Co się stanie, kiedy piorun uderzy w drona?

Zastanawialiście się, co może się stać, jeśli polecicie dronem ponad korony drzew i akurat strzeli w niego piorun? Tom Scott wziął drona DJI Phantom do laboratorium wysokich napięć na Uniwersytecie Manchaster, gdzie przeprowadził eksperyment.

Ciekawe, dlaczego do tego testu Tom Scott wybrał akurat dwa drony DJI Phantom 3. Cóż, mógł wziąć coś tańszego. Koniec końców – przecież ryzykował sporo, mając w zamierzeniu przeszycie maszyn napięciem w wysokości 1,4 miliona voltów!

Podczas uderzenia nie zaobserwujecie wybuchu baterii, ponieważ ta jest otoczona metalową powłoką, która tworzy na niej klatkę Faradaya – ładunek elektryczny przeskakuje po metalu i nie wchodzi ”do środka” baterii. Jedyne, co może się zdarzyć, to silnik waszego drona może się usmażyć i być może odpadną śmigła. Nie brzmi to optymistycznie.

Za pierwszym podejściem piorun bardzo ładnie strzelił w drona, przy drugim Scott oraz ekipa, która mu pomagała, zastanawiali się czy są w stanie zrobić coś, by uchronić maszynę przed potęgą natury. Cóż… niestety nie.

Z tego eksperymentu płynie piękny morał: jeśli przyjdzie wam do głowy uchwycić piękno burzy z drona, po prostu tego nie róbcie, bo wasz sprzęt skończy na ziemi – spalony i roztrzaskany.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Fotofestiwal pokazuje zdjęcia, czyli jak zostać fotografem w czterech krokach [cz.1] Aparaty zamiast broni. Ten film gangsterski rozbawi cię do łez "GQ" parodiuje okładkę "Vanity Fair" z photoshopową wpadką Zdjęcia pierwszej na świecie leucystycznej pumy. Naukowcy potwierdzają prawdziwość Ten fotograf zdecydowanie nie wie, do czego służy parasolka odbijająca Zdjęcia rentgenowskie różnych rzeczy i stworzeń. Zobacz, jak wyglądają w środku 200 000 dolarów – tyle kosztowało to bezmyślne selfie Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Ten film zaskoczył świat. Dlaczego słoń wprosił się do kuchni? Zdjęcie, którego historii nie pojmiesz: Krakowskie Przedmieście, policja i "atak chemiczny" Filtr STC Astro-Multispectra Clip pozwoli fotografować rozgwieżdżone niebo bez zanieczyszczeń świetlnych Otwarty list fotografa do gości ślubnych fotografujących telefonami

Popularne w tym tygodniu:

Zjawiskowa natura na filmie. To nie jest science-fiction Wzruszający obraz natury. Niedźwiedzica opłakiwała zabite młode Zobacz to na własne oczy. Rzadkie nagranie pokazuje karmiącego likaona Był krok od śmierci. Starcie z rekinem nagrał pilot drona Transseksualna modelka w Sports Illustrated. Zapozowała w stroju kąpielowym Zrobili selfie, gdy uderzył w nich piorun. To nie jest fotomontaż