Wiedzieliście, że muzycy byli popularnym tematem na początku historii fotografii?

Pierwszy akordeon o nazwie „Handaeoline”został stworzony w 1822 roku przez niemieckiego muzyka Christiana Buschmanna. Niedługo potem powstała specyficzna moda na zdjęcia z nowym muzycznym wynalazkiem.

Po stworzeniu magicznego instrumentu, jakim jest akordeon, w ciągu kilkudziesięciu lat stał się on bardzo charakterystycznym elementem muzyki. W latach 50. XIX wieku został zmodyfikowany i tak powstała harmonia chromatyczna.

Harmonia chromatyczna zawiera 12 dźwięków w kilkurzędowych układach lub w układzie fortepianowym. Ten ostatni to znana nam współcześnie popularna wersja akordeonu. W porównaniu do wcześniejszych wersji instrumentu, ten pozwala na wydobycie większej ilości dźwięków, jest dokładniejszy oraz działa zwyczajnie sprawniej.

Do początku XX wieku na rynku pojawiło się wielu producentów tego sprzętu, lecz przetrwali tylko nieliczni. Z czasem ustandaryzowały się różne rozmiary oraz kształt, które pozwoliły osiągnąć niemalże instrument idealny, który jedni kochają za jego dźwięk i niepowtarzalność, inni uciekają, gdy tylko słyszą pierwsze nuty.

Niecodzienny charakter akordeonu pozwolił mu w bardzo krótkim czasie zyskać ogromną popularność. W wielu domach pojawiał się jako ciekawostka i wyznacznik statusu, ponieważ nie należał do najtańszych. Podobnie wyglądała kwestia fotografii, która w XIX wieku była przeznaczona tylko dla nielicznych zamożnych ludzi.

Zobacz również: Jak uzyskać naturalny wygląd jesiennych portretów?

Jeśli kogoś było stać na instrument oraz na to, by się z nim sfotografować – wiadomo było od razu, że z taką osobą należy się liczyć. Oto powód, dla którego w XIX wieku tak wiele osób fotografowało się tym niezwykłym i cenionym do dzisiaj instrumentem. Zastanawiam się, jaki instrument jest tak popularny dzisiaj?

Źródło: Vintage Everyday

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Etienne Clotis wskrzesza ikony popkultury we wspaniałym projekcie Zamarznięte mydlane bańki Pawła Załuski podbijają świat! Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świetne zdjęcia, które pokazują, jak wyglądały zabawy dzieci przed tym, jak świat zdominowała współczesna technologia Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii

Popularne w tym tygodniu:

Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądało życie w warszawskim getcie ”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Dwaj fotografowie zrobili zdjęcie w tej samej chwili. Znajdziesz różnice? Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Genialne zdjęcia, które zostały zakopane w archiwum National Geographic Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym?