Początek końca działu fotograficznego Panasonica?

To, że rynek aparatów cyfrowych jest w recesji, wiadomo nie od dziś, jednak wydawało się, że najgorszy okres ma już za sobą. Dla działu fotograficznego Panasonika trudne czasy przyszły właśnie teraz.

Jak donosi Nikkei, jedna z poważniejszych gazet biznesowych w Japonii, koncern Panasonic przeżywa trudne chwile i zamierza zrestrukturyzować sześć działów, które nie przynoszą zysków, w tym dział odpowiedzialny za aparaty cyfrowe. Zostaną one zredukowane zarówno w strukturze korporacji jak i pod względem zatrudnienia i umieszczone w innych działach. To oznacza, że dział foto przestanie mieć takie znaczenie i środki na rozwój. Czy to oznacza koniec aparatów Pansonika? Raczej nie, ale może zmniejszyć dynamikę rozwoju nowych technologii.

(…)Trzy działy — aparaty cyfrowe, telefony osobiste i dyski optyczne — zostaną zdemontowane. Każdy z nich zostanie zredukowany pod względem zatrudnienia i umieszczony w innych strukturach korporacji.

Nikkei Asia Review

Jak do tego doszło?

System Mikro Cztery Trzecie może nie jest najbardziej popularnym system bezlusterkowców na rynku, ale od lat jest obecny i oferuje naprawdę dobre produkty. Oczywiście patrząc na udział w rynku bezlusterkowców, to nie jest on duży i dominuje Sony i Fujifilm, jednak w ostatnim czasie Olympus także zanotował wzrosty sprzedaży swoich aparatów.

Już w 2013 i 2012 roku Panasonic miał pewne problemy finansowe. Koncern sprzedał wtedy 51% działu odpowiedzialnego za aparaty cyfrowe i wykazał duże zyski w 2014 roku. Panasonic nie wypuszczał jednak przełomowych aparatów aż do 2016 roku, kiedy pokazali na Photokinie jeszcze nieskończony model GH5. Pierwsze recenzje aparatu są bardzo pozytywne, jednak nie jest to korpus, który będzie się sprzedawał jak świeże bułeczki i postawi dział foto Panasonika na nogi. Jest to raczej drogi aparat dla filmowców, którzy są w stanie wykorzystać wszystkie jego zalety. Mimo że Panasonic ma bardzo dobre aparaty, to nie wyróżniają się one czymś wyjątkowym, a fotografowie częściej wybierają w systemie Mikro Cztery Trzecie bardziej stylowe i przystępne użytkownikowi aparaty firmy Olympus, który jest firmą fotograficzną z większymi tradycjami.

Serwis Dpreview zamieścił oficjalną odpowiedź Panasonika w tej sprawie, która z grubsza potwierdza informację Nikkei o większej restrukturyzacji w firmie:

Artykuł zamieszczony ostatnio w Nikkei dotyczący działu fotograficznego firmy Panasonic nie został opublikowany przez Panasonika i odnosi się do zmian w wewnętrznych strukturach firmy. Proces integracji wszystkich działów elektroniki konsumenckiej obejmie także dział Cyfrowego Obrazowania, który nie jest demontowany. Celem tego działania jest dalsze pogłębianie naszych relacji z klientami, wzmocnienie mocy produkcyjnych i kontynuowanie szybkiego rozwoju i promocji naszych produktów.

Panasonic

Źródło: www.thephoblographer.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Czy firma Nikon w końcu odpuści kamerki sportowe KeyMission? Meyer Optik Görlitz wykupione przez OPC Optics zapowiada nowe obiektywy Quadralite Support Program - specjalny program wsparcia dla fotografów Olympus na targach w Łodzi: prezentacja sprzętu, spotkania „Przyjdź i zapytaj”, wykłady i warsztaty Pierwsze zdjęcia z Nikona 105 mm f/1.4E ED pokazują, że jest na co czekać Pół żartem, pół serio o tym, jak rozpoznać prawdziwie zawodowego fotografa Nadchodzi flagowy Fujifilm X-H1 i amatorskie X-A5 i X-T100? Fujifilm Neopan Acros 100 II w dwóch formatach. Dostawy już w listopadzie Niebawem ruszają jubileuszowe XX Targi FILM VIDEO FOTO Teledysk, w którym wokalistka jest "photoshopowana" w trakcie śpiewania Tryb Photobooth w Google Pixel 3 sam wybierze najlepszy moment na selfie Photoshop na iPada: Adobe zapowiada zmiany i nowe funkcje

Popularne w tym tygodniu:

Nie wkurzaj kobiet. Artysta przypomina, do czego są zdolne Zdjęcie dnia. Kobiety w Polsce nie przestają walczyć o swoje prawa #strajkkobiet Fotoreporterzy zaatakowani gazem pieprzowym w trakcie protestów Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru Zdjęcie dnia. W całej Polsce trwają protesty kobiet i przedsiębiorców Zdjęcie dnia. Premierka Jacinda Ardern cieszy się ze zwycięstwa w wyborach Strajk kobiet w całej Polsce. Zdjęcia z protestów obiegły sieć