Leica M to aparaty, które tworzone są z pasją. Zobaczcie, jak powstają

W świecie fotografii obecnie mówimy o 2 legendarnych typach: średnioformatowych Hasselbladach oraz małoobrazkowych Leikach. Oczywiście była jeszcze Mamiya, Kodak i Polaroid, ale to właśnie Leica jest obiektem pożądania tysięcy fotografów. Rzućcie okiem, z jakim namaszczeniem i dbałością o każdy szczegół powstają te piękne aparaty.

Pierwsza Leica powstała za sprawą Oskara Barnacka w 1913 roku, który postanowił do środka aparatu wpleść 2 metry taśmy kinograficznej. Inżynier chciał w ten sposób umożliwić wykonywanie około 40 zdjęć na jednym odcinku błony. Współpracował przy tym również Max Berek, który odpowiadał za skonstruowanie obiektywu do aparatu Leica 0 z 1925 roku. Tak właśnie, w dużym uproszczeniu, powstał znany nam format klatki 24 x 36 milimetrów, nazywany obecnie małym obrazkiem lub w przypadku matryc, pełną klatką.

Nazwa Leica pochodzi o nazwiska właściciela zakładów E. Leitz Optische Werke, Ernsta Leitza, oraz słowa camera, oznaczającego aparat. Manufaktura bardzo szybko zyskała ogromną popularność ze względu na jakość wykonania urządzeń oraz, jak się później okazało, ponadczasowe wzornictwo.

Z czasem te aparaty stały się również symbolem fotografii dokumentalnej, w głównej mierze dzięki dalmierzowej Leice M3 z 1954 roku. Z tych minimalistycznych aparatów korzystali m.in.: Henri Cartier-Bresson, Erwin Smith, Alfred Eisentaedt, Walker Evans, David Seymour, Robert Doisneau, Bob Capa, Helen Levitt, Arthur Rothstein, Antonin Kratochvil, Vivian Maier, Helmut Newton, Alberto Korda.

Prawie 500 tys. zł za Leicę, którą wykonano zdjęcie całującej się pary na Times Square

Fotografia to dosyć droga pasja, szczególnie jeśli łączy się z zamiłowaniem do antyków z bogatą historią.

Obecnie korpusy aparatów z charakterystyczną czerwoną kropką są wycinane z jednego bloku aluminium, a reszta materiałów musi być najwyższej jakości. Firma często podkreśla, że wiele elementów jest wykonywanych ręcznie z ogromną dbałością o szczegóły, co sprawia, że każdy aparat jest inny i wyjątkowy.

Zobacz również: Zobacz to, co nieuchwytne, czyli fotografia highspeed w domu

Interesujące jest to, że mocowanie bagnetu M nie zmieniło się od wypuszczenia pierwszego modelu pod tą nazwą. Wszystkie z nich charakteryzują się surowym wykończeniem, charakterystycznym dla niemieckiej myśli technologicznej – maksimum funkcjonalności przy minimum dodatków. Niewielkim zmianom uległ jedynie projekt samego korpusu aparatu ze względu na wykorzystywaną współcześnie technologię oraz ewoluujące trendy.

Leica M10 — pierwsze wrażenia z premiery

Jesteśmy świeżo po premierze nowej wersji aparatu-ikony. Z wypiekami na twarzy czekaliśmy, by zobaczyć nową M-kę, bo seria ta to niewątpliwie symbol…

Wielu fotografów używających aparatów Leica uważa, że są one wszystkim, czego potrzebują. Ten aparat jest w pełni funkcjonalny oraz zwyczajnie w świecie – piękny.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Everypixel Aesthetics to system sztucznej inteligencji, który oceni twoje zdjęcia Najnowsze zdjęcia ESA pokazują, jak wygląda zorza polarna, widziana ze stacji kosmicznej New York Times docenia fotografów i podwaja ich dniówkę Jak LED-y podbijają świat fotografii, filmów i oświetlenia miejskiego Algorytm zastąpi Photoshopa? Deep Photo Style Transfer pozwala zmienić oświetlenie, porę dnia, a nawet porę roku na zdjęciach Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie Sony Digital Filter, czyli zaawansowany filtr ND i HDR w formie aplikacji do aparatów Sony NEX-3 jako cyfrowa przystawka do Nikona na klisze. Ten Frankenstein naprawdę działa Laowa 24 mm f/14 Replay 2x Macro - zanurz się w świecie makro Truskawki, które wcale nie są czerwone? Na tym zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela Coś dla prawdziwych fanów tej marki. Limitowane wersje Nikona D5 i D500 na targach CP+ Uno II - minimalistyczny plecak do różnych zastosowań

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby? Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku