Everypixel Aesthetics to system sztucznej inteligencji, który oceni twoje zdjęcia

Na stronie wyszukiwarki zdjęć stockowych Everypixel powstała nowa podstrona, która, wykorzystując specjalny algorytm, oceni zdjęcia i podpowie, do jakiej kategorii można je przypisać. Sprawdźcie, czy sztuczna inteligencja uważa wasze fotografie za dobre.

Kilka miesięcy temu wspominałem o narzędziu o nazwie Keegan. Był to internetowy krytyk zdjęć oparty na sztucznej inteligencji. Po wrzuceniu foty użytkownik otrzymywał kilka słów opisujących obraz oraz ogólną ocenę.

Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć

Panowie z MIT (Massachusetts Institute of Technology ) kochają matematykę. Stworzyli oni algorytm, który analizuje zdjęcia i pokazuje konkretnie, które…

Innym razem pisałem o algorytmie opracowanym przez Massachusetts Institute of Technology, który w matematyczny sposób sprawdzał najsilniejsze partie obrazu, które zostaną najbardziej zapamiętane. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie innym narzędziem.

Everyphoto Aesthetics jest algorytmem opartym na sieci neuronowej, która uczy się, co jest ładne, a co nie

Do stworzenia tego programu przyczynili się różni projektanci oraz fotografowie, którzy razem wytrenowali maszynę, wgrywając blisko milion zdjęć. Na podstawie tego, czego nauczył się algorytm, możecie otrzymać ocenę swojej pracy. Oczywiście, podobnie jak w przypadku opisywanego wcześniej Keegana, ocena nie jest doskonała, ale narzędzie też służy do czegoś innego. Everyphoto Aesthetics to silnik wyszukiwania zdjęć stockowych.

Chcemy, by był najlepszym tego rodzaju narzędziem dla użytkowników, jakie kiedykolwiek stworzono. Obecnie możemy przeszukiwać setki milionów zdjęć stockowych, ale niestety nie wszystkie z nich są dobre. Nie są nawet bliskie temu. I tutaj właśnie przydatny okaże się nasz wykrywacz estetyki.

Twórcy Everypixel

System ma mieć dwa podstawowe zadania: automatyczną ocenę zdjęć i usuwanie złych fotografii. Według twórców algorytmu sieć neuronowa oszacuje wizualną jakość każdego obrazu i oceni estetycznie każdy plik. Z czasem te dane mają pojawić się w ogólnym zestawieniu czynników rankingowych i pomóc ulepszyć wyszukiwanie, wyciągając lepsze zdjęcia na pierwszą stronę. Dodatkowo system miałby wykrywać zdjęcia z niską oceną estetyczną i wyeliminować je z wyszukiwarki.

Sprawdźmy, jak działa ten system w praktyce

Na Keeganie poddałem ocenie zwycięskie zdjęcie Warrena Richardsona z konkursu World Press Photo 2016. Aby tradycji stało się zadość – tym razem poddałem analizie programu najlepsze zdjęcie WPP 2017, autorstwa Burhana Ozbiliciego.

Jak widzicie – wyszło nie najlepiej. 2,1 proc. to piekielnie słaby wynik. Potwierdza to teorię subiektywnego odbioru zdjęcia oraz tego, że istotny jest kontekst, a nie sama treść wizualna obrazu. Z drugiej strony – tagi zostały dobrane nawet całkiem poprawnie, chociaż „fashion” zdecydowanie średnio pasuje. No, chyba że algorytm docenia dobrze skrojony garnitur zamachowca.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Jestem ciekawy, co algorytm sądzi o słodkich kotkach. W końcu to jest to, co rządzi internetem.

Aż nie chce mi się wierzyć! Tagi dobrane są prawidłowo, jednak program stwierdził, że małe kotki nie są najlepszym zdjęciem na świecie. No cóż… pozostaje tylko mieć nadzieję, że lepiej oceni jakieś moje zdjęcie. Chociaż zaczynam się bać…

A jak system zareaguje na zdjęcia mistrza krajobrazów Ansela Adamsa? Wgrałem zdjęcie “The Tetons and the Snake River (1942)”. Słynna fotografia otrzymała wynik zaledwie 32,3 proc.

Z kolei nieznane, kolorowe zdjęcie wstawione przez twórców systemu, otrzymuje wynik 99,3 proc. Widocznie, lepiej się sprzeda na stocku.

Jak możemy przeczytać na stronie: "System interesuje tylko techniczna strona fotografii, jak jasność, kontrast, szumy itp.". I rzeczywiście, w kontekście fotografii stockowej ma to jakiś sens — tam liczą się przede wszystkim właśnie takie aspekty, które w dużej mierze decydują o późniejszej sprzedaży fotografii.

Jednak w przypadku zdjęć wybiegających poza tematykę stocków, Everypixel Aesthetics niekoniecznie się sprawdza

Zdjęcia, które nie dotyczą fotografii użytkowej, bazują przeważnie na naszej wrodzonej lub wykształconej emocjonalności oraz poczuciu indywidualnej estetyki — program tego nie zrozumie, gdyż jest po prostu maszyną. Sztuka fotografowania to dobro emocjonalne, zdjęcia użytkowe to kompletnie inna bajka.

Jeśli zajmujecie się fotografią stockową — Everypixel Aesthetics może być narzędziem dla was. Na pewno oszczędzi wam czasu na selekcjonowanie materiałów, które wgracie na stronę. I z pewnością usprawni dodawanie tagów. Algorytm sprawdzicie na stronie Everypixel.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile premier aparatów było w 2010 roku? Co znajdziemy w torbie fotograficznej Pete'a Souzy - fotografa Baracka Obamy Animacja ukazująca powstanie gwiazdy. To najbardziej realistyczna symulacja, jaką stworzono Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zdjęcia Armstronga z lądowania na Księżycu, którego nie znasz Specjalne okulary pozwoliły fotografowi-daltoniście zobaczyć kolory wschodu słońca Co jest lepsze: stary Nikon 50 mm f/1.2 czy nowy Nikkor 50 mm f/1.4 Dzięki re.photos złożysz zdjęcia typu "kiedyś i teraz" Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance Tak zmienia się ludzka twarz dzień po dniu w ciągu 16 lat Zdjęcie dnia. W Rosji Święty Mikołaj rozdaje prezenty nawet pod wodą Zdjęcie polskiej wsi podbija internet. Robi furorę na całym świecie

Popularne w tym tygodniu:

Te zdjęcia dzieli 136 lat, a żółw wciąż żyje. Ma 190 lat! Jej samochód tonął, a ona stała na górze robiąc selfie To nie photoshop. Zdjęcia są efektem trybu panoramy Myślisz, że u nas jest zimno? Te zdjęcia sprawią, że szybko zmienisz zdanie Obrazy żywcem wyjęte z horroru. Wiej, póki możesz, bo to nie film Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur Leciał tuż przy piramidzie. Nagranie jeży włos na głowie Ten film ma prawie 100 lat. Pasjonat dodał mu koloru i poprawił jakość Tonący F-35C. W sieci pojawiło zastanawiające zdjęcie Zdjęcia kobiet, które pokazują ich moc. Magazyn AAP wyłonił 25 zwycięzców