker. Zobacz, jak genialnie odtworzył tę postać Lisek i ruda dziewczyna zapozowali do przepięknych zdjęć Co się dzieje z choinkami po świętach? Fotograf pokazał to na zdjęciach Fearless Photographers: najlepsi fotografowie ślubni na świecie wybrani Niezwykle jasna i kolorowa tęcza pojawiła się na Hawajach Psy to dostojne zwierzęta. Alexander Khokhlov udowodnił to na zdjęciach Wszystko, czego potrzebujesz do zdjęć makro to smartfon