Wiedzieliście, że muzycy byli popularnym tematem na początku historii fotografii?

Pierwszy akordeon o nazwie „Handaeoline”został stworzony w 1822 roku przez niemieckiego muzyka Christiana Buschmanna. Niedługo potem powstała specyficzna moda na zdjęcia z nowym muzycznym wynalazkiem.

Po stworzeniu magicznego instrumentu, jakim jest akordeon, w ciągu kilkudziesięciu lat stał się on bardzo charakterystycznym elementem muzyki. W latach 50. XIX wieku został zmodyfikowany i tak powstała harmonia chromatyczna.

Harmonia chromatyczna zawiera 12 dźwięków w kilkurzędowych układach lub w układzie fortepianowym. Ten ostatni to znana nam współcześnie popularna wersja akordeonu. W porównaniu do wcześniejszych wersji instrumentu, ten pozwala na wydobycie większej ilości dźwięków, jest dokładniejszy oraz działa zwyczajnie sprawniej.

Do początku XX wieku na rynku pojawiło się wielu producentów tego sprzętu, lecz przetrwali tylko nieliczni. Z czasem ustandaryzowały się różne rozmiary oraz kształt, które pozwoliły osiągnąć niemalże instrument idealny, który jedni kochają za jego dźwięk i niepowtarzalność, inni uciekają, gdy tylko słyszą pierwsze nuty.

Niecodzienny charakter akordeonu pozwolił mu w bardzo krótkim czasie zyskać ogromną popularność. W wielu domach pojawiał się jako ciekawostka i wyznacznik statusu, ponieważ nie należał do najtańszych. Podobnie wyglądała kwestia fotografii, która w XIX wieku była przeznaczona tylko dla nielicznych zamożnych ludzi.

Zobacz również: Efektywne korzystanie z akcji i znaczników w Adobe Photoshop

Jeśli kogoś było stać na instrument oraz na to, by się z nim sfotografować – wiadomo było od razu, że z taką osobą należy się liczyć. Oto powód, dla którego w XIX wieku tak wiele osób fotografowało się tym niezwykłym i cenionym do dzisiaj instrumentem. Zastanawiam się, jaki instrument jest tak popularny dzisiaj?

Źródło: Vintage Everyday

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości Płatki śniadaniowe, słodycze i zdjęcia mody. Co mogło się nie udać? Runmageddon, protest i życie bacówki, czyli zwycięzcy konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2016

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya Na pierwszy rzut oka to zdjęcia wspaniałych kwiatów. W rzeczywistości to kompozycje z nagich, ludzkich ciał