© Jan Kriwol / kriwol.com

Jan Kriwol stworzył niesamowitą sesję na Śnieżce. Klimat jak z innej planety

„Anomaly” to sesja zdjęciowa autorstwa Jana Kriwola. Fotograf postanowił przekształcić znany wielu ludziom widok w coś niesamowitego. Połączenie miłości do fotografii mody, krajobrazu oraz kreatywności dały dzieło idealne. Historia, otoczona świetną stylizacją Gustawa Lange, pozostaje na długo w pamięci. Oto, co o fotografii mówi Jan Kriwol.

Jan Kriwol zrealizował tajemniczą sesję zdjęciową ze swoimi przyjaciółmi na potrzeby biura Lange & Lange, należącego do braci Gustawa i Aleksandra Lange. W sesji wykorzystał niesamowity, kosmiczny strój marki Pajak Sport. Do takiego ubrania musiał wybrać odpowiednie miejsce – padło na Śnieżkę, czyli najwyższą górę Sudetów. Na jej szczycie stoi modernistyczna stacja meteorologiczna, która przypomina statek kosmitów. Efekt jest oszałamiający, a cała sesja bardzo szybko rozeszła się wiralowo w internecie. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów na temat fotografowania z jej autorem.

Marcin Watemborski: Długo "siedzisz" w fotografii?

Jan Kriwol: Fotografią zajmuję się od 1999 roku, kiedy to będąc sponsorowanym deskorolkowcem, dorobiłem się poważnej kontuzji kolana. Na dłuższy czas musiałem pożegnać się ze skateboardingiem.

Nie mogąc jeździć na desce, postanowiłem zacząć robić zdjęcia znajomym deskorolkowcom. Szybko nawiązałem współpracę z magazynami i przez ładnych kilka lat pracowałem jako fotograf deskorolkowy i snowboardowy, aż pewnego dnia trafiłem na album z fotografią reklamową. Od razu wiedziałem, że chcę iść w tym kierunku.

Jak postrzegasz fotografię? Czym jest?

Fotografia to niejedyna rzecz, którą zajmuję się zawodowo. Cieszę się z tego, ponieważ to pozwala mi zachować dystans. Jest to rzecz, którą lubię najbardziej i nic nie sprawia mi takiej przyjemności, jak realizacja jakiegoś projektu fotograficznego. Lubię nowe wyzwania.

A powiedz – co ci daje fotografia?

Fotografia mnie nakręca. Do tego stopnia, że czasem muszę się kryć przed klientami, bo wygląda to trochę dziwnie. Moja pierwsza komercyjna sesja studyjna trwała 24 godziny. Nie czuję zmęczenia, dopiero dopada mnie po wszystkim – kiedy już jestem w domu. Podobnie jest przy projektach osobistych.

Dużo podróżuję po świecie i namiętnie zbieram zdjęcia różnych lokalizacji pod potencjalne projekty. Miejsce, które mnie inspiruje, totalnie mnie pochłania. Mogę chodzić po nim całymi dniami w poszukiwaniu czegoś, co widziałem wcześniej w internecie lub dojrzałem przez okno, jadąc taksówką.

Co jeszcze cię kręci w fotografii? Co sprawia, że chcesz tworzyć?

Chyba ciężko byłoby mi wymienić, co konkretnie mnie inspiruje, ponieważ to naprawdę może być wszystko. Lubię podejmować się tematów, które są dla mnie wyzwaniem.

Zobacz również: Przykładowa obróbka zdjęcia typu fashion

Wybór tematu lub motywu zdjęcia może mi przyjść do głowy zewsząd – od sztuki i filmu, przez komiks, po miejsca, które uważam za ciekawe, a nawet charakterystykę światła, którą gdzieś zaobserwuję.

Czym fotografujesz?

Do własnych projektów używam Sony A7R II, a przy zleceniach komercyjnych – Phase One XF. Jeżeli chodzi o oświetlenie – najczęściej korzystam ze światła błyskowego od firmy Broncolor.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Czy Google dołączy do mistrzów fotografii ulicznej? [GALERIA] Czy fotografia cyfrowa to „totalne oszustwo"? Dawid Misiorny, czyli ten bałagan ma sens Genialne wyczucie geometrii w pracach Rogera Holmena Włoski mistrz naprawia aparaty od ponad 50 lat. Oto pełna pasji i miłości do fotografii historia Gian Luigi Carminatiego Amerykański sen, czyli przepiękne wschody i zachody słońca nad Chicago Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka wg Jasona Hawksa Sebastian Weiss fotografuje miejską architekturę wyróżniając jej linie Mali ludzie. Świat dziecka w obiektywie [galeria] Sylights.com - strona, która pomoże w rozmieszczeniu oświetlenia Sfotografował Gwiezdne Wojny na nowo. Wy też możecie Znajduje się 10 miliardów lat świetlnych od nas. Teleskop Hubble’a ujął odległą galaktykę

Popularne w tym tygodniu:

Rzadkie zjawisko na niebie. Tajemnicze znaki wystąpiły naprawdę Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy Zdjęcia niesamowitych ludzi w metrze. Co zrobisz, gdy ich spotkasz? Kryzys na granicy: Białorusini pomagają budować obóz migrantom i dostarczają im prąd Okładka płyty Maty to plagiat? Autorka wywołana do odpowiedzi Suczka dostała 4 nowe łapy po amputacji. Te zdjęcia od razu poprawią ci humor Najzabawniejsze zwierzaki roku 2021 już wybrane. Nie powstrzymasz uśmiechu! Zdjęcie dnia: Kobieta pokazuje zdjęcie, które wysłał jej syn z granicy białorusko-polskiej Ocalił setki Żydów przed zagładą: Właściciel fabryki Leiki pomógł wielu ludziom Nowojorska ulica w obiektywie Erika Kogana zapada w pamięć na długo Niezwykłe zdjęcia pokazują, jaka naprawdę jest natura – piękna i niebezpieczna Znalazł się w piekle wojny. Kangur pomagał mu przetrwać