Naddniestrze - zagadkowe piękno kraju, który oficjalnie nie istnieje

Tuż przed rozpadem ZSRR w 1991 roku niektórzy byli niesamowicie oddani idei komunizmu. Południowo-zachodnia część Mołdawii postanowiła zostać lojalna doktrynie. Ludzie zjednoczyli się i utworzyli samozwańcze państwo - Naddniestrze.

© Julia Autz / www.juliaautz.com

Naddniestrze, a właściwie Naddniestrzańska Republika Mołdawska, to nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu. Ogłosiło ono niepodległość dokładnie 2 września 1990 roku, a jedynymi regionami, które je uznają, są Abchazja oraz Osetia Południowa. Oficjalnie jest to autonomiczny region Mołdawii.

Do 2000 roku na symbolach narodowych Naddniestrza nie było żadnych elementów związanych z dawnymi rządami radzieckimi, jednak obecnie na fladze, jak i w godle, widnieją sierp, młot oraz czerwona flaga. Od roku 2017 flaga Rosji jest traktowana na równi z symbolami narodowymi republiki, wisi ona we wszystkich urzędach i jest wykorzystywana podczas uroczystości państwowych.

Kiedy fotografka Julia Autz usłyszała o istnieniu Naddniestrza, po prostu musiała tam pojechać i zbadać sprawę na własną rękę. Chciała zrozumieć, jak to jest żyć w kraju, który ma tak niepewną przyszłość. To, co zobaczyła na miejscu, było samozwańczą republiką z własną walutą, służbami granicznymi, rządem, hymnem i obywatelstwem.

O tym państwie wie stosunkowo niewiele osób z zachodniej części Europy czy z Ameryki (Julia Autz pochodzi z Niemiec). Dla wielu mieszkańców Naddniestrza istnienie państwa jest pewnego rodzaju nadzieją na lepsze jutro, oni wierzą w swoje ideały.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Niektórzy nie żyją w tym kraju z własnego wyboru ani z powodu wiary w ideę komunizmu. Mnóstwo młodych ludzi chce opuścić Naddniestrze, ponieważ coraz trudniej znaleźć tam odpowiednio płatną pracę, poza tym miejscowe szkoły wyższe nie są rozpoznawane poza granicami państwa. Autz wspomina, że wiele młodych osób mówi, że marzy o tym, aby studiować w Rosji lub w jakimkolwiek innym miejscu.

W marcu 2014 roku, podczas zamieszek na Ukrainie i po aneksji Krymu przez Rosję, Naddniestrze ubiegało się w rosyjskim rządzie o przyłączenie kraju do Federacji Rosyjskiej. Tak się jednak nie stało.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Julii Autz.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Zobaczcie, jak wyglądały ostatnie posiłki seryjnych morderców "Badziewnik” to obiektyw 135 mm zrobiony ze śmieci Słoneczna Teneryfa zachwyca swoim krajobrazem w cudownym filmie poklatkowym

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Ukąsiła go czarna mamba, ale dokończył fotografowanie węża. I robi im dalej zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Historia tragicznego zdjęcia z Wietnamu. Fotografia obiegła świat pozbawiona kontekstu Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Teleskop Hubble’a dostarczył nowe niesamowite zdjęcia kosmosu. Oto, co kryje się w przestrzeni wokół nas Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!