Sony NEX-3 jako cyfrowa przystawka do Nikona na klisze. Ten Frankenstein naprawdę działa

Jak przerobić taniego cyfrowego bezlusterkowca Sony NEX-3 na cyfrową przystawkę do analogowego Nikona? Zobaczcie w filmie Robina Guyme. Jego aparat Sony-Nikon robi zdjęcia i nawet filmuje.

Od początku fotografii cyfrowej fotografowie szukali sposobu wykorzystania w niej aparatów analogowych. Był pomysł cyfrowego filmu, którego mieliśmy używać w analogach, jednak producenci aparatów poszli w inną stronę, oferując po prostu nowe, cyfrowe aparaty. Jednak dla pasjonatów jest zawsze miejsce i jeden z nich, Robin Guymer, przerobił analogowego Nikona FE i cyfrowego Sony NEX-3 tak, że ten drugi jest właściwie cyfrową przystawką do pierwszego. Oba aparaty nie są drogie. Zaprezentowany w 1978 roku Nikon FE kosztuje na akcjach internetowych ok. 400–500 zł. Za podobne pieniądze możemy nabyć nieprodukowanego, używanego bezlusterkowca Sony NEX-3.

Sony NEX-3 został właściwie pozbawiony przedniej ścianki, dzięki czemu można było obnażyć sensor i przymocować całość do tylnej klapki Nikona FE. Bardzo ważnym elementem było zachowanie identycznej odległości do matrycy, jaka była wcześniej w przypadku filmu analogowego. W ten sposób powstał dziwny twór, który jest garażowym połączeniem analoga i cyfry.

Wykonywanie zdjęć nie jest łatwe, ponieważ trzeba opanować dwa aparaty. Guymer na obu ustawia czułość ISO 800, a samo zdjęcie wykonuje, nastawiając w aparacie NEX ekspozycję na 5 s i w tym czasie wykonuje zdjęcie analogowym Nikonem. Światło wpada na matrycę tyko przez czas, jaki jest ustawiany na Nikonie. Co więcej w trybie B na Nikonie można nawet filmować i fotografować w trybie Live View. Mimo dość skomplikowanej obsługi tego zestawu Guymerowi udało się wykonać udane zdjęcia, co dowodzi, że w garażowych warunkach można przeprowadzić taki projekt.

Na stronie Guymera oraz na jego profilu na YouTubie znajdziecie więcej ciekawostek.

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Sztuczna inteligencja lepiej opisuje zdjęcia niż ludzie. Zaskoczeni? Powstał aparat, który zrobi ci zdjęcie z 45 kilometrów Natura potrafi zaskakiwać. Zdjęcia, które są tego dowodem Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Jakie są konsekwencje kreatywności? Fotograf przygotował się do wykonania zdjęcia Superksiężyca aż 4 lata. Teraz fotografią zainteresowała się NASA Macron pozywa fotografa. Nie chce, by ktoś robił mu zdjęcia z ukrycia. Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Ihagee Elbaflex to kolejny dowód na odrodzenie fotografii tradycyjnej Turysta uszkodził 200-letnią włoską rzeźbę. Usiadł na niej, aby zapozować do zdjęcia Elon Musk pokazuje niesamowite nagranie z drona. Oto Tesla Gigafactory w Berlinie

Popularne w tym tygodniu:

Kamera w teksańskim ZOO ujęła dziwne stworzenie pod płotem. Czy to wilkołak? Lubi "maka" i nie lubi Maca. Zuckerberg-influencer na nowym zdjęciu "Pasek bekonu" na Marsie. Łazik Perseverance namierzył też tajemniczą kulę