Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało?

To zdjęcie jest nie-sa-mo-wi-te! Zatrzymany w kadrze jeden, jedyny, niepowtarzalny ułamek sekundy sprawił, że ludzie oszaleli na punkcie tej fotografii. Podczas sztormu Haig Gilchrist wiedział, kiedy wcisnąć spust migawki. Oto historia tego świetnego zdjęcia.

© Haig GIilchrist / Instagram

Haig Gilchrist jest fotografem amatorem i członkiem załogi jednego z promów. W minioną sobotę płynął on przez Morze Tasmana, w okolicach Sydney. Od kilku dni przez tamten rejon przechodzą gwałtowne burze, które powodują sztormy. Tym razem nie było inaczej. Fotograf wykonał zdjęcie, które cechuje się świetnym wyczuciem chwili, po czym wrzucił je na Instagram. Jak się domyślacie, fotografia bardzo szybko zyskała na popularności.


Autor zdjęcia od ponad 10 lat pracuje jako członek załogi promu. Na Instagramie umieszcza kadry ze swoich morskich wojaży. Interesujące jest to, że Haig fotografuje jedynie z części promu dostępnych tylko dla załogi. I właśnie to jest klucz do rozwiązania zagadki powstania popularnej fotki. W trakcie sztormu pasażerowie muszą przebywać w bezpiecznych warunkach (czytaj: w środku), natomiast dla załogi nie ma zmiłuj — choćby nie wiadomo co się działo, obsługa musi być zawsze w gotowości.

Fotografia, wykonana chwilę przed tym, gdy prom „Manly Ferry" zakryła fala, pokazuje ogromny dramatyzm nadchodzącego zdarzenia. Mimo trudnych warunków pogodowych — na szczęście nic nikomu się nie stało, a „Manly Ferry" dopłynął spokojnie do miejsca przeznaczenia.
Na co dzień ta jednostka pływająca wygląda dużo bardziej sympatycznie. A co do samego zdjęcia — zastanawiam się, czy Gilchrist wyśle swoją pracę na któryś z konkursów fotograficznych.


Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Więcej zdjęć autora znajdziecie na jego Isntagramie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017