Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik]

Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik]

Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik]
Janusz Krzeszowski
19.04.2017 07:46, aktualizacja: 26.07.2022 18:33

Fotografia to sztuka łapania ulotnych chwil. Te przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach. Szybki i instynktowny aparat jak Canon EOS 80D albo lekki i sprytny jak Canon EOS 760D na pewno sprawdzą się w dynamicznych sytuacjach. Zobaczcie, kiedy warto mieć przy sobie sprzęt fotograficzny i dlaczego najlepiej - zawsze.

Świat pędzi coraz mocniej a my razem z nim. Aby zatrzymać ulotne chwile, warto dysponować aparatem, który, kiedy przyjdzie ten właściwy moment, nas nie zawiedzie. A przecież nieraz powalający spektakl natury trwa zaledwie kilka sekund. Na uchwycenie życia ulicy mamy tylko ułamki sekund. Podobnie jak na złapanie na zdjęciach emocji, które wyrażają nasi bliscy. W takich sytuacjach dynamiczny autofocus, szybka migawka, instynktowna obsługa, to elementy, które pozwolą zrobić dobre zdjęcia.

Canon EOS 80D to zaawansowany i szybki aparat, który pomoże uchwycić ulotne chwile.
Canon EOS 80D to zaawansowany i szybki aparat, który pomoże uchwycić ulotne chwile.

Bo ważne są tylko chwile

Dociera to do nas szczególnie w dynamicznym środowisku miejskim. Miasto nie zatrzymuje się praktycznie wcale, w dodatku bez trudu możemy być świadkami nietypowych i spontanicznych sytuacji. Rozejrzyjcie się a zobaczycie, że miasto składa się z tysięcy powtarzalnych sekwencji, krótkich chwil i historii, ludzkich kroków, emocji, zmieniającego się światła, ruchu pojazdów i wyczynów ulicznych showmanów. Idealne warunki do foto-treningów, reportaży, portretów, szukania ulotnych chwil. Dlatego aparat, nawet na spacer ulicami, zwykle mam przy sobie. Miasto to zresztą też świetny poligon do sprawdzenia możliwości naszego sprzętu.

W pędzącym mieście warto zatrzymać się na chwilę i wyszukać ciekawego ujęcia.
W pędzącym mieście warto zatrzymać się na chwilę i wyszukać ciekawego ujęcia.

Sytuacje dynamiczne są z pozoru trudne do sfotografowania. Gdzie ich szukać? Jak je wyczuć? Kiedy nacisnąć spust? Do fotografowania zmieniającego się miasta ułatwieniem na pewno będzie aparat pozwalający na szybką serię zdjęć. Taką możliwością dysponuje np. Canon EOS 80D, który osiąga prędkość maksymalną 7 kl./s przy pełnej rozdzielczości. Z taką bronią nasze szanse w polowaniu na kadry mocno się zwiększą. AF z ciągłym śledzeniem też będzie atutem. Dobre zdjęcie, to składowa kilku elementów, dlatego szukajmy nietypowego światła, ciekawych postaci, odpowiedniej formy, wyłuskujmy architektoniczne smaczki czy wyczyny ulicznych showmanów. Z dobrze ustawionym aparatem wystarczy tylko wybrać najlepszy kadr i czekać na właściwy moment.

Odchylany ekran aparatu Canon EOS 80D to wygoda przy szukaniu ciekawej perspektywy.
Odchylany ekran aparatu Canon EOS 80D to wygoda przy szukaniu ciekawej perspektywy.

Ulica to też świetne miejsce do eksperymentów z perspektywą. Takie zadania ułatwia na pewno obracany ekran w aparacie, w który wyposażony jest wspomniany wcześniej Canon EOS 80D. Dzięki niemu z łatwością obejrzymy wcześniej kadr, np. fotografując z wysoka lub przeciwnie - z żabiej perspektywy. Ten drugi sposób można z powodzeniem wykorzystać do robienia zdjęć efektownych odbić w wodzie, lustrzanych ścian budynków czy nawet mokrego bruku. Wystarczy jak najniżej zejść z aparatem, ustawić symetryczny kadr i wykonać zdjęcie. Przyda się też szerokokątny obiektyw typu Canon 10-18 mm f/4.5-5.6 EF-S IS STM. Pozwoli nam mocno zbliżyć się do fotografowanego motywu i eksperymentować właśnie z perspektywą. Z łatwością obejmiemy też duże sceny z życia miasta. Efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania..

Wykorzystaj sytuację zaraz po deszczu i efektownie odbij w kałuży architekturę.
Wykorzystaj sytuację zaraz po deszczu i efektownie odbij w kałuży architekturę.

Bo przygoda życia zdarza się tylko raz

Współcześnie, jeśli nie masz czegoś na zdjęciach albo filmach, to jakbyś wcale tego nie przeżył. Dlatego, jeśli szykuje się przygoda życia, podróż lub ekstremalne doznania - musisz je uwiecznić. Będziesz latać? Skakać na bungee? Wszędzie tam akcja toczy się bardzo szybko. W ruchu najważniejszym parametrem jest czas naświetlania. Weźmy na przykład przelot na motoparalotnii czy widokowy lot lekkim samolotem. Duża prędkość poruszania, drgania, niewielka zwrotność. Tu nie ma czasu na zabawę ustawieniami aparatu, widok ciągle się zmienia. Najlepiej wykorzystać tryb półautomatyczny i ustawić na tyle krótki czas, aby ruch, w którym się znajdujemy, nie przeszkodził w zarejestrowaniu ostrego zdjęcia (lecąc małym samolotem to nawet 1/800 s). Przy ujęciach z mocnym, słonecznym światłem na pewno dużo rolę odegra sprawny i szybki autofocus, który nie pogubi się w trudnych warunkach. Przecież nie ma czasu na szukanie ostrości czy ustawienia parametrów ręcznie. Komfort fotografowania może dać system AF z punktami krzyżowymi, dzięki którym szybko wybierzemy obszar, na który obiektyw ma ostrzyć.

Dobry i wielofunkcyjny AF ułatwi nam fotografowanie dynamicznych scen.
Dobry i wielofunkcyjny AF ułatwi nam fotografowanie dynamicznych scen.

W Canonie EOS 760D można precyzyjnie zablokować ostrość na wybranym obiekcie dzięki 19 punktom krzyżowym autofokusa, w Canonie EOS 80D jest ich aż 45. A co zrobić, żeby przytrzymać stosunkowo krótki czas przy zdjęciach w ruchu i w mizernym oświetleniu? Wtedy z pomocą przychodzi czułość ISO. Szeroki zakres czułości, to wybawienie z kłopotów. Kiedy nie możemy już zmniejszać wartości przysłony, to ISO pozwoli swobodnie zarejestrować nieporuszone zdjęcie. Takie sposoby sprawdzą się również idealnie w podróży. Tak samo, jak niewielkich rozmiarów, jasny, stałoogniskowy obiektyw, jak np. Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM. Mała i zgrabna konstrukcja bardzo dobrze sprawdzi się przy pakowaniu bagażu w podróż samolotem a później w fotografii podróżniczej albo ulicznej. Wysoka jasność obiektywu (f/2,8) pomoże fotografować we wnętrzach, a nawet krótko po zmierzchu. Sprzęt dedykowany jest pod matryce APS-C i zapewni ekwiwalent 38 mm w pełnoklatkowej lustrzance cyfrowej.

Uchwyć największe przygody swojego życia.
Uchwyć największe przygody swojego życia.

Bo natura to najlepszy Photoshop

Ile razy oglądamy niesamowite zdjęcie krajobrazowe lub podróżnicze i zastanawiamy się, jak autor mógł uchwycić taką ulotność? Jak zdążył? Natura jest zmienna i kapryśna i nie miejmy wątpliwości, kto tutaj dyktuje warunki. Jednak, kiedy da nam najpiękniejszy spektakl, jaki widzieliśmy, musimy być na to fotograficznie gotowi. Niezapomniane światło, wschód słońca albo niesamowite kolory chmur mogą trwać tylko kilka sekund. To musi być intuicyjna operacja. Najlepiej obserwując teren, mieć już wtedy wstępnie zaplanowany kadr i ustawioną odpowiednią ekspozycję lub tryb, który półautomatycznie nam w tym pomoże. Przy pejzażu najistotniejsza jest głębia ostrości, dlatego proponuję wybrać priorytet przysłony. Chcesz mieć zdjęcie ostre od pierwszego po ostatni plan, to precyzyjnie wyostrz i nie używaj skrajnych wartości przysłony, poruszaj się w przedziale między f/9 a f/16.

Światło natury rysuje najpiękniejsze widoki.
Światło natury rysuje najpiękniejsze widoki.

Na pewno zdjęciem niesamowitej natury zaimponujemy znajomym, tym bardziej, kiedy wydrukujemy je w dużym formacie. Warto, żeby były na nich widoczne najdrobniejsze szczegóły. 24,2-megapikselowa matryca, którą dysponują najnowsze lustrzanki Canon EOS 80D oraz 760D na pewno pozwoli nam je zarejestrować.

W podróż najlepiej zabrać lekki i sprytny aparat, jak np. Canon EOS 760.
W podróż najlepiej zabrać lekki i sprytny aparat, jak np. Canon EOS 760.

W plenerze czy podróży często też pokazanie dynamiki natury jest dużą pokusą. Do zaprezentowania zmiany pogody, potęgi natury, ruchu chmur czy wody świetnie nadają się filmy poklatkowe (timelapse). Kiedyś trzeba było kupować specjalne wężyki z programami do interwałów albo instalować specjalne aplikacje. Teraz wystarczy ustawić odpowiedni tryb w aparacie – w przypadku Canona EOS 80D jest to timer interwałowy - i można rozkoszować się herbatą w hamaku. Aparat sam zadba, aby zdjęcia były wykonywane w równych odstępach czasu. Żeby wyeliminować denerwujące migotanie na później składanym filmie, wszystkie parametry najlepiej ustawić na sztywno, łącznie oczywiście z blokadą ostrości.

Aparat z opcją timera interwałowego pozwoli bez dodatkowego osprzętu stworzyć timelapse. Do mojego filmu poklatkowego wykorzystałem Canona EOS 80D, który w tej roli sprawdził się bardzo dobrze.
Aparat z opcją timera interwałowego pozwoli bez dodatkowego osprzętu stworzyć timelapse. Do mojego filmu poklatkowego wykorzystałem Canona EOS 80D, który w tej roli sprawdził się bardzo dobrze.

Wiosenny Wrocław - plac Solny [TIMELAPSE]

Bo przeżycia z bliskimi zostaną na zawsze

Z rodziną, przyjaciółmi czy kumplami. Spontaniczne emocje to świetny temat do fotografowania. Jednak zdjęcia ludzi, to jedno z trudniejszych zadań dla fotografa. W dodatku często słyszymy: "Ja nie jestem fotogeniczny”. Jak w takiej sytuacji zrobić spontaniczne, niepozowane zdjęcie? Dużo tutaj zależy do fotografa i jego podejścia. Najlepiej nie rzucać się w oczy z aparatem. Zdobyć zaufanie, nie przekraczać na siłę granic.

Emocje naszych bliskich warto utrwalić na zdjęciach. Zawsze miło się do nich wraca.
Emocje naszych bliskich warto utrwalić na zdjęciach. Zawsze miło się do nich wraca.

Jeśli to dziecko, najlepiej fotografować je w miejscach, w których czuje się naturalnie. Nie zmuszać do wymuszonego pozowania. Zdjęcia wyjdą o wiele lepsze, jeśli będziemy obserwować małego modela i uwieczniać jego spontaniczne reakcje. Uśmiech, zamyślenie, zabawę, zaciekawienie. Łap chwile. Najmłodsi to bardzo energiczni modele a ich ruchy są trudne do przewidzenia, dlatego aparat z szybkim AF i jasny obiektyw będą naszym atutem. Dobrze może się tu sprawdzić np. Canon 50 mm f/1.8 EF STM albo Canon 50 mm f/1.4 EF USM. Te jasne szkła umożliwią wykonanie ostrych zdjęć nawet w nieco ciemnych pomieszczeniach a głębia ostrości i przyjemne rozmycie, które zapewniają, dodadzą zdjęciom nastroju. Po opanowaniu portretów maluchów, zrobienie zdjęć dorosłym będzie dziecinnie proste. Pamiętajmy o odpowiednim świetle, nieraz wystarczy to wpadające przez okno i jednolitym tle. Pozwoli skupić się na postaci i nie będzie rozpraszać.

Dziel się przeżyciami ze znajomymi. Szybki przesył zdjęć z aparatu do różnych urządzeń to ułatwi. Wykonując zdjęcia do tego poradnika, korzystałem z lustrzanek Canon EOS 80D oraz 760D, które mają moduł Wi-Fi. W obu aparatach sprawował się on wyśmienicie. Nie miałem problemów z łącznością, a dostarczona przez producenta aplikacja Camera Connect jest stabilna.
Dziel się przeżyciami ze znajomymi. Szybki przesył zdjęć z aparatu do różnych urządzeń to ułatwi. Wykonując zdjęcia do tego poradnika, korzystałem z lustrzanek Canon EOS 80D oraz 760D, które mają moduł Wi-Fi. W obu aparatach sprawował się on wyśmienicie. Nie miałem problemów z łącznością, a dostarczona przez producenta aplikacja Camera Connect jest stabilna.

Kiedy zdjęcia są gotowe a chcemy szybko podzielić się nimi z najbliższymi albo przyjaciółmi w social mediach, z łatwością ściągniemy je na telefon lub komputer za pomocą Wi-Fi i NFC. Wystarczy aplikacja na telefonie, kilka chwil i już zdjęcia mamy przy sobie. Jednak zdjęcia na komputerze czy telefonie, to nie to samo co zdjęcia wydrukowane. Dlatego teraz producenci pozwalają bez problemu przesłać pliki do drukarki prosto z aparatu.

Podsumowanie

Do ujęć dynamicznych, ulicznych, sportowych czy podróżniczych potrzebujemy sprzętu, który tak jak Canon EOS 80D i EOS 760D ma przede wszystkim dynamiczny autofocus, szybką migawkę i instynktowne menu. Odchylany monitor na pewno wyzwoli w nas nowe pomysły i eksperymenty z perspektywą, a łączność Wi-Fi pomoże dzielić się zdjęciami z bliskimi. Oczywiście przy fotografowaniu dynamicznych sytuacji albo podróży warto mieć aparat, który po kilku godzinach noszenia nie spowoduje bólu pleców. Jednak jednym z bardziej istotnych kryteriów przy wyborze sprzętu fotograficznego na pewno jest cena. Jeśli od dawna myśleliście o szerokokątnym obiektywie, ale 3000 zł było sumą zaporową, dobrą alternatywą będzie choćby obiektyw Canon 10-18 mm f/4.5-5.6 EF-S IS STM. Jeśli wolicie coś jaśniejszego i stałoogniskowego a w dodatku o małych rozmiarach i niewielkiej wadze, to dobrze sprawdzi się obiektyw Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM typu pancake. Jeszcze jaśniejszy, w dobrej cenie i doskonały do fotografii portretowej będzie na pewno popularny Canon 50 mm f/1.8 EF STM albo albo nieco jaśniejszy i droższy Canon 50 mm f/1.4 EF USM, który charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu, nawet na brzegach matrycy i solidną budową.

Wyposażeni w jeden z proponowanych zestawów będziemy mieli duży komfort pracy przy dynamicznych sytuacjach z codziennego życia, rejestrowaniu wyczynów sportowców, swoich przygód czy emocji, które dostarczają nam najbliżsi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)