QNAP TVS-882ST - test profesjonalnego, wydajnego urządzenia NAS dla fotografów i filmowców

Może pracować z aż ośmioma dyskami SSD, ma wszystkie najnowsze i najszybsze porty, jest wydajny i bardzo drogi. Sprawdziliśmy zaawansowany serwer NAS dedykowany fotografom i filmowcom: QNAP TVS-882ST.

Ten artykuł ma 4 strony:

Budowa i jakość wykonania

Na Fotoblogii nieraz już pisaliśmy o backupie i serwerach NAS, a także testowaliśmy kilka różnych urządzeń tego typu. Backup to bez wątpienia temat warty uwagi, naszym zdaniem wręcz podstawowy z perspektywy fotografa. Kontynuując temat, postanowiłem sprawdzić najnowszy, zaawansowany serwer NAS QNAP TVS-882ST2 Thunderbolt 2, który jest stworzony z myślą o fotografach i osobach zajmujących się filmami. Nowy NAS ma sprawdzić się w zastosowaniach wymagających dużej wydajności (np. edycji wideo 4K), pracując w konfiguracji all-SSD (wyłącznie z dyskami SSD).

QNAP TVS-882ST2 to urządzenie typowe do zastosowań profesjonalnych. Widać to także po jakości wykorzystanych materiałów. Cała obudowa jest wykonana z aluminium pokrytego grafitową farbą. Przód wykonano z ciemnego, matowego tworzywa.

W górnej części frontu znajdziemy błyszczącą szybkę z niedużym, podświetlanym na niebiesko wyświetlaczem, który informuje nas o stanie urządzenia i operacjach, które wykonuje. Są też podstawowe diody: „status", „USB" i „LAN". W dolnym, lewym rogu ulokowano duży przycisk „Power", a także port USB-C do szybkiego zgrywania danych.

Większą część frontu obudowy zajmują kieszenie na dyski. Urządzenie obsługuje do 8 dysków 2,5” SATA 6 Gb/s SSD lub HDD. Poza przednią częścią kieszeni, całość jest wykonana z aluminium i sprawia naprawdę solidne wrażenie. W czasie testu miałem do dyspozycji dwa dyski SSD WD Blue o pojemności 256 i 512 GB. Oprócz tego, NAS jest wyposażony w energooszczędny, czterordzeniowy procesor Intel Core i5 6442EQ 1.9GHz (14nm) szóstej generacji ze sprzętowym szyfrowaniem AES-NI oraz 8GB pamięci SODIMM DDR4 RAM (z możliwością rozbudowy do 32GB).

W redakcji na co dzień korzystamy z prostego serwera NAS WD My Cloud EX2100, który nam w zupełności wystarcza. QNAP TVS-882ST2 to zupełnie inna liga. Nie tylko ze względu na inną konstrukcję czy możliwość korzystania z szybkich dysków SSD, ale także jeśli chodzi o liczbę i różnorodność dostępnych portów i złącz. TVS-882ST2 ma chyba wszystkie porty, jakie można sobie zażyczyć.

TVS-882ST2 wyróżnia się szybkim złączem Thunderbolt 2. Nowy NAS otrzymał także dwa porty sieciowe 10GbE 10GBASE-T, dwa złącza USB 3.1 Typ-C i A 10Gbps, wyjście HDMI 4K, wyjście audio 3,5 mm, wejście na mikrofon i może pełnić funkcję rozwiązania Thunderbolt/NAS/iSCSI SAN. W zestawie znajdziemy również pilota do zdalnej obsługi. NAS umożliwia pracę w systemach RAID 0, 1, 5, 6, 10. W czasie testów urządzenie było ustawione na RAID 1. TVS-882ST2 obsługuje technologię Thunderbolt to Ethernet (T2E) Converter, która umożliwia wykorzystanie portu Thunderbolt jako połączenia Ethernet. To z kolei pozwala użytkownikom na podłączenie do sieci urządzeń, które nie są wyposażone w port Ethernet do sieci – bez konieczności korzystania z dodatkowych przejściówek. Dzięki możliwości dokupienia adapterów portów Thunderbolt 3 (USB-C) do Thunderbolt 2 użytkownik może wyposażyć swoje urządzenie w dodatkowe porty.

Dominującym elementem tylnej części urządzenia jest 12-centymetrowy wentylator, który pracuje z głośnością ok. 15 dB przez cały czas pracy. Nie jest to głośno, ale jednak taki szum może przeszkadzać, jeśli NAS stoi blisko użytkownika, np. na biurku.

NAS QNAP TVS-882ST2 to jednak coś więcej niż tylko bezpieczny magazyn danych. To również osobny komputer, który pracuje pod kontrolą nowego, 64-bitowego systemu operacyjnego QTS 4.3, oferując możliwość instalowania wielu aplikacji. Za tak duże możliwości tajwańska firma życzy sobie aż ok. 10 000 zł.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy akcesoriów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Testy:

Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO - moje pierwsze zdjęcia przykładowe + wideo Poznaj Sony! Subiektywny test bezlusterkowca A7R Canon EOS 6D - test budżetowej lustrzanki z pełną klatką i Wi-Fi DJI Mavic Pro - mały, zwinny, ale nie bez wad [recenzja] Benro A-500EX z głowicą HD-28 – statyw do studia i w podróż [recenzja] DJI Mavic Air 2: Czy zasługuje na zachwyt? [TEST] Sony A6000 - stary, ale jary [test] TEST: Jasność u Olympusa, czyli M.Zuiko 17 mm f/1.2 PRO Nikon D810 - zdjęcia testowe i przykładowe Samsung NX100 - pierwsze wrażenia [galeria] Fujifilm X100T – 7 ważnych zmian, które mogliście przeoczyć Sony RX100 II – pierwsze wrażenia i przykładowe zdjęcia